فهرست
داستان دو مهاجم
داستان دو مهاجم

داستان دو مهاجم

آی اسپورت - بازی این دو نفر شباهت زیادی به هم ندارد. آلوارو موراتا از چلسی و پیر امریک اوبامیانگ از آرسنال مهاجمانی هستند که فصل گذشته تبدیل به گران‌ترین بازیکنان تاریخ باشگاه جدیدشان شدند. قیمت آنها تقریبا برابر بود: 58 و 56 میلیون پوند. انتظار نمی‌رفت این دو بازیکن در عرض چند هفته تبدیل به ستاره تیمشان شوند اما شباهتشان همینجا به پایان می‌رسد.

اوبامیانگ خریدی برای آینده نزدیک بود. آرسنال با خرید او می‌خواست ثابت کند که در سراشیبی نیست. موراتا که سه سال از او کوچکتر است، برای آینده بلندمدت‌تری در نظر گرفته شده بود و همچنین می‌شد او را بعدتر با قیمت بالاتری فروخت. اوبامیانگ سابقه درخشانی داشت و پرداخت چنین قیمتی برایش معقول بود. او مهاجمی اثبات‌شده بود که توانایی‌ گلزنی‌اش را در یک باشگاه بزرگ به رخ کشیده بود اما موراتا بیشتر بازیکنی بود که کیفیت نامشخصی دارد. او در یوونتوس و رئال مادرید مهاجم تمام‌عیار و همیشگی ترکیب اصلی نبود. حتی در چلسی هم در فینال جام حذفی، اولیویه ژیرو به جای او بازی کرد.

موراتا هرگز در یک فصل در دسته‌‌های برتر ایتالیا و اسپانیا نتوانسته بود بیش از 15 گل به ثمر برساند اما اوبامیانگ این کار را شش بار انجام داده و یک بار هم 31 گل به ثمر رسانده بود. اوبامیانگ فصل پیش در دورتموند و آرسنال 23 گل زد، آن هم در فصلی که در میانه راه به تیم دیگری منتقل شد. تفاوت بین این دو مهاجم آرسنال و چلسی در سال 2018 بسیار عیان بود. اوبامیانگ در 14 بازی در لیگ برتر 10 گل به ثمر رساند. موراتا در کل سال 2018 تنها یک گل زده است.

مهاجم آرسنال آمار خیره‌کننده‌ای دارد. او در لیگ برتر 31 درصد موقعیت‌هایش را در سال 2018 گل کرده است اما مهاجم چلسی تنها 4 درصد فرصت‌ها را به گل تبدیل کرده است. بازی اوبامیانگ بر مبنای سرعت است و او توانسته با این سرعت اثر خوبی از خود به جا بگذارد، هرچند حالا که او 29 ساله شده، اتکا به سرعت چنین بازیکنی کار خطرناکی است اما موراتا بیشتر یک مهاجم همه‌کاره است و همه ویژگی‌های لازم را دارد، به جز یکی: ذهنیت. کمبود اعتماد به نفس او در سال 2018 آشکار بود.

شاید اوضاع در این هفته عوض شود. چلسی با آرسنال بازی دارد و نبرد با این تیم فرصتی عالی برای موراتا است که درخشش را آغاز کند. مهاجمان سابق چلسی، به‌ویژه دیدیه دروگبا و دیه‌گو کاستا، آرسنال را شکنجه می‌کردند. موراتا اما مقابل آرسنال تنها زجر کشیده است. او شاید استعداد بیشتری داشته باشد اما شکننده‌تر و آسیب‌پذیرتر است.

دوران فوتبال او در چلسی را می‌توان در دو پنالتی که مقابل آرسنال از دست داد خلاصه کرد. پنالتی اول در کامیونیتی شیلد فصل گذشته و در ضربات پنالتی آخر مسابقه بود. به این ترتیب او آغاز بدی در چلسی داشت. پنالتی دوم در ماه جاری و در جام قهرمانان بین‌المللی بود و شاید به همین دلیل بود که در بازی با هادرسفیلد، اجازه پنالتی زدن به او داده نشد. پنالتی چلسی را ژورژینیو زد و آن را به نخستین گل خود برای چلسی تبدیل کرد.

یکی از مشکلات موراتا در چلسی این است که بهترین همکاری را با یک مدافع دارد! سسار آسپیلیکوئتا در فصل گذشته بیشترین گل را برای او ساخته است، ولی برای موراتا بهتر بود که بهترین همکاری را با یک مهاجم می‌داشت اما درک متقابل اوبامیانگ با هنریخ مخیتاریان که به دوران بازی آنها در دورتموند بازمی‌گردد، باعث شده که او بهتر کار کند.

آمار اوبامیانگ نشان می‌دهد که اگر همه شرایط مساوی باشد، او در این فصل بهتر از موراتا گل خواهد زد. او فرم خوبش را حفظ کرده و می‌تواند در 9 ماه آینده بدرخشد اما مساله این است که شرایط این دو برابر نیست. باید دید که هر کدام چقدر بازی خواهند کرد. موراتا باید با ژیرو رقابت کند، مهاجمی که در جام جهانی گلی نزد و کسی که آرسنال پس از خرید اوبامیانگ او را به چلسی واگذار کرد اما بازی ژیرو بیش از موراتا مطابق با سبک آنتونیو کونته و البته ادن آزار بود اما مائوریتسیو ساری کمتر به حضور یک مهاجم هدف اعتقاد دارد. او در ناپولی از دریس مرتنس در پست مهاجم شماره 9 کاذب استفاده می‌کرد. حالا شاید آزار به‌عنوان 9 کاذب به خط حمله برود و موراتا به‌کلی نیمکت‌نشین شود.

اما بزرگترین رقیب اوبامیانگ، الکساندر لاکازت است. اوبامیانگ در بازی با منچسترسیتی به پست بال چپ رفت تا لاکازت در مرکز خط حمله باشد. آرسنال دو مهاجم بسیار گرانقیمت دارد و شاید اونای امری، لاکازت را ترجیح می‌دهد.

به این ترتیب این احتمال وجود دارد که گران‌ترین مهاجمان تاریخ آرسنال و چلسی که روی هم 114 میلیون پوند قیمت داشته‌اند، به حاشیه رانده شوند و از تیم‌هایشان بروند.

منبع: ESPN

۳    
آی اسپورت
2018-08-18 17:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر