فهرست
نگاه قرون ‌وسطایی به دهداری، به فوتبال
نگاه قرون ‌وسطایی به دهداری، به فوتبال

نگاه قرون ‌وسطایی به دهداری، به فوتبال

آی‌اسپورت- حالا که تنور داغ است، بچسبانید. بله شما هم بچسبانید. شما شاطران قهار روزگار هم خمیرتان را بچسبانید. یاالله. بلکه نانی بر بدن بزنید. فطیری. چیزی. حالا که تنور داغ است خودتان را بچسبانید به تنور اما حالی‌تان باشد که اگر همین الان پرویز دهداری -‌همین الان، باز می‌گویم همین الان‌- سر از قبر دربیاورد، بیشتر از آنکه از فضای مغشوش و واژگون و فاسد فوتبالفارسی حالش خراب شود، از دست شماها بدحال خواهد شد که یک عمر است دارید از او اسطوره‌ای معکوس می‌سازید. آنگاه باید بیش از آنکه از اتفاقات حضور زنان در آزادی خوشحال یا بدحال بشود، از دست شماها ستایشگران یکطرفه‌اش، پریشان‌خاطر گردد و سر بگذارد به بیابان. از دست شما که قاتل تاریخ هستید و تاریخ را به نفع خود مصادره کرده‌اید و می‌کنید همیشه. همیشه و پیوسته. این نیز بستگی به فقدان‌های فرهنگی و اجتماعی ما دارد که کودکانه می‌خواهیم از آن مرد واقع‌گرا، اسطوره‌ای خیالی بسازیم و بیندازیم وسط هذیان‌گویی‌های خودمان. اینکه هر کس از راه برسد مانیفست دهداری را بر اساس علایق خود «گریس‌کاری» کند. همان دهداری که مردی متوسط‌القامه اما بلندپرواز و مهرورز و از مردان آرمانگرای دهه شصت ایران بود و تفکراتش -‌اگر الان زنده بود‌- بر اساس نیازها و مقتضیات روز، تغییر کرده بود لابد. همچنان که اندیشه‌های او از دهه سی  -که تمایلاتی به چپ کلاسیک داشت‌- در دهه شصت به دین‌گرایی توأم با انسان‌گرایی و وطن‌گرایی، صیقل خورد. همچنان که اگر تختی هم زنده بود بخش اعظمی از تفکرات و کردارهایش اکنون تغییر یافته بود.

این نگاه قرون‌ وسطایی که هر کس به هر تیمی بیشتر گل بزند ناجوانمردانه است و ریشه در آبشخور تفکرات مساویت‌طلبانه دهداری‌ها دارد واقعاً یک نگرش مرتجعانه ژورنالیستی است. ول‌مان کن بشر! شما آقای دهداری را نشناختید که این همه قصه‌های پاره پوره ازش نقل می‌کنید. از قضا خود آقای دهداری یک آدم به‌شدت افراطی در طلب پیروزی بود. موضوعاتی مثل برخورد با کرمانی‌مقدم به خاطر تحقیر حریف و این قبیل خاطرات اساطیری -‌که در طول این دو سه دهه، بسیار دفرمه و اگزجره شده است ربطی به تعداد گل‌های دو رقمی یک تیم پیروز ندارد. درد پرویزخان ارتقای یک فوتبال انسانی بود که در آن هیچ تحقیری صورت نگیرد اما جوان‌ها در میدان، به گرگ تبدیل شوند. این جمله یادتان هست؟ یا شما هم خاطره ‌دزدی می‌کنید؟ در همان روزهای سال‌های میانی دهه شصت که دهداری گفت «من ۱۱بازیکن گرگ می‌خواهم»

نازک‌ خیالانی مثل شما بهش حمله بردند که چرا مقدم ملکوتی انسان را پایین آورده‌اید؟‌! نه برادر من. دهداری مخالف زیاد گل زدن نبود. اگر از جای دیگری سوخته‌اید بهانه نیاورید. عین این است که بگوییم او اگر مربی حمید سوریان بود نمی‌گذاشت از هیچ حریفی بیشتر از دو امتیاز بگیرد. اصلاً فلسفه فوتبال در این صورت از بین می‌رفت. شما فیرپلی را با عقده‌گشایی اشتباه گرفته‌اید. این نگاه‌های دهه شصتی رمانتیک، هیچ راه چاره‌ای برای مبارزه با پلشتی‌های فوتبال امروز نیست. اینکه قصه‌ای سوزناک از داستان دهداری درست کنیم ربطی به ناکامی‌های اجتماعی ما ندارد. مرتضی اکنون‌ -حّی و حاضر‌- زنده است بپرسید ببینید کی در مقابل حرف دهداری گریه کرد؟ داستان‌سرایی‌های شما هیچ دردی از فوتبال ما دوا نخواهد کرد. جز اینکه نشان دهد هیچ چیز از معادلات پیچیده این فوتبال حرفه‌ای درک نمی‌کنید و قلب‌تان در دهه‌های دور تاریخ، ایست کرده و جامد شده است. اگر خیلی‌ خیلی دنبال آرمانگرایی در فوتبالید، یک بار هم در سرمقاله‌هاتان بنویسید چرا این همه فساد و واژگونگی، فوتبال این مملکت را فرا گرفته است. یک نگاه جدی غیررمانتیک به جامعه‌شناسی این فوتبال مغشوش بیندازید و ببینید چرا تفکرات دهداری‌ها به این زودی در این مملکت دفرمه و دفن شد. چرا این همه اثیری و غیرقابل تحقق، نشان می‌دهید تفکرات آن مرد نازنین را. او نیز قهرمانی ساده و سختکوش از مردمان این مملکت بود که از دست خیالبافان و مرتجعان دق کرد. روانشناسی خود آقای دهداری با توجه به آرمان‌ها و مشخصه‌های دهه شصت، مقال دیگری می‌طلبد. عجالتاً با قصه‌های پروار شده مرتضی کرمانی مقدم‌ها، این شیرینی کوچک را بر زنان استادیوم‌روی ما زهر نفرمایید.

۲۸ ۲  
آی اسپورت
2019-10-13 10:11:00
نظر دهید

۲ نظر
آرش
يكشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸، ۱۱:۰۲
جناب آقای افشار..خوشم نیومد این همزمانی حمله اردوغان به سوریه و تغییر فامیلی شما از افشار به تورک اوغلان....اصلا خوشم نیومد
هر بژی کوردستان
يكشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸، ۱۴:۴۸
زنده باد انسانیت
زنده باد کسانی که در تفکرات قرون وسطایی گیر نکردن
کسانی که با حمله وحشیانه ارتش ترکیه به مردم بی گناه یادشون میاد اسم عوض کنند بویی از شرف و شعور نبردند
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر