فهرست
دیدار مقابل اروگوئه چه اهمیتی برای هاجسون دارد؟/ واترلوی "روی"
دیدار مقابل اروگوئه چه اهمیتی برای هاجسون دارد؟/ واترلوی "روی"

دیدار مقابل اروگوئه چه اهمیتی برای هاجسون دارد؟/ واترلوی "روی"

آی اسپورت- جام جهانی به علت فشارهای زیادی که دارد باعث می شود سرمربیان تیم های مختلف در پاره ای از اوقات تصمیمات عجیبی را اتخاذ کنند. روی هاجسون ذاتا سرمربی محتاط و محافظه کاری محسوب می شود اما تجربه و دانش خوبی دارد.

هاجسون 40 سال سابقه ی مربی گری در کارنامه دارد که نشان دهنده ی  تجربه ی ارزشمندی است که او در اختیار دارد. اگر شکست در ضربات پنالتی مقابل ایتالیا را در یورو 2012 نیز محاسبه کنیم، هاجسون از مجموع 29 بازی که روی نیمکت تیم ملی انگلیس نشسته، 10 بازی را با شکست پشت سر گذاشته است. اما قطعا مسئولان فوتبال انگلیس به خوبی او و ویژگی هایش را می شناختند که در سال 2012 وی را به عنوان جانشین فابیو کاپلو معرفی کردند.

روانشناسی رفتار هاجسون به ما می گوید که او مردی نیست که در دیدار ابتدایی تیمش در رقابت مهمی همچون جام جهانی، تصمیمات ریسکی یا خطری اتخاذ کند. اما او ترک عادت کرد و به سال ها فلسفه و اعتقاد خود پشت کرد تا تیمی فوق العاده هجومی را روانه ی بازی مقابل ایتالیا کند.

هاجسون مربی است که سعی می کند از حداقل منابع خود برای پیروزی استفاده کند اما او در مانائوس تمام مهره های تهاجمی خود را به کار گرفته بود. هاجسون همیشه «مصلحت» تیم مهم ترین نکته برایش محسوب می شود اما در برابر ایتالیا او همه ی این عوامل را کنار گذاشت تا شاگردانش بازی شگفت انگیزی از خود ارائه دهند. بازی که بسیاری از کارشناسان آن را تهاجمی ترین عملکرد چند سال اخیر انگلیس می دانند.

هاجسون پیش از این در تیم هایی همچون وست بروم و فولام موفق عمل کرده است. او توانست فولام را به شکل هیجان انگیزی راهی فینال یورو لیگ در برابر اتلتیکو مادرید کند. البته او در لیورپول نا موفق بود و تنها پس از 6 ماه از کارش برکنار شد. هاجسون نتوانست خود را با شریط متفاوت کار در آنفیلد تطابق دهد.

سرمربی کهنه کار تیم ملی انگلیس در حالی که به خوبی می دانست خط دفاع تیمش آن استحکام لازم را ندارد، باز هم در دیدار برابر ایتالیا استراتژی «هجوم برای در هم شکستن» را انتخاب کرد.

گری نویل کمک مربی تیم ملی انگلیس پس از بازی برابر ایتالیا به صراحت اعلام کرد که هاجسون تمامی فلسفه های گذشته ی خود را فراموش کرده و می خواهد تیمی متفاوت را روانه ی میدان کند. شانس نیز با او یار بود، چرا که پیروزی کاستاریکا برابر اروگوئه تا حدی معادلات گروه را تغییر داده است. اکنون هاجسون به خوبی می داند در صورت پیروزی برابر اروگوئه شانس خوبی برای صعود به مرحله ی بعد خواهد داشت.

قرار دادن رونی، استرلینگ و دنی ولبک پشت سر استاریج، همه را شگفت زده کرد. این تهاجمی ترین فرمولی بود که هاجسون می توانست برای تیمش انتخاب کند.هیچ فردی نمی تواند چنین روی هاجسونی را در طول تاریخ به یاد آورد.

در این بین اما بازی ندادن به جیمز میلنر بازیکن منچستر سیتی کمی عجیب به نظر می رسید. او به تازگی دومین قهرمانیش با منچستر سیتی را در لیگ برتر به دست آورده بود و نقش مهمی را نیز در رسیدن تیمش به این قهرمانی ایفا کرد.

هاجسون اما به نظر می رسد در بازی برابر اروگوئه کمی روی مسائل دفاعی تاکید بیشتری داشته باشد. او در اولین جلسه ی تمرینی تیمش پس از شکست مقابل ایتالیا بر روی اصلاح تاکتیک های دفاعی تیم تاکید ویژه ای داشت. اما سوال اساسی که در این مورد وجود دار چیست: آیا هاجسون زمان کافی برای اصلاح مشکلات دفاعی تیمش را در اختیار دارد؟!

تغییرات تاکتیکی و اصلاح خط دفاع تیمی همچون انگلیس مسئله ای نیست که در زمان کوتاه آن هم در جریان برگزاری رقابت ها در برزیل ممکن باشد. سه شنبه هاجسون در تمرینات سیستم دفاعی تیمش را بر پایه ی حضور لوئیس سوارس در زمین طراحی کرد. مسئله ای که می تواند برای انگلیس بسیار مهم باشد چرا که اروگوئه در مقابل کاستاریکا نشان داد که سوارس چه مهره ی تاثیرگذاری برایش محسوب می شود.

گرچه پیش از این هاجسون اعتقاد داشت که چندان نباید از بازیکنی خاص حرف زد اما او به خوبی می داند که اهمیت لوئیس سوارس تا چه اندازه است. جدال سوارس با 5 هم تیمی خود در لیورپول می تواند یکی از جذاب ترین مسائل دور گروهی جام جهانی باشد.

پیش از این جو هارت دروازه بان انگلیس معتقد بود که قرار داشتن 5 بازیکن لیورپولی در تیم ملی می تواند به آن ها کمک کند تا خطرات لوئیس سوارس را خنثی کنند. به نظر می رسد روی هاجسون نیز تاکید زیادی روی این 5 بازیکن داشته باشد. به همین علت است که بسیاری عقیده دارند هندرسون علی رغم بازی نه چندان خوب خود مقابل ایتالیا، بار دیگر در ترکیب ابتدایی انگلیس مقابل اروگوئه قرار خواهد گرفت.

گلن جانسن در کنار استیون جرارد نیز نقش مهمی در خنثی کردن حرکات انفجاری سوارس خواهند داشت. آن ها بهتر از هر عضو کادر فنی انگلیس، سوارس را می شناسند.

جدال برابر اروگوئه می تواند یکی از تعیین کننده ترین مسابقات تمام زندگی روی هاجسون باشد. او تیم خوبی دارد ولی برای پیش روی این تیم خوب در برزیل، فعلا فقط باید بر روی پیروزی مقابل اروگوئه متمرکز شد.

منبع: روزنامه اعتماد

     
آی اسپورت
2014-06-19 13:39:07
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر