فهرست
ممنوع‌الخروجی ٨ زن ملی‌پوش/ مشکل: رضایت شوهران
ممنوع‌الخروجی ٨ زن ملی‌پوش/ مشکل: رضایت شوهران

ممنوع‌الخروجی ٨ زن ملی‌پوش/ مشکل: رضایت شوهران

آی‌اسپورت- زنان مجلس آستین‌ها را بالا زده‌اند تا گشایشی در بحث خروج زنان از کشور انجام شود. موانع پیش‌رو اما بسیار زیاد است. حالا طرح مجلسی‌ها به مرحله تازه‌ای وارد شده و ستادی برای آن تشکیل شده است. طرح خروج زنان در شرایط خاص شامل حضور زنان در همایش‌های علمی یا مسابقات ورزشی و موارد مشابه می‌شود. این طرح در کمیسیون فرهنگی مخالفانی دارد. به‌ویژه احمد سالک، نماینده اصفهان. زنان مجلس به‌ویژه در دوره‌ای به فکر طرحی برای تسهیل خروج زنان ورزشکار و نخبه از کشور افتادند که خبر ممنوع‌الخروجی نیلوفر اردلان- کاپیتان تیم فوتسال بانوان ایران- و زهرا نعمتی پرچم‌دار المپیک و عضو تیم ملی تیراندازی به وسيله همسرانشان خبرساز شد. البته این طرح تنها شامل حال زنانی می‎شود که در شرایط خاص مجبور باشند از کشور خارج شوند.حالا طیبه سیاوشی به «شرق» می‌گوید: «در حال جمع‌آوری اطلاعات و یافته‌ها درباره زنانی هستیم که در سطوح ملی فعالیت دارند و برای خروج از کشور به دلایلی با مشکل مواجه شده‌اند. تاکنون گزارش‌های رسیده به فراکسیون زنان نشان از آن دارد که هشت زن ملی‌پوش به وسيله همسرانشان ممنوع‌الخروج شده و از شرکت در بازی‌های بین‌المللی بازمانده‌اند. البته این را هم بگویم که زنان دیگری نیز هستند که حاضر نشده‌اند اسمشان بیاید و این هشت نفر شامل زنان ممنوع‌الخروج‌شده‌ای هستند که تازه حاضر شده‌اند اسم و عنوان‌شان در فدراسیون ثبت شود و این گزارش به دست ما برسد».

نام نیلوفر اردلان و زهرا نعمتی هم در میان این هشت نفر قرار می‌گیرد؛ اما چه‌بسا نام‌های دیگری که به دلایل مختلف نه سر از وزارت ورزش درآورده و نه فراکسیون‌های ورزشی. سیاوشی به «شرق» خبر داده که وزارت ورزش و فدراسیون‌ها برای قانع‌کردن مرد خانواده برای حضور در میادین ورزشی ناگزیر به پرداخت مبالغی برای جلب رضایت همسر شده‌اند.

مجوز شوهر حتی برای نماز جمعه

این طرح به گفته سیاوشی این هفته در کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و البته با مخالفت برخی نمایندگان مواجه شد. احمد سالک در این جلسه خطاب به سیاوشی گفته زن حتی برای شرکت در نماز جمعه نیز به اذن مرد نیاز دارد و این تغییر خلاف فقه و شرع است. سیاوشی نیز توضیح داده که تلاش زنان مجلس در مسیر همراهی با زنان و حفظ بنیاد خانواده است. در عین حال باید از زنان توانمند که سرمایه ملی کشور هستند، در ابعاد حقوقی حمایت شود.به گفته او «علاوه بر مخالفت برخی نمایندگان مجلس تا اینجای کار، مخالفت‌هایی از سوی دستگاه‌هاي اجرائی مختلف صورت گرفته، از جمله بخش گذرنامه وزارت خارجه، وزارت اطلاعات و اداره گذرنامه ناجا».سیاوشی همچنین گفته «تیم‌های ملی هزینه‌های زیادی می‌کنند و بعد یکباره همه رشته‌هایشان پنبه می‌شود. یعنی هزینه و انرژی و تأکید بر انتخاب یک فرد توانمند توسط یک مرد خانواده هیچ می‌شود که این مسئله در شأن جایگاه زنان در اسلام نیست. چنانچه اسلام همواره جایگاه زنان را قدر دانسته است. قانون نباید به شکلی تعریف شود که گاهی دلخوری‌ها به مانع‌تراشی میان زوجین بدل شود».ستادی برای بررسی ابعاد طرح خروج زنان از کشور موضوع خروج زنان از کشور بدون اذن شوهر و اصلاح ماده ١٨ قانون گذرنامه مدتی است در دستور کار فراکسیون زنان مجلس است. این طرح بنا بود با قید دوفوریت در صحن علنی مجلس مطرح شود اما حالا فعلا به تشکیل یک ستاد رسیده است.سیاوشی در همین زمینه می‌گوید: «در این ستاد من و پروانه سلحشوری (رئیس فراکسیون زنان مجلس) عضو هستیم و دو نماینده از کمیسیون امنیت و همچنین کارشناسانی از بخش گذرنامه ناجا و بخش گذرنامه وزارت امور خارجه. این ستاد بنا دارد تا ابعاد مختلف مسئله را مورد بررسی قرار دهد و نتایج را در اختیار دیگر نمایندگان و مسئولان ذی‌ربط بگذارد».

او حضور دو زن در این ستاد سراسر مردانه را نقطه مثبتی برای توضیح مسائلی می‌داند که این روزها زنان ایرانی برای خروج از کشور با آن مواجه‌اند.طرح پیشنهادی کنونی فراکسیون زنان مجلس صرفا یک اصلاحیه است. کماکان خروج زنان از کشور بدون اذن شوهر ممکن نیست. اما هدف این است که زنان زمانی که در خانواده مشکل پیدا می‎کنند بتوانند با مجوز دادستان محل یا مراجع دیگر مشکل خود را حل کنند. این مراجع باید تا ۷۲ ساعت نظر خودشان را اعلام کنند و چنانچه اعلام نکنند، این زنان می‎توانند به دادگاه مراجعه کنند.

آمنه شیرافکن،شرق

۱۳ ۷  
آی اسپورت
2017-10-09 18:16:00
نظر دهید

۷ نظر
آزاد
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۱۹:۰۱
کلک خوبی برای گرفتن حقتان بود!
آفرین بچه ها

درود بر سیستم صادق پرور!
۵
سایت زرد
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۰۰
زندگی قرون وسطایی در یکی از عقب مانده ترین کشورهای روی زمین
No One
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۰۳
#شاخص_فلاکت
AVA-86
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۱۴
دست نمایندگان محترم درد نکنه که دارند با سرعت و قدرت هرچه تمام تر ما رو به دوره باشکوه هزار400 سال پیش رهنمون می فرمایند.
مارال
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۰:۲۶
نماینده هامون کلن یادشون رفته تو کدوم قرنیم ؟؟؟!!!!
# تاسف
خاطره الهلال
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶، ۲۳:۰۳
باز این مارال خانوم پیداش شد این شده نماینده زنان خخخخ.
۴
مارال
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۱۱
چه لقب خوبی
# خاطره بازی با العین
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر