فهرست
پیش بازی تحلیلی انگلیس- اروگوئه؛ چشم از حریف برندار!
پیش بازی تحلیلی انگلیس- اروگوئه؛ چشم از حریف برندار!

پیش بازی تحلیلی انگلیس- اروگوئه؛ چشم از حریف برندار!

آی اسپورت- هر دو تیم پس از نتایج ناامید کننده روز نخست، در این مسابقه محکوم به پیروزی هستند. شکست هر یک از دو تیم آنها را در آستانه حذف از مسابقات قرار خواهد داد و یک تساوی میان ایتالیا و کاستاریکا هم تیم بازنده را پیش از بازی آخر مرحله گروهی راهی خانه خواهد کرد.

همان طور که اروگوئه­ ای­ ها پیش بینی­ می­کردند یا به عبارتی از آن می­ترسیدند، سوارز نتوانست به بازی اول تیمش برسد و غیبت او یکی از عوامل اصلی شکست اروگوئه برابر کاستاریکا بود. اگر چه گلهایی که تیم اوسکار تابارز دریافت کرد بیشتر روی ضعف دفاعی این تیم به ثمر رسید، اما در کل این بازی حریف نه چندان مدعی این تیم، کاملاً از آنها برتر بود و فرصتهای بیشتری هم روی دروازه اروگوئه به وجود آورد.

در تمام طول این بازی نه تنها اروگوئه از قدرت گلزنی سوارز بی­بهره بود، بلکه حتی در نیمه اول که این تیم بر بازی مسلط بود هم، جای خالی خلاقیت او کاملاً به چشم می­آمد. اروگوئه در این مسابقه تنها توانست 9 شوت به سمت دروازه حریف بزند و از این میان تنها دو شوت از مناطق مرکزی محوطه جریمه به سوی دروازه زده شد که البته یکی از آنها هم ضربه پنالتی دیگو فورلان بود.

 

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/513ce664af1.jpg\"

 

فوران و کاوانی در مجموع 7 شوت به سمت دروازه زدند و تنها یک شوت از فورلان برای حریف خطرساز شد. حضور فورلان پا به سن گذاشته باعث شده بود تحرک خط حمله تیم کم شود و گرمای هوا هم برای آنها دردسرساز شده بود. کاوانی بازیکنی است که معمولاً نیاز دارد هم تیمی­ها برایش فرصت گلزنی فراهم کنند. او در فصل گذشته 5/62 درصد و فصل پیش از آن 4/72% گلهایش را از روی فرصتهای مسلم گلزنی به ثمر رساند. او در کنار خود به لوئیز سوارز نیاز دارد، یعنی بازیکنی که در فصل گذشته با ایجاد 22 فرصت گلزنی بهترین پاسور لیگ برتر لقب گرفت. سوارز در واقع تنها یک گلزن نیست و خلاقیت منحصر به فردش ارزشهای او را بیشتر می­کند.

هرچند میزان آمادگی سوارز هنوز زیر سؤال است، اما خود او ادعا می­کند که از آمادگی 100 درصد برخوردار است و احتمالاً در بازی برابر انگلستان به کار گرفته خواهد شد. اما ضعف دفاعی اروگوئه در بازی با کاستاریکا نشان داد ، تنها نگرانی این تیم میزان آمادگی سوارز نیست. دیگو لوگانو یکی از نقط ضعف اصلی اروگوئه در این بازی بود و ماکسی پریرا هم از بازی اخراج شد تا یک تغییر اجباری هم در خط دفاعی اجتناب ناپذیر باشد. آسیب پذیری  لوگانو به خصوص در برابر سرعت تیم انگلستان، یکی از نگرانی­های اصلی اوسکار تابارز است.

با وجود شکست انگلیس برابر ایتالیا که نتیجه ناکامی دوباره این تیم در برابر درخشش پیرلو و تحرک بالای حریف بود، بسیاری عملکرد سه شیرها را در این بازی مثبت ارزیابی کردند. حملات این تیم از سرعت و تکنیک بالایی برخوردار بود و تماشای آن برای هر بیننده­ای لذت بخش بود، اما آنها نتوانستند فرصتهای مسلم زیادی برای گلزنی به وجود بیاورند و اغلب شوتهایشان از بیرون محوطه جریمه زده شد.

 

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/513ce664af2.jpg\"

 
از 18 شوت انگلیس در این مسابقه تنها 4 شوت (یعنی 2/22 درصد) از داخل محوطه جریمه زده شد که یکی از آنها هم توسط استوریج به تک گل این تیم تبدیل شد. البته این برخلاف ادعای بسیاری از کارشناسان است که معتقدند انگلستان در این بازی فرصتهای گلزنی زیادی به وجود آورد. آنچه که در واقع اتفاق افتاد این بود که انگلستان شوتهای بیشتری را به سوی دروازه حریف شلیک کرد، اما ایتالیا فرصتهای گلزنی بهتری داشت. مثلاً تا پیش از گل پیروزی بخش ایتالیا، یک بار آنتونیو کاندروا توپ را به تیر دروازه انگلستان کوبید و پیش از آن هم ضربه چیپ ماریو بالوتلی از روی خط دروازه بیرون کشیده شد.

یکی از بحث برانگیزترین موضوعات پس از این مسابقه عملکرد وین رونی بود که با انتقادهای بسیار مواجه شد. مهاجم منچستر یونایتد در جناح راست چندان راحت به نظر نمی­رسید و بسیاری بعد از این بازی خواستار بازگشت او به پشت شماره 10 مورد علاقه­اش شده­اند، اما در همه این مجادلات طبیعت بازی رونی به فراموشی سپرده شده است: رونی بازیکنی است که دوست دارد به نقاط مختلف زمین سرک بکشد و پیش از این به خاطر علاقه­اش به بازگشت به عقب و کمک کردن به تیم مورد ستایش قرار می­گرفت. به احتمال زیاد او در بازی برابر اروگوئه به پست اصلی خود باز خواهد گشت و با توجه به اینکه اوسکار تابارز بازیکنی در کلاس پیرلو در خط میانی خود ندارد، وظیفه اصلی رونی در مرکز هم با جناح چپ تفاوت چندانی نخواهد داشت، او در هر حال باید از استوریج حمایت کند.

در حالت ایده آل، رونی در این بازی بالاخره پایش به گلزنی در جام جهانی باز خواهد شد و توانایی­ خود در سطح ملی را دوباره به اثبات خواهد رساند، اما سوال اصلی این است که آیا هاجسون در این مسابقه اصلاً به او بازی خواهد داد؟ چرا که او گزینه­ها زیادی برای بازی در این پست در اختیار دارد. البته احتمال نیمکت نشینی رونی در برابر اروگوئه کم است، ولی استرلینگ و بارکلی هر دو پس از نمایش خوب برابر ایتالیا می­توانند جانشین­های بالقوه مهاجم منچستر یونایتد باشند و آلکس اوکسلید چمبرلین هم به زودی به آمادگی بازخواهد گشت. علاوه بر اینها، ریکی لمبرت را هم نباید فراموش کرد که در فصل گذشته با 13 گل (4/0 گل در هر مسابقه) و 10 پاس گل عملکرد بسیار خوبی داشت. اگر چه رونی شاید همچنان بهترین بازیکن انگلستان باشد و در بازی گذشته هم یک پاس گل بسیار خوب برای دانیل استوریج ارسال کرد، اما او برای حفظ جایگاه  خود باید ثابت کند می­تواند در تیم ملی عملکرد با ثباتی داشته باشد.

در سایر پستها هم احتمالاً تغییری در ترکیب انگلستان ایجاد نخواهد شد و تنها با جا به جایی وین رونی و رحیم استرلینگ یک تغییر تاکتیکی در آرایش تیم به وجود خواهد آمد. انگلیس از قابلیت کنترل این بازی برخوردار است و جوردن هندرسون و استیون جرارد باید میانه میدان را از آن خود کنند تا چهار بازیکن تهاجمی تیم از پشتیبانی خوبی پشت سر خود برخوردار شوند.

\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/513ce664af3.jpg\"


در پایان باید گفت هر دو تیم با سوالهای بزرگی درباره بهترین بازیکنان خود پا به این مسابقه خواهند گذاشت: میزان آمادگی لوئیز سوارز و فرم بازی وین رونی. بنا به پیش بینی نرم افزار تحلیل بازی سایت «بی اسپورت» شانس پیروزی انگلیس در این بازی 5/35 و شانس پیروزی اروگوئه 9/34 درصد تخمین زده شده است. هر دو تیم در این مسابقه واقعاً به هر سه امتیاز نیاز دارند، اما با توجه به اینکه انگلیس در بازی آخر به دیدار کاستاریکا می­رود، در حالی که اروگوئه باید با ایتالیا مصاف کند شاید مساوی هم در این مسابقه بیشتر به نفع انگلیسی­ها باشد.

منبع: روزنامه اعتماد

 

     
آی اسپورت
2014-06-19 12:36:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر