فهرست
دهداری همچنان گلوله برفی می‌خورد
دهداری همچنان گلوله برفی می‌خورد

دهداری همچنان گلوله برفی می‌خورد

آی اسپورت - همانی هستیم که بودیم، اوضاع هیچ فرقی با گذشته ندارد، تنها شکلش تغییر یافته و واژه هایش گل درشت تر شده اند. انگار همان سه دهه قبل است، روزی که پرویز دهداری را با برف در تارتارن زدند. کلاه نمدی اش به زمین افتاد و خودش کمی تعادلش را از دست داد و قند در دل آن دو جین که استعفا داده بودند، آب شد. حالا رسیدیم به سوم آذرماه. سالگرد فوت مردی که در فوتبال ایران به اسم "معلم اخلاق" جاودانه شد. پرویز دهداری نه زیاد جام گرفت و نه از بعد فنی از بهترین های تیم ملی ایران بود. اما آنچه او را از دیگران متمایز می سازد همان اصولی است که هرگز از آن عبور نکرد. از مکتب شاهین بود، بهای جام را می دانست اما ارزان فروشی نکرد. از آنچه دهداری به جا گذاشت چه مانده؟ اخلاق دقیقا کجای فوتبال ماست؟ وضعیت سکوها چه مقدار بهتر شده؟ آن روز با برف سرمربی وقت تیم ملی را زدند و چند دهه بعد در همان سکوها با سنگ چشم یک هوادار را کور کردند. در همان سکو با نارنجک دستی چشم یک سرباز وظیفه را خالی کردند و ده ها فاجعه دیگر که هیچ یک درس عبرت برای مان نشد چون آنچه بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد برد است؛ پیروزی آن هم با هر قیمتی.

چند روز قبل سرمربی استقلال بعد از باخت در اهواز با یک جمله کوتاه سه کلمه ای، بار دیگر آینه ای برابر مان گذاشت تا نشان مان دهد دقیقا چه شکلی شدیم. همه ما از فوتبالیست و مربی تا هوادار و خبرنگار. شاید عده ای برای توجیه بگویند این دست از کلمات مثل نقل و نبات ولو برای نشان دادن نمک دوستی و راحتی، در دل تمرین و مسابقه رد و بدل می شود و تنها بدشانسی محمود فکری این بود که یک دوربین به دست در جایی که نباید حضور داشته باشد، بود و آن چه نباید ضبط می کرد، گرفت و پخش کرد. عذر بدتر از گناه.

توجیه را که می شنویم بیشتر دردمان می گیرد. این چیزها در فوتبال مان عادی شده اما چرا؟ چون فردا همه چیز را در ترازوی جام و برد می گذارند و نمی گویند فلانی پایند به اخلاقیات و اصولش بود. تنها می گویند؛چند جام آورد و چند بازی را برد. در چنین فضایی است که در پخش مستقیم یک مسابقه فوتبال با کلمات مضحک "اجی مجی" جادویی که بیشتر برای خنداندن بچه های دهه شصتی در تلویزیون کاربرد داشت، مواجه می شوید. اما این بار برای خنداندن من و شما نیست. پشت آن کلمات، چند صد میلیون تومان پول و اعتقاد یک مربی و کادرفنی به جادو و جنبل خوابیده است.

وقتی اخلاق فراموش شود و تنها و تنها برد ارزش پیدا کند، باید هم رمال و جادوگر کنار تیم ها حاضر شوند و برای پیروزی شان پای"رمل و استطرلاب" را به مستطیل سبز باز کنند. این وضعیت حرفه ای فوتبال ماست. فوتبالی که سالانه بالای 700 میلیارد تومان در آن گردش مالی وجود دارد اما دست آخرش به فحش های کشدار و شنیدن "اجی مجی" می رسیم.

پرویز دهدادی چند دهه قبل گلوله برفی خورد و افتاد و حالا همچنان گلوله های برفی از ناکجا آباد سکوهای نادیدنی در حال شلیک است. دقیق تر و با برد بیشتر. با ما اگر نباشید برمائید و گلوله ها نوش جانتان و این است که می بینم مربی بعد از باخت چنان عنان از کف می دهد که کنترلی بر واژگانش ندارد. فحاشی می کند و هرگز حاضر به معذرت خواهی از جامعه ای که لفظ زشتش را شنیدند، نیست. این فوتبال بی اخلاق ماست که حالا بیانیه و فحاشی محترمانه در آن جولان می دهد. دلیلش تنها یک چیز است؛ ارزش جام از جان و کلمات بیشتر شده و از حرفه ای گری تنها وجه "بمیر اما ببر" را آموختیم.

راستی می دانید چه کسانی جلوتر از همه زیر تابوت دهداری را گرفتند؟ همان هایی که رد برف در دست شان معلوم بود.

۱۰ ۳  
آی اسپورت
2020-11-24 18:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
اقلیت تاس
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹، ۲۰:۲۵
لعنتی ها جام هم ک نمیگیرن، چون بار کج به مقصد نمیرسه، و خدایی ک در این نزدیکی است
۲
آرش
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹، ۲۱:۵۶
خیلی جالبه که رسانه های ایرانی نمیخوان دست از پرتره دروغینشون از یک مربی عصبی با رفتارهای غیرعادی پادگانی بردارن. پرویز دهداری پیش از آنکه یک معلم اخلاق و الگو باشد، یک ناظم خطکش به دست عهد دغیانوسی بود که روشهای مدیریتی اش نه تنها در زمان خودش پذیرفته نبود بلکه در هیچ جای دیگه در تاریخ فوتبال جهان هم ازش الگوبرداری یا شبیه سازی نشد،
یکی از مهمترین ویژگیهای یک مربی فوتبال توانایی در برقراری ارتباط با ستارگان و حفظ آنها در تیم و گرفتن بالاترین پتانسیل کیفی آنهاست، اما دهداری به راحتی با حذف ستارگان صورت مسئله را حل میکرد. روشی که تنها در سایه ایدئولوژی حاکم بر ایران در سالهایی که سرباز مسلکی حرف اول و اخر را میزد، قابل پیاده سازی بود.
جرات داشته باشید و مجمسه دروغینی که از دهداری ساختید را بشکنید
۱
سعید
پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹، ۱۵:۲۴
آرش خان تنها جمله درستی که نوشتی اینه " اما دهداری به راحتی با حذف ستارگان صورت مسئله را حل میکرد" بله صورت مسئله را حل می کرد، پاک نمیکرد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر