فهرست
چه کسی زیدان و کلوپ را نقد می‌کند؟
چه کسی زیدان و کلوپ را نقد می‌کند؟

چه کسی زیدان و کلوپ را نقد می‌کند؟

آی اسپورت - امشب فینال لیگ قهرمانان فوتبال اروپا از شبکه سه تلویزیون ایران پخش می‌شود اما بحث این یادداشت درمورد بازی امشب و شرایط فنی تیم‌های فینالیست نیست. اشاره ما مربوط به تفاوت عملکرد و سخنان میهمان‌های برخی برنامه‌های ورزشی تلویزیون است.

برنامه‌های ورزشی تلویزیون ایران «خط قرمز» به مراتب کمتری در قیاس با سایرعرصه‌ها -حتی سینما- دارند. برای مثال برنامه هفت به رغم چند بار تغییر رویکرد و تعویض مجری‌هایش، سرانجام تعطیل شد. ولی تعداد برنامه‌های ورزشی تلویزیون درشبکه‌های مختلف زیاد است که البته به جز برنامه نود بقیه مخاطبانی اندک دارند و مجری‌ها و گزارشگرهایی پراشتباه و برخی برنامه‌ها نیز همراه با حاشیه و پرحرف و حدیث.

امروز به این مسائل هم نمی‌پردازیم و تحلیل محتوا و رویکرد برنامه‌های ورزشی تلویزیون ایران درشبکه‌های مختلف را به فرصتی دیگرموکول می‌کنیم‌ اما ازکسانی که میهمان‌های همیشگی و دایمی بعضی برنامه‌های ورزشی هستند باید نوشت. چرا که مربیان شاغل در لیگ فوتبال هیچ کشوری در دنیا به برنامه‌ای تلویزیونی برای تحلیل مسابقه‌های داخلی و یا قاره‌ای نمی‌روند و کسانی «کارشناس» معرفی می‌شوند که تیم ندارند و البته درگذشته مربی موفق و یا مدرس دانا و توانا بوده‌اند و صاحب تجربه و اشتهار و اعتباری فراوان هستند.

چه غیرممکن و حتی خنده‌دار است که برای مثال سرمربی یا مربی تیم لوانته در یک برنامه تلویزیونی به‌عنوان کارشناس بازی اسپانیول و سوسیداد دعوت شود و یا مربی تیم برایتون درباره مسابقه وستهام و نیوکاسل صحبت کند، چه رسد که آنها به تحلیل و نقد فنی پیکار منچسترسیتی و لیورپول درلیگ قهرمانان اروپا بپردازند. بلافاصله مورد پرسش مخاطبان قرار می‌گیرند که با کدام صلاحیت و اهلیت فنی و سابقه موفقیت آمیز از تدابیر و برنامه‌های تاکتیکی بزرگترین مربیان فوتبال جهان انتقاد می‌کنند؟ و چرا از دانش و دانایی بسیا‌ر خود برای کامیابی تیم‌های شان سود نمی‌برند؟

به همین جهت کارشناس فوتبال در تمام نقاط دنیا همچون کارشناس دیگر عرصه‌ها، برخوردار از ویژگی‌های ممتاز و البته شناخته شده‌ای است‌. کسی که سال‌های زیادی در میادین مختلف با موفقیت حضور داشته و دست کم درکشورش صاحب جام و افتخار شده و یا مدیریت و تدریس در معتبرترین کلاس‌های مربیگری را عهده دار بوده است اما دربرنامه‌های ورزشی تلویزیون ایران به هیچ وجه چنین نیست و عجیب اینکه مربیان تیم‌هایی با امکانات فراوان و پول بسیار در طول حدود دو دهه تنها یک بار موفق شده‌اند و در تمام سال‌های دیگرشکست خورده‌اند و به رغم حمایت‌هایی که از آنان از همه سو شده و می‌شود، همین فصل اخیر پایین‌تر از یک تیم با سابقه سه – چهار ساله قرارگرفته‌اند. ولی نه فقط خودشان بلکه حتی دستیاران اول و دوم آنها هم در مهم‌ترین مسابقه‌های باشگاهی فو‌‌‌تبال جهان دربرنامه ورزشی شبکه سه تلویزیون ایران حضور یافته و بی‌محابا و شجاعانه از گواردیولا و زیدان و کلوپ و مورینیو انتقاد می‌کنند!

ماجراهای عجیب‌تری هم وجود دارد. یک مربی حدود ده سال در فوتبال ایران مشغول کار است و فقط در یک تیم موفق بوده و همین فصل گذشته در دو تیم ناکام مانده و حتی در لیگ یک نیز نتایج ضعیفی گرفته و به تازگی مربی دیگری به جایش آمده است. او در یک بازی خانگی کارش با سرمربی تیم میهمان به درگیری لفظی و سپس پرتاب متقابل آب معدنی به سوی یکدیگر کشید . اما به رغم این رفتار و آن نتایج ضعیف درمیدان، شب بعد از آن حادثه در مسابقه خانگی از سوی مجری برنامه ورزشی شبکه سوم تلویزیون که البته عضو کمیته موسوم به انضباطی فدراسیون فوتبال ایران نیز هست، برای نقد و تحلیل فنی مسابقه‌ای درفوتبال باشگاهی اروپا دعوت شد و از برنامه‌ها و تاکتیک‌های یک مربی موفق و صاحب سبک انتقاد کرد! یا شب پس از پایان لیگ فوتبال ایران و سقوط یک تیم تهرانی، سرمربی‌اش در همین برنامه ورزشی تلویزیون حضور یافت و کلی از مربیان دو تیم اسپانیایی و ایتالیایی ایراد گرفت! عجیب‌تر از همه، دعوت تهیه کننده و مجری این برنامه خاص فوتبال خارجی، دعوت از یک مربی جوان است که تیمش در دسته دوم فوتبال ایران میان شش تیم پنجم شد و دو روز بعد ماموریت تحلیل فنی بازی بسیار حساسی در لالیگا را به عهده گرفت. از این مثال‌ها تا هر تعداد که بخواهید می‌توان بر صفحه کاغذ آورد و به همین دلیل بیش از نود درصد دوستداران فوتبال فقط در همان نود و چند دقیقه برگزاری مسابقه چشم به گیرنده‌های خود می‌دوزند‌.

برای دوستداران فوتبال بسیار عجیب است که مربیان شاغل در لیگ ایران و گاه حتی دستیاران‌شان که البته اغلب آنان با تیم‌های خود در یک دهه اخیر شکست خورده و موفقیتی به دست نیاورده‌اند، چگونه و بر اساس کدام مولفه‌ها و معیارها به‌عنوان کارشناس فنی فوتبال در تلویزیون ایران بخصوص برنامه‌های ورزشی شبکه سه معرفی می‌شوند و به انتقاد از تدابیر و تاکتیک‌های بزرگترین و موفق‌ترین مربیان فوتبال اروپا و جهان می‌پردازند؟ ضرورت تغییر تهیه کننده و مجری‌ها و دعوت از کارشناسان خبره که تعدادشان کم نیست، برای اجرای برنامه‌های ویژه جام جهانی ۲۰۱۸ و تحلیل و بررسی درست و دقیق کیفیت فنی ۳۲ تیم حاضر در روسیه، از مدت‌ها قبل به مطالبه جدی دوستداران فوتبا‌ل در ایران تبدیل شده است؛ مطالبه‌ای که تلویزیون مثل بقیه مطالباتی که از آن وجود دارد، پاسخی برایش ندارد.

سهراب صداقت

۱۶ ۳  
آی اسپورت
2018-05-26 17:43:00
نظر دهید

۳ نظر
مهدی
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۰۰
پس با این استدلال شما ، هیچ کس در هیچ برنامه ای در هیچ جای دنیا حق نداره هیچ کارشناسی رو دعوت کنه . چون هر کارشناسی قطعا سطحش از سرمربی تیم های بزرگ پایین تره . یا مثلا ما وقتی داریم فوتبال میبینیم باید لالمونی بگیریم و یه وقت از فوتبالیست ها یا سرمربی انتقاد نکنیم چون اونا از ما بیشتر بلندن
۹
امیرعباس
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۲۰
ما اصولا تحلیل گر حرفه ای رسانه ای نداریم یک تحلیلگر رسانه ای موفق محتاج چند ویژگی کلیدیست اول از همه باید مدیوم تلویزیون رو بشناسه یعنی زمانبندی گفتاریش کاملا متناسب با وقت کم برنامه باشه که اغلب کتارشناسای ما مثل اینکه دارند از روی کاغذ میخونند زیاد حرف می زنند و به اطناب دوم اینکه کاریزمای کار تلوزیونی داشته باشه نه مثل بیژن خان ماست باشه و نه مثل دکتر صدر هیجان کاذب بده سوم اینکه باید دانش مربیگری داشته باشه وبتونه ازش بموقع بهره ببره نه مثل مجتبی تقوی و مرتضی محصص که هردو فقط بلدن با لهجشون بازی های لوس بکنن چهارم اینکه ساده و همه فهم حرف بزنه و درعین حال جملاتش بلحاظ دستور زبان صحیح باشند برخلاف حسین عبدی و امیرپیروانی که حتی توی ادبیات فارسی هم مردودند پنجم اینکه همیشه حرف های نو برای گفتن داشته باشه نه مثل حاج رضایی و مرزبان که بیست سی ساله تکرار مکرراتند ششم اینکه توانایی کامنت دادن جنجالی مثل جمله های توئیتری رو داشته باشه برخلاف کرمی و روانخواه که حرف زدن معمولیشونم به زور و دگنکه هفتم اینکه خود بزرگ بین نباشه و دائم نخواد اثبات کنه که هردو مربی احمقند و فقط اونه که می فهمه مثل مجید جلالی و اصغر مازیار که اغلب لحن گفتاریشون درباره مربیان برجسته جهان تحقیرامیزه درحالیکه عمدتا بلحاظ فنی هیچ حرفی برای گفتن ندارند و نهایتا هفتم اینکه جملات کلیشه ای کشداری مثل اینها که این تیم بلحاظ ذهنی اماده نبود و اینها فعل خواستنو صرف کردنو این تیم باید نیمه دوم گل بزنه و اون تیم نباید گل بخوره و ......جملاتی سردستی و بی خاصیتی از این دست که امیرحاج رضایی در بیان این مدل جملات بله امیز و بی بو و اظهر من الشمس اکه نه بدرد دنیای کسی میخورد نه اخرتش استاد است بشدت پرهیز شود!!
۹
محسن
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۴۸
بابا یه دورهمی با رفقا و خودی هاست دیگه! !!!!یه چندتا جمله از طریق اینترنت به خلق الله میگیم و از اپلیکیشن مدال و آپ و724 بیشتر حرف میزنیم و پول میگیرم کرور کرور دوزار هم به این فوتبال ایران کمک نمی کنیم و......
خیلی لطف دارند مردم به ما لقب" سیمای میلی" میگن وچیز دیگه ای ................
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر