فهرست
یادداشت روز: مرثیه‌ای برای یکِ مقدس
یادداشت روز: مرثیه‌ای برای یکِ مقدس

یادداشت روز: مرثیه‌ای برای یکِ مقدس

آی اسپورت- وقتى در ماه ژوئن سال ٢٠٠٠ براى اولین بار مقابل سوئد به میدان رفت، هرگز فکرش را هم نمى‌کرد که ١٤ سال بعد و این بار در ژوئن ٢٠١٤ و به تلخ ترین شکل ممکن، احتمالاً آخرین بازى ملى خود را در یک تورنمنت رسمى در تیم ملى مقابل شیلى تجربه کند.

خوردن ٧ گل در دو بازى، باورکردنى نیست. آن هم زمانى که روى اکثر این گل‌ها مقصر باشى و نام تو ایکر کاسیاس فرناندز بزرگ باشد. اما باید قبول کنیم دوران سلطنت پسر طلایى  موستولس به پایان رسیده. نه در این بازى و نه حتى پس از آن اشتباه مرگبار مقابل ون پرسى و نه پس از آن خروج اشتباه در فینال لیگ قهرمانان. بلکه خیلى قبل‌تر، در ورزشگاه مستایا. درست در همان لحظه‌اى که آربلوآ به جاى توپ انگشت کاسیاس را مورد هدف قرار دارد و مورینیو با نیمکت‌نشین کردن او پس از رفع مصدومیت دل میلیون‌ها هوادار رئال را.\"http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/c0df06124b1.jpg\"


چه کسى فکر مى‌کرد آقاى خاص در خاص‌ترین تصمیم دوران مریگرى خود، بهترین دروازه‌بان جهان را نیمکت‌نشین کند و به دوران حضور ١٢ ساله او به عنوان یار ثابت در مادرید، خاتمه دهد؟ اما مو این کار را کرد و با این تصمیم غرور ایکر مقدس را زیر پا له کرد و کاسیاس دیگر آن ایکرمصمم، مطمئن و خونسرد نبود. چهره‌ى پر از ترس و اضطراب کاسیاس مقابل شیلى و خوردن آن گل کابوس‌وار مقابل هلند نتیجه‌ى دو  فصل نیمکت‌نشینى او در رئال و از دست رفتن اعتماد به نفس لازم بود. او که روزى قوت قلبى براى سایر هم‌تیمى‌هایش به حساب مى‌آمد، حالا خود به یک تکیه‌گاه نیاز داشت و دیگر نه‌تنها بهترین دروازه‌بان جهان نبود بلکه به همراه ژاوى و دل‌بوسکه از عاملان اصلى حذف مدافع عنوان قهرمانى به شمار مى‌رفت، اما نه در نزد طرفدان رئال. از نظر آن‌ها او هنوز همان ایکر باشخصیت، مصمم و مقتدر بود. یک رهبر واقعى که هرگز تسلیم نمى‌شود و همواره در قلب هواداران مادرید خواهد ماند. او همیشه مقدس خواهد ماند به واسطه‌ى همه آن سیوهاى تاریخى‌اش حتى اگر مثل حالا در بدترین دوران ورزشى خود باشد.


علی کمانگری

  ۱۰  
آی اسپورت
2014-06-19 14:04:13
نظر دهید

۱۰ نظر
...
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۱۴
ژاوی؟ ژاوی که بازی دوم حتی تو زمینم نبود.
شاهکار آلونسو،راموس،کاسیاس.رئالی های محترم تیم ملی اسپانیا. پیکه و ژاوی که تو بازی اول بد بودن نیمکت نشین شدن ولی اونا نه.
-
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۱۶
قبول ندارم!ایکر مقدس رو نباید به خاطر دفاع داغون اسپانیا سرزنش کرد..... ایکر در این فصل لیگ قهرمانان فوق العاده ظاهر شد
Sina RMA
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۳۵
چرا آخه این مقاله های شر و ور و اجازه میدید بیاد روی سایت؟!!!!!! دو خط اولو خوندم فهمیدم این مقاله رو کی میتونه نوشته باشه...یکی که وقتی میبینه تیمش نمیتونه یه دروازه بان حتی متوسط پرورش بده داره میسوزه...یکی که چشم دیدن بهترین دروازه بان تاریخ و تو تیم مقدس رئال مادرید نداره...یکی که سوزش دسیما تا آخر عمر باهاشه...هنوز یادم نرفته، بعد اینکه ایکر 5 تا و 6 تا از بارسا خورد همه میگفتن کاسیاس دیگه تموم شده ولی قدیس یهشون نشون داد افسانه ها تموم نمیشن...!!! ایکر به غیر از گل سومی که از هلند خورد کدومو مقصر بود؟!!! عزیزم مشکل از ایکر نیست، مشکل از سیستم گند تیم شما، تیکی تاماس که بوی تعفنش کل دنیارو برداشته!!! مشکل از بازیکنای سطح پایین شماس که اسپانیارو به این روز دچار کرده...برو واسه ژاوی و پیکه و جوردی آلبا و اینیستا مرثیه بنویس نه واسه کسی که اسپانیا هرچی داره و نداره به خاطر اونه...متاسفم واست...
علی کلانترزاده
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۳:۳۶
درجام جهانی 2010 7بازی 2گل خورده
در جام جهانی 2014 2بازی 7گل خورده
پویا لوس بلانکوس
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۲۵
از حذف اسپانیا به خاطر اون سیستم مزخرفش خیلی خوش حال شدم .خوشحالم کهه هیچ وقت طرفدار اسپانیا نبودم.ولی ازاین همه توهین و انتقاد به کاسیاس واقعا ناراحتم.روی گل اول فن پرسی و دو گل روبن و دو گلی که از شیلی دریافت کردد چی کار می تونست بکنه؟کاسیاس تموم نشده .کاسیاس توی جام حذفی 8بازی پی در پی گل نخورد .اون سیو به یاد موندنیش در برابر دراکسلر گویای همه چیزه.
امیر ابی اناری
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۵۳
اینقدر بدم میاد از این طرفدارای بی منطق!...سینا جان بهترین دروازه بان تاریخ؟؟؟کاسیاس!!!...هه!واقعا که این ریالی ها یه مشت بچه دبیرستانی اند که از اومدن رونالدو طرفدار ریال شدن و تازه فهمیدن فوتبال چیه!اصلا کاسیاس دوره ای نداشت که حالا بخواد تموم شه!...کسی که تو 33سالگی کاملا ثباتش رو از دست میده و حتی توان گرفتن یه ضربه ساده رو نداره چه جایگاهی تو تاریخ داره؟!...به بوفون نگاه کنید!...از 2001 تا حالا تو یه سطحه...کان و مایرو زوف و لو یاشین...اسطوره اینا هستن...مقدس اینا هستن نه یه دروازه بان کاملا معمولی که 5تا و 6تا خوردن تو یه بازی براش یه امر کاملا عادیه!!!کسی که ذخیره دیگو لوپس هست بازی دادن بهش تو بزرگ ترین تورنمنت جهان واقعا جای سوال داره!!!یه نکته جالب دیگه این که هفت هشت تا بازیکن بارسا تو این 6سال تیم کاملا معمولی اسپانیا رو به قله دنیا بردن...بهترین بازیکن یورو 2008 ژاوی شد...آقای گل جام قبلی ویا بود...گل قهرمانی رو اینیستا زد...پویول یه تنه آلمان رو شکست داد...بهترین بازیکن یورو 2012 اینیستا شد...پدیده جام آلبا بود...ولی این 3تا ریالی امسال کولاک کردن!کاسیاس با شاهکارش جلو هلند!راموس با شیرین کاریش جلو روبن!الونسو هم با دویدن بی امانش جلو شیلی!!!!سوال من اینه اون موقع که فرت و فرت جام میگرفتین این سبک بوی تعفن نمیداد(!) ولی حالا که کاسیاس به‌اصطلاح مقدس تیم رو با راموس به لجن مالید شد تقصیر تیکی تاکا و ژاوی اینیستا؟!!!
محمد
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۵۳
سوزش دسیما همچنان ادامه دارد ...
adios spain
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۱۳
اینم پایان خائن مقدس!...کسی که همه جا منفعت خودشو به تیم ترجیح میداد!کسی که تمام خبرای رختکن رو به نامزد محترمش میداد تا صبح مثل بمب بترکه!بله!کاسه ماست مقدس به آخر خط رسیده!اگه هم تو این چند سال اسمی در کرد همش به واسطه موفقیت اسپانیا بود که اونم وامدار ژاوی و اینیستا بود و بس!ولی در حقیقت همیشه این ژاوی و اینیستا بودن که توی سایه بودن و لایی خور مقدس تیتر یک!ولی حالا اسپانیا باید بدونه که تا چه حد به لاماسیا وابسته است...ژاوی و اینیستا و بوسکتس و سسک و آلبا و پیکه در اوج نیستن و حالا اسپانیا مونده و سوراخ مقدس!!!راموس با تاکسی هم به روبن نمیرسه کاسیاس مثل مرغ گیر های مقدس دنبال توپ میدوه و ژابی آلونسو از دادن یک پاس صحیح عاجزه.حالا اسپانیا مونده و غیورمردان مادریدی
پرهام م
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۶:۲۰
امیر ابی اناری عزیز دمت گرم.همه حرفا رو زدی.
طرفدارای رئال معمولا بیش از 16 سال سن ندارند!
Madrista
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۶:۲۷
طرفدارای بارسا حرف اضافی نزن. اگه کاسیاس و راموس و الونسو نبودن که هیچکدوم از این جام ها نمیگرفتن. در ضمن چرا سنگ بازیکنیو به سینه میزنید که بارسا میخواد از شرش خلاص بشه آقای ژاوی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر