فهرست
هولیه؛ مربی، معلم و پدرِ فوتبال فرانسه
هولیه؛ مربی، معلم و پدرِ فوتبال فرانسه

هولیه؛ مربی، معلم و پدرِ فوتبال فرانسه

آی اسپورت - «من با کلوپ و گواردیولا در سالن مشاهیر لیگ برتر انگلیس حضور داشتم.» این حرف‌های «ژرار هولیه» در مصاحبه امسال خود با شبکه «یورواسپورت» بود. جایی که در ادامه حرف‌هایش گفت: «من پشت میز هستم و آن‌ها نشستند. یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ؛ آن‌ها بعد از ظهر خود را با سوال پرسیدن از من سپری کردند. هنوز هم نمی‌دانم چرا!» مربی مبتکر، خلاق و یک برنده در طول دوران حرفه‌ای خود؛ اسطوره‌ای که در طول دوران ورزشی خود همواره شخصیتی فروتن و بی‌ادعا را به تصویر کشید. اعجوبه‌ای که علیرغم کسب چندین جام و فتح افتخار بزرگ، بزرگترین موفقیتش تاثیر شگرف راهنمایی‌های او در ملاقات‌هایش با افرادی بود که با او به گفتگو می‌نشستند.

هولیه پس از یک دوره حضور به عنوان بازیکن در رده‌های آماتور، به سراغ مربیگری رفت و در دهه 70 سکان هدایت تیم‌های رده پایینی مانند «لوتوکِت» و «نولِمین» به دست گرفت. ژرار تیم «نولمین» را به دسته دوم فرانسه رساند و پس از شکست مقابل «تولوز» در پلی‌آف موفق نشد تا مجوز حضور در سطح اول فوتبال فرانسه را به دست آورد. هولیه درباره آن روزها می‌گوید: «آن‌جا شهر بزرگی نبود اما ما لحظات خارق‌العاده‌ای را سپری کردیم؛ من هنوز هم شیرینی تمام لحظات خوش مشترکی که با طرفداران نولمین چشیدیم را در اعماق وجودم حفظ کرده‌ام.»

هولیه از سوی «فرانس فوتبال» به عنوان بهترین مربی لیگ دو فرانسه انتخاب شد و در سال 1982 روی نیمکت تیم لانس در لیگ یک فرانسه نشست؛ جایی که در اولین فصل حضورش، تیم را در رده چهارم قرار داد و امضای خود را پای برگه صعود به جام یوفا انداخت. سپس در سال 1985 و در حالی که تنها 38 سال سن داشت، روی جلد تمام نشریه‌های سرزمین عشاق رفت. خبر بسیار بزرگ بود؛ مسئولان باشگاه پاری‌سن‌ژرمن بعد از مدت‌ها دویدن به دنبال ژرار، سرانجام به خواسته خود رسیدند تا او نفر اول کادر فنی پاریسی‌ها شود. تیمی که آن روزها تازه پانزدهمین سال تاسیس خود را جشن می‌گرفت. باز هم اولین فصل هولیه در بهترین حالت ممکن به پایان رسید و PSG با نفراتی چون «ژوئل باتس»، «لوییز فرناندز» و «دویمینیک روچتی» و در حالی که رکورد 27 بازی بدون شکست را ثبت کرد، توانست بالاتر از نانت به مقام قهرمانی برسد. این اولین قهرمانی آن‌ها در تاریخ این باشگاه به حساب می‌آمد.

پس از پیروزی 3 بر یک در هفته آخر رقابت‌ها مقابل باستیا، هولیه که به شدت احساساتی شده بود در مقابل دوربین‌ها ایستاد و گفت:«این بزرگ‌ترین پاداش دوران حرفه‌ای من است. برای اجرای چنین عملکردی، شما باید مردان با کیفیتی داشته باشید. از همه تشکر می‌کنم.» در آن زمان ژرار روحش نیز خبر نداشت که در جریان مبارزات انتخاباتی فصل 88-1987 قربانی و اخراج خواهد شد اما هر چه که بود، این حقیقت در تاریخ به ثبت رسید که هولیه رقابت بین پاری‌سن‌ژرمن و مارسی بر سر قهرمانی را بعد از سال‌ها، دوباره زنده کرد.

تنها ناکامی اسطوره در فرانسه، زمانِ حضورِ کوتاه مدتش روی نیمکتِ «خروس‌ها» رخ داد؛ پس از برکناری «میشل پلاتینی» به دلیل حذف از رقابت‌های جام ملت‌های 1992، ژرار - که به عنوان دستیار اول میشل روی نیمکت می‌نشست - به عنوان سرمربی تیم ملی فرانسه انتخاب شد ولی پس از ناکامی در رسیدن به جام جهانی 1994 آمریکا، او نیز حکم اخراج را روی میز کارش دید. در حالی که خروس‌ها برای صعود تنها به یک تساوی نیاز داشتند، «دیوید ژینولا» در وقت‌های اضافه موقعیت و توپی طلایی را از دست داد تا بلغارستان روی ضدحمله توسط «امیل کوستادینوف» به گل برسد و فرانسه غایب رقابت‌های جام جهانی لقب بگیرد. هولیه هشت روز بعد در استعفا گفت: «آن 15 ثانیه مهلک در برابر بلغارستان همه چیز را تغییر داد؛ پانزده ثانیه از 900 دقیقه مسابقات مقدماتی!»

ژرار به تعبیر بسیاری ژینولا را به نوعی قربانی این شکست کرد و معتقد بود تیمش در بدترین زمان ممکن چاقو خورده است و بعدها حتی از اشتباه او به عنوان «جنایت علیه تیم» یاد کرد. نتیجه این اتفاقات نیز داغ شدن آتش دشمنی میان آنها برای تقریباً دو دهه بود! در سال 2012 دادگاهی در فرانسه دادخواست ژینولا علیه اظهارات ژولیه در کتاب «اسرار مربیان» را رد کرد. ژرار در سال 2015 در مصاحبه با «RMC» مدعی شد دیوید پیش از بازی به مطبوعات گفته باید به جای «اریک کانتونا» و «ژان پیر پاپین» به میدان برود! دلیل این اظهار نظر نیز فقط برای این بود که ژینولا با عصبانیت به ایستگاه رادیویی زنگ بزند و آنها را تکذیب کند!

چهره موفق فرانسوی روی نیمکت، نقش مهمی در پرورش نسلی طلای ایفا کرد؛ نسلی که توانست به سلطه فوتبال فرانسه در عرصه‌های بین‌المللی کمک کنند. در اواسط دهه 90، ژرار برای مربیگری تیم زیر 18 و 20 سال فرانسه انتخاب شد و تیمی را با حضور «تیری آنری» و «دیوید ترزگه» در راه قهرمانی مسابقات زیر 18 ساله‌های اروپا در سال 1996 هدایت نمود. او بعدها در خصوص خاطراتش از آن دوران گفت: «ما از بودن در کنار هم بسیار خوشحال بودیم. رمز موفقیت ما نیز همین بود.» پس از قهرمانی در سه جام داخلی، یک قهرمانی جام یوفا و کسب نشان اپراتوری بریتانیا، در سال 2005 هولیه به عنوان سرمربی لیون به فرانسه بازگشت و توانست دو قهرمانی از هفت قهرمانی پیاپی این تیم در لیگ فرانسه را در سال‌های 2006 و 2007 کسب کند.

با این حال و با وجود اختلاف امتیازی دو رقمی در هر دو فصل، معیار عملکرد ژرار به موفقیت در لیگ قهرمانان اروپا پیوند خورد؛ جایی که لیون در فصل 06-2005 پس از دو گل دیر هنگامِ میلان از دور رقابت‌ها کنار رفت و فصل بعد در حالی که فشارهای روی سرمربی افزایش یافته بود، مقابل رم در یک‌هشتم نهایی شکست خورد و حذف شد. نتایجی که نتوانست مدیران لیون و در راس آن‌ها «اولاس» برای تمدید قرارداد ژرار مجاب کند و به این ترتیب راه آنها از یکدیگر جدا شد. جالب اینکه هولیه در سال 2016 یک بار دیگر و این بار به عنوان مشاور آولاس به لیون برگشت و با وجود شرایط سلامتی، خود بیشتری نفوذ و اقتدار را در تیم در دست داشت.

«رمی گارد» در مورد تأثیر هولیه در پیشرفتش گفت: «ژرار به من اعتماد به نفس زیادی می‌داد و تمایل به پذیرفتن این حرفه را داشت.» «ژان لوک واسور» مربی بانوان لیون هم در این خصوص گفت: «هولیه شخصی درخشان، جذاب و عاشق فوتبال بود.« «سلما باچا» مدافع لیون هم در گفتگو با نشریه «اکیپ» به این نکته مهم اشاره داشت که توصیه‌ها و مهربانی‌های هولیه را برای همیشه در قلبش محافظت و مراقبت خواهد كرد.

«رابرت دوورن» مربی سابق لیون می‌گوید: «لیون مربیان بسیار خوبی داشته که بعضی از آن‌ها تکنسین‌های بسیاری خوبی نیز به حساب می‌آیند اما ژرار تنها مربی واقعی باشگاه بود. با او می‌توانستیم قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شویم. من با او خاطرات زیادی دارم. او یک بار به من جمله‌ای گفت که عمق رابطه ما را نشان می‌دهد؛ او گفت فشار فوتبال، حتی اگر اختلاف نظر داشته باشیم، هرگز از دوستی ما قوی‌تر نخواهد بود.» در دفتر هولیه در پاریس، او تصویری از خود و «آرسن ونگر» را به دیوار آویخته؛ قابی که برایش بسیار ارزشمند بود و همواره به مهمانانش در مورد آن می‌گفت. این حاکی فروتنی اوست. حالا فوتبال فرانسه یکی از دو چهره‌ای که به بهترین وجه خروس‌ها را در تاریخ فوتبال تمثیل کرده را از دست داده است.

 

آدام وایت

سازندگی

ترجمه: نوید صراف 

۳    
آی اسپورت
2020-12-24 21:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر