فهرست
یادداشت ویژه: تیکی تاکا چه زمانی و چرا ورشکسته شد ؟
یادداشت ویژه: تیکی تاکا چه زمانی و چرا ورشکسته شد ؟

یادداشت ویژه: تیکی تاکا چه زمانی و چرا ورشکسته شد ؟

جاوید جعفری فراهانی

آی اسپورت- اگر یکی دو روز قبل از آغاز جام جهانی کسی مدعی می شد که اسپانیا در گروه اش از پس هلند و شیلی بر نمی آید و در همان مرحله گروهی حذف می شود ، کمتر کسی این گفته را جدی میگرفت و باور میکرد. امشب ، اما ، قهرمان دوره قبل ، بعد از دو شکست تلخ و با دریافت 7 گل در 2 بازی اولین تیمی لقب گرفت که از جام جهانی خداحافظی کرده است.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/dcc2671c2e2.jpg\"


علی رغم اشتیاق عمومی به روش تیکی تاکا در یکی دو سال اخیر ، پیش بینی ورشکستگی این استراتژی در فوتبال جهان ، کار چندان سختی نبود. جرقه های اولیه از آنتی تز پاس های کوتاه و مالکیت توپ را در بازی بارسا مقابل بایرن مونیخ به رهبری هاینکس زده شد ، جایی که در مجموع رفت و برگشت بارسایی ها 7 بار دروازه شان را گشوده دیدند ولی عاجز از به ثمر رساندن حتی یک گل بودند. یک فصل بعد ، وقتی گواردیولا ، یکی از داعیه داران اصلی تیکی تاکی ، به جای هاینکس به سرمربیگری بایرن مونیخ منصوب شد ، روش بازی تیم قهرمان اروپا را به تیکی تاکا تغییر داد و نتیجه اش در هم کوبیده شدن این تیم پر ستاره با 5 گل در دو بازی رفت و برگشت مقابل رئال مادرید بود.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/dcc2671c2e1.jpg\"


در سطح ملی هم ، اولین نشانه های نزدیک شدن به پایان حکومت تیکی تاکا در فوتبال جهان را اسپانیا در جام کنفدراسیون ها زد. جایی که حریفی مطلقا دست و پا بسته در مقابل برزیل برزیل بود و نتوانست از روش همیشگی اش برای کسب نتیجه استفاده کند.

تیکی تاکا ، نقاط قوت خاص خودش را دارد. نگه داشتن توپ و گردش آن در عرض زمین فرصت تمرکز کردن و دریافت الگوی بازی را در ذهن تماشاگر مهیا می کند. از سوی دیگر کافی است در یکی از موقعیت های یک در مقابل یک فضا مناسبی برای حمله به وجود بیاید و مهاجم بتواند از مدافعی بگذرد. در واقع ، یکی از ایده های اصلی در این روش بازی ، خسته کردن ذهنی حریف و استفاده از اشتباه آنها در پیش بینی بازی و حرکت توپ است.

با تکرار این روش بازی در سالیان گذشته ، مهم ترین مشکلی که ایجاد شد خسته کننده بودن این روش بازی برای تماشاچیان و هواداران بود. آنها خسته می شدند چون روش بازی برایشان قابل پیش بینی شده بود و قابل پیش بینی بودن در فوتبال به معنا مرگ فوتبال خواهد بود.

از سوی دیگر ، استفاده از ضربات سر و شوت از راه دور در دستور کار اغلب تیم هایی که مایل به استفاده از تیکی تاکا بودن قرار نداشت. این مسئله می تواند ناشی از کوتاهی قد اکثر بازیکنان استفاده شده در این سیستم و ضعف مهارت شوت زنی آنها در بارسلونا باشد اما در بایرن مونیخ ، با وجود فوق ستارگانی مانند مولر ، روبن و ریبری باز هم کمتر شاهد میل به شوت زنی از پشت محوطه جریمه و گشودن دروازه از روشی غیر از ارسال مکرر پاس های کوتاه و دقیق بودیم.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/dcc2671c2e3.jpg\"


در کنار قابل پیش بینی بودن ، نقطه ضعف دوم این سیستم عدم کارایی آن در مسابقاتی است که در ارتفاع  بالاتر از سطح دریا برگزار می شود. هر چقدر از سطح زمین فاصله بگیریم ، حجم اکسیژن در هوا کم می شود و نیاز به افزایش تعداد نفس ها و عمق ش بیشتر میگردد. در برزیل ، اکثر تیم هایی که تلاش بر چرخاندن توپ در عرض زمین داشتند ، علی رغم داشتن فیزیک مناسب هافبک ها و مدافعین شان ، قادر به انجام ریکاوری ران های موثر نبودند و همین مسئله باعث می شد در کورس گذاشتن با هافبک ها و مهاجمین حریف کم بیاورند. 

به هر حال ، با حذف اسپانیا از جام جهانی و حوادثی که در یکی دو سال اخیر در فوتبال اروپا رخ داده است ، پیش بینی بازگشت به قدرت تیکی تاکا پیش بینی دور از ذهنی است و به نظر می رسد با افزایش کیفیت ، سرعت و دقت بازیکنان طراز اول جهان ، باید منتظر استراتژی های جدید مربیان برای کسب موفقیت باشیم. شاید ، الگوی بعدی مربیان فوتبال جهان ، جنگندگی بر سر توپ ، محدود کردن بیشتر فضا نسبت به گذشته و در نهایت افزایش تعداد پاس به فضا ( به جای پاس کوتاه به هم تیمی ) باشد. در این صورت باید شاهد به ثمر رسیدن گل های استثنایی بیشتری مانند پرواز فن پرسی برای نشاندن توپ به تور دروازه اسپانیا باشیم .

  ۵  
آی اسپورت
2014-06-19 12:38:41
نظر دهید

۵ نظر
علی رضا (United Kingdom)
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۰۵:۱۶
ولی آخه تیکی تاکا محصول 4 ساله یا 5 ساله نیست که. ریشه های این روش قدمتی 40 ساله داره. تیکی تاکا به بن بست نرسیده. بازیکنان اسپانیا کارایی لازم رو از دست دادن. این نسل از بازیکنان اسپانیا و بارسلونا به هر چی افتخار که ممکن بود رسیدن. پس انگیزشون مثل چند سال پیش ها نبود. تازه هیچ روشی وجود نداره همواده بی عیب و مطلق باشه. مسلما در بعضی تورنمت ها با عدم موفقبت همراه هست. اسپانبا در این چند سال کلی افتخار کسب کرده پس انصاف نیست با یک یا دو دوره عدم نتیجه گیری از آنها انتقاد کرد. قرار نیست که تا ابد اسپانیا قهرمان بشه.
-
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۰۶:۳۵
یه تحلیل نیمه تخمی
mojimichael
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۱۱
مقصر اصلی دلبوسکه بود که بخاطر کینه توزی هایش با رئال بازیکنان خوبی مثل کارواخل-ایسکو و نگردو که مادریدیستای بودن را دعودت نکرد و همچنین یورنته از یوه و بجاش7بازیکن از بارسایی که یک فصل بد را داشت دعودت کرد و در مقابل از رئال و اتلتیکو روی هم6بازیکن دعودت کرد
حالا دیگه وقتشه که دلبوسکه استعفا بده و بجاش میشل را بیارن
بارانداز
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۱۸
فواره چون بلند شود سرنگون شود....دلیل سقوط تیکی تاکا فقط همینه.مگه نه؟؟
مزدک
يكشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۵۱
آخه پرفسور ارتفاع از سطح دریا باعث کمتر دویدن میشه اینا که با تیکی تاکا توپ رو بیشتر به گردش در میارن و کمتر میدون
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر