فهرست
تغییر زمین بازی؛ از قهرمانی به سهمیه
تغییر زمین بازی؛ از قهرمانی به سهمیه

تغییر زمین بازی؛ از قهرمانی به سهمیه

آی اسپورت – اولین هفته از مسابقات لیگ برتر بعد از شروع مجدد این مسابقات ظرف روزهای یکشنبه و دوشنبه برگزار شد. 8 مسابقه که هیچ کدام بدون گل تمام نشد. این مسابقات مربوط به هفته بیست و دوم لیگ برتر بود و حالا فقط 8 هفته تا پایان لیگ نوزدهم باقی مانده است. قبل از شروع مجدد لیگ، ارزیابی مشخصی از لیگ برتر وجود داشت. مدعی اصلی قهرمانی مشخص بود و تیم‌های مدعی کسب سهمیه هم خودشان را نشان داده بودند. در پایین جدول هم چند تیم برای بقا در لیگ جدال داشتند. حالا و فقط یک هفته پس از شروع مجدد لیگ در بخش بزرگی از جدول ابهامات بیشتر شده است. به جز بخش مدعیان قهرمانی که به نظر می‌رسد فقط پرسپولیس در این دسته وجود دارد، در دسته بندی تیم‌های مدعی کسب سهمیه آسیایی و همچنین تیم‌هایی شانس سقوط به لیگ یک را دارند تغییرات بزرگی به وجود آمده است.

 

قهرمانی؛ پرسپولیس نزدیک‌تر از همیشه

پرسپولیس اصرار زیادی به برگزاری ادامه مسابقات لیگ نوزدهم داشت. چرا که این تیم فاصله چندانی با چهارمین قهرمانی متوالی در لیگ نداشت. افتخاری که در تاریخ فوتبال باشگاهی ایران نظیر ندارد. پس از بازی روز یکشنبه مقابل پیکان مشخص شد که چرا این تیم این قدر مشتاق ادامه پیدا کردن مسابقات بود. شاگردان یحیی گل محمدی در اولین مسابقه پس از شروع مجدد مسابقات موفق شدند تیم پیکان را در زمین خودش شکست بدهد. گذشته از پیروزی نسبتا مقتدرانه که با نتیجه سه بر یک به دست آمد بازی خوب، روان و تهاجمی پرسپولیس بود که توجه کارشناسان و اهالی فوتبال را به خودش جلب کرد. شاگردان یحیی در این بازی موقعیت‌های زیادی برای گلزنی ایجاد کردند و بهترین پیروزی هفته را به دست آوردند. اما برد این هفته پرسپولیس باعث شد پرسپولیسی‌ها یک گام دیگر به «پوکر قهرمانی» نزدیک‌تر شوند. پرسپولیس در پایان این هفته به امتیاز 50 رسید. سپاهان هم که نزدیک‌ترین پرسپولیس است با پیروزی مقابل گل‌گهر سیرجان چهلمین امتیاز را به دست آورد. اتفاقی که افتاده این است که یک هقته دیگر به پایان مسابقات نزدیک‌تر شدیم اما فاصله ده امتیازی تیم‌های اول و دوم حفظ شد. الان سقف امتیازی که تیم دوم جدول یعنی سپاهان می تواند به آن برسد 64 است. اما سپاهان چند بازس سخت مقابل تراکتور، استقلال و شهرخودرو در پیش دارد. هفته بعد هم یک بازی سخت خارج از خانه با سایپا دارد. اما پرسپولیس 50 امتیازی با 5 برد در 8 بازی آینده به امتیاز 65 می‌رسد. یک امتیاز بیشتر از سقف امتیازی که سپاهان می‌تواند به آن برسد. فرقی هم ندارد پنجمین برد چه زمانی به دست بیاید. از حالا هر وقت پرسپولیس پنجمین بردش را به ثبت کند قهرمانی‌اش قطعی خواهد شد. مرور بازی‌های آینده پرسپولیس نشان می‌دهد که این تیم کار سختی برای کسب این 5 برد ندارد.

 

سهمیه آسیا؛ مدعیان بیشتر شدند

تا قبل از شروع مجدد لیگ برتر به نظر می‌رسید تیم‌های دوم و سوم و چهارم جدول یعنی سپاهان، تراکتور و استقلال بیشترین شانس را برای کسب سهمیه آسیایی داشته باشند. به خصوص این که استقلال یک بازی عقب افتاده مقابل فولاد خوزستان هم داشت و می‌توانست با پیروزی در این مسابقه به رده دوم جدول هم برسد. اما شکست استقلال در آن مسابقه و نتایجی که در هفته بیست و دوم رقم خورد وضعیت جدول در این بخش را دستخوش تغییرات زیادی کرد. فولاد با شکست دادن استقلال در بازی عقب افتاده و پیروزی مهم در مقابل ماشین سازی 39 امتیازی شد و به رده سوم رسید. فولاد قبل از تعطیلی موقت لیگ برتر هم 3 بازی آخرش را با برد پشت سر گذاشته بود و حالا با 5 برد متوالی به یک امتیازی سپاهان در رده دوم جدول رسیده است. فولاد در بهترین وضعیت فصل و در نتیجه در بالاترین موقعیتش در جدول این فصل رسیده و حالا می‌شود از این تیم به عنوان مدعی جدی کسب سهمیه نام برد. در حالی که قبل از شروع مجدد لیگ نمی‌شد آنها را با این قاطعیت شانس رسیدن به آسیا دانست. البته قبل از فولاد این سپاهان است که بیشترین شانس را برای کسب سهمیه آسیایی دارد. آن‌ها تیم دوم جدول هستند و هنوز به طور کامل از رسیدن به عنوان قهرمانی ناامید نشده‌اند. اما این طور به نظر می‌رسد که سپاهان از این به بعد بیشترین تمرکزش را روی کسب سهمیه آسیایی بگذارد. چرا که تیم‌های دیگری هم به جنگ برای کسب سهمیه اضافه شده‌اند. سه بازی سپاهان مقابل تیم‌های تراکتور، استقلال و شهرخودرو نقش مهمی در سرنوشت این تیم خواهد داشت. چرا که این سه تیم هم برای کسب سهمیه می‌جنگند. تیم چهارم جدول در حال حاضر شهرخودرو است. این تیم با پیروزی مقابل ذوب آهن 38 امتیازی شد و عزمش را برای کسب سهمیه نشان داد. اما شهرخودرو هم حداقل سه بازی سخت در پیش دارد. بازی‌هایی مقابل استقلال، تراکتور و سپاهان که هر سه تیم می‌خواهند سهمیه بگیرند. اما ناامیدکننده‌ترین تیم در بازگشت لیگ استقلال بود. شاگردان فرهاد مجیدی ابتدا بازی عقب افتاده را مقابل فولاد واگذار کردند و سپس مقابل سایپا با تساوی متوقف شدند. استقلال قبل از شروع مجدد لیگ با 36 امتیاز و صرفا به دلیل تفاضل گل کمتر در رده چهارم بود اما از این دو بازی فقط یک امتیاز گرفت و به رده پنجم سقوط کرد. البته استقلال فاصله زیادی با تیم دوم جدول ندارد اما از آن طرف تیم‌های ششم و هفتم هم فاصله زیادی با آبی‌ها ندارند. استقلال در بازی‌های پیش رو باید با شهرخودرو، تراکتور و سپاهان هم بازی کند که قطعا بازی‌های سختی محسوب می‌شوند. تراکتور هم با شکست غیر منتظره خانگی مقابل نساجی به رده ششم سقوط کرد و شانسش برای کسب سهمیه کمتر شد. تیم تبریزی در ادامه لیگ باید سپاهان، استقلال و شهرخودرو بازی کند و این بازی‌ها 6 امتیازی محسوب می‌شوند. مهمان جدید جنگ برای سهمیه هم تیم صنعت نفت آبادان است. نفتی‌ها در اولین بازی در شروع مجدد لیگ موفق شدند تیم پارس جنوبی جم را شکست بدهند و 36 امتیازی شوند. حالا آنها با تیم سوم جدول فقط 3 امتیاز فاصله دارند و در جدال برای رسیدن به چهار تیم بالای جدول، شانس بالایی برای خودشان قائل هستند. در مجموع به جز پزسپولیس که سهمیه‌اش برای فصل بعد آسیا قطعی به نظر می‌رسد 6 تیم دیگر برای کسب سه سهمیه می‌جنگند. نکته مهم این است که یک سهمیه را هم باید برای قهرمان جام حذفی در نظر بگیریم. جامی که فقط پرسپولیس، استقلال، تراکتور، سپاهان و نفت مسجد سلیمان در آن مانده‌اند.

 

شانس‌های سقوط؛ طناب را سفت بچسب

در پایین جدول هم اوضاع مثل وضعیتی است که تیم‌های مدعی کسب سهمیه آسیایی دارند. طبق قوانین دو تیم انتهایی جدول به لیگ یک سقوط خواهند کرد. الان پیکان با 15 امتیاز تیم شانزدهم جدول است و کمترین شانس را برای ماندن در لیگ دارد. شکست این تیم مقابل پرسپولیس البته غیر منتظره نبود اما کیفیت بازی پیکان نشان داد آنها در این مدت پیشرفت چندانی نداشته‌اند. شاهین شهرداری بوشهر در بازی هفته بیست و دوم در زمین خودش مقابل نفت مسجد سلیمان به تساوی دو بر دو رسید و 17 امتیازی شد. آن‌ها الان در رده پانزدهم هستند و بعد از پیکان بیشترین احتمال سقوط برای این تیم متصور است. نکته نگران کننده این است که شاهین شهرداری بوشهر هفته آینده با پرسپولیس بازی دارد. آن هم در تهران. شانس این تیم برای کسب یک امتیاز از این بازی هم بالا نیست و اگر پیکان هفته آینده بتواند در اصفهان ذوب‌آهن را شکست بدهد می‌تواند یک پله بالا بیاید و شاهین را به قعر جدول بفرستد. گل گهر سیرجانِ 19 امتیازی تیم چهاردهم جدول است و این هفته با شکست در مقابل سپاهان، دست خالی از اصفهان برگشت تا همچنان یکی از کاندیداهای سقوط باشد. دو تیم سایپا و پارس جنوبی جم هم بیست امتیازی هستند و در رده‌های سیزدهم و دوازدهم قرار دارند. این دو تیم را هم می‌توان جز کاندیداهای سقوط دانست. پارس این هفته به صنعت نفت باخت و سایپا موفق شد استقلال را متوقف کند. ذوب آهن هم که 22 امتیاز دارد هنوز شانس سقوط دارد و باید برای فاصله گرفتن از منطقه سقوط چند برد به دست بیاورد.

 

سازندگی 

۶    
آی اسپورت
2020-07-01 13:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر