فهرست
گزارش روز :  جی پی ار اس ، ویدئوآنالایزر و تیم پزشکی / کی روش نامزد جایزه نوبل !
گزارش روز : جی پی ار اس ، ویدئوآنالایزر و تیم پزشکی / کی روش نامزد جایزه نوبل !

گزارش روز : جی پی ار اس ، ویدئوآنالایزر و تیم پزشکی / کی روش نامزد جایزه نوبل !

ای اسپورت – روی بلندی مشرف به تمرین تیم ملی جوانی هست که مثل محمودکلاری فیلمبردار مشهور سینمای ایران به شکار لحظات تمرین مشغول است .

او دقیق و بی صدا ، لنز دوربین را روی بازیکن ها می اندازد تا بعد از تمرین یک دی وی دی آماده در اختیار کارلوس کی روش بگذارد که در تمرین خودش همه چیز را به دقت زیر نظر گرفته . چیزهایی مثل فرم عضلات صورت بازیکن ها چیزی که پژمان منتظری به آن اشاره کرده بود .

بدنیست با هم نگاهی به برخی کارهای ویژه تمرینی سرمربی تیم ملی بیندازیم . او که اصرار داشت بازیکنان ایرانی را برای اردویی بلند مدت در اختیار بگیرد تیمی ساخته که در بازی نیجریه توانست میانگین دوندگی نزدیک به 11 کیلومتر را به جا بگذارد .

 جی پی آر اس : در اردوی افریقای جنوبی بود که تجهیزات خاص مورد نیاز سرمربی تیم ملی از استرالیا به اردوی ایران تحویل شد . جی پی ار اس و متعلقاتی که در هر تمرین به بدن بازیکن ها وصل شده تا اطلاعات مربوط به ظرفیت تنفسی ، ضربان قلب ، توان و استقامت  و دوندگی آنها در هر تمرین را ضبط می کنند . این اطلاعات هر روز در جدولی که کی روش و کادرفنی تیم ملی آن را در دست داشته اند ثبت شده است . آماری که به مرور نموداری را شکل داده  که می شود از طریق آن پیشرف یا پسرفت بازیکنان در تمرین را مشاهده کرد .

 تیم پزشکی : تیم پزشکی باشگاه کورینتیانس برزیل یکی از درجه یک های جهان است . کورینتیانس در دپارتمان پزشکی خودش نزدیک به 30 پزشک در  رشته های مختلف را استخدام کرده وحالا این تیم به ایران سرویس های لازم را می دهد . آزمایش هایی مثل تست چربی و البته هر آنچه به بیومکانیک تمرین مربوط است از سوی این تیم انجام گرفته است . کی روش خود تسلط فوق العاده ای به این امور دارد و در دنیا از این بایت شناخته شده است .

 ویدئو آنالایزر : این که بازیکنان تیم ملی بعد از بازی نیجریه در هتل همه داده های مربوط به عملکرد خود را دریافت کنند چیز عجیبی نیست . این روشی است که آنها در کار با کی روش به آن عادت کرده اند. کی روش جزئی نگر و وسواسی است و با وجود دقت کافی به تمرین باز هم با بررسی فیلم ها نکات تازه را به بازیکنان یادآوری می کند و تذکر می دهد . در تمرین دیروز تیم ملی او از شکل استپ کردن بازیکنان ذخیره وشیوه ایستادن شان با ضدای بلند ایراد می گرفت و مرتب به آنها می گفت چگونه بهتر بایستند و چگونه بهتر به توپ ضربه بزنند .

با این سختگیری هاست که تیم ملی آماده حضور در جام جهانی و رقابت با نیجریه شده است . کی روش در آمار ها ، سید جلال حسینی را مثال زده است . بازیکنی که در روز اول اردو توانش برای سه یا چهار پرش جفت در یک مسابقه بزرگ کافی بود ( وبعد از آن نزول می کرد) اما حالا و در بازی نیجریه اجاز نداد حتی یکبار غول های نیجریه روی سرش سر بزنند . این همان نتیجه ایست که دیاگرام های آقای سرمربی نشانش می دادند .دیاگرامی که روز اول تمرین در آفریقای جنوبی اعداد ناامید کننده ای داشت .

اما  حالا ما تیمی داریم که می تواند پابه پای همه بدود . خیلی بیشتر از مقداری  که این بازیکنان در لیگ  می دویدند ... بگذارید بنویسیم نزدیک به دوبرابر. تعجب نمی کنید وقتی میشنوید خسرو حیدری دونده ترین بازیکن تیم ماست ؟

  ۲  
آی اسپورت
2014-06-18 17:23:09
نظر دهید

۲ نظر
هومن
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۵۰
اول: از این متن زیبا واقعا ممنون.
دوم: متاسفانه علیرغم اینهمه شایستگی این مربی بزرگ، برای تمدید قرارداد با او باید کسانی نظر بدهند که به هیچ وجه این مسایل را درک نمی کنند.
ماهان
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۱۵
البته GPS و نه GPRS!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر