فهرست
خیابانی- کی‌روش؛ بهتر است فراموش کنیم!
خیابانی- کی‌روش؛ بهتر است فراموش کنیم!

خیابانی- کی‌روش؛ بهتر است فراموش کنیم!

آی اسپورت - جواد خان خیابانی یک بار دیگر و در جریان بازی‌های کوپا آمه‌ریکا به کارلوس کی‌روش تاخت و به زعم خودش تاکتیک‌های فنی را زیر سوال برد؛ آن هم در شرایطی که تیم ملی کلمبیا تحت هدایت سرمربی سابق تیم ملی کشورمان، با دو پیروزی به عنوان تیم اول آن هم در گروهی که آرژانتین هم در آن حضور دارد صعود خود را قطعی کرده و از امیدهای مسلم فتح کوپا آمه‌ریکا به شمار می‌آید.

اگر به اصول اولیه دموکراسی هم پایبند باشیم، باید قبول کنیم تمام ارکان موجود در عالم رسانه در تمام دنیا دل در گروی شخص یا تیمی دارند و بی‌تردید اصلا بدون علاقه فراوان به یک سمت، امکان ورود به این عرصه وجود ندارد. جواد خیابانی، گزارشگر با سابقه تلویزیون و رقم زننده بسیاری از خاطرات ماندگار فوتبال ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. از گل ماندگار خداداد عزیزی تا گل علی نیکبخت به الاتحاد در سال 78 و سردار آزمون به ازبکستان تا امروز، بارها و بارها با صدای جواد خیابانی مرز بی‌پایان لذت و هیجان را تجربه کرده‌ایم و علیرغم برخی اشتباهات ریز و درشت، دیگر صدا و تصویر او به بخش لاینفکی از خاطرات فوتبالی 2 دهه اخیر ما تبدیل شده است.

آقای خیابانی نیز مانند تمام فعالان در عرصه رسانه، چه تصویری و چه نوشتاری، حق دارد به فلسفه و تاکتیک‌های یک سرمربی دلبسته و دیگری را نقد کند، اما ابراز این عقاید آن هم در جریان دیدار پرو و برزیل که اصولا کارلوس کی‌روش هیچ جایی در آن ندارد، ممکن است باعث رنجش برخی از هواداران سرمربی سابق تیم ملی ایران شود.

این انتقاد دو جنبه دارد؛ اول اینکه برچسب «بازی دفاعی»، لقبی است که شاید الصاق کردن آن به پرونده کارلوس کی‌روش خیلی منطقی نباشد. تیم ملی ایران در دوران 8 ساله حضور این سرمربی پرتغالی، نمایش‌هایی بارها هجومی نیز ارائه داد و تا مرز غلبه بر بزرگان نیز پیش رفت. آن لحظه‌ای که تصمیم گرفتیم لقب مربی دفاعی را برای کی‌روش در نظر بگیریم، حتما دیدار ایران مقابل آرژانتین در جام جهانی 2014 و موقعیت‌های مسلم و فراوانی را که از دست داده بودیم را فراموش کرده‌ایم.

حتما در خاطرمان نیست در دیدار مقابل اسپانیا در جام جهانی 2018 در دقایق پایانی موقعیت‌های خوبی را از دست دادیم و فقط یک قدم تا غلبه بر پرتغال و کریستیانو رونالدو فاصله داشتیم. شاید تک به تک سردار آزمون در نیمه اول دیدار مقابل مراکش از حافظه ذهن ما پاک شده که اینگونه سرمربی سابق و تیم ملی ایران را مورد هجمه قرار می‌دهیم و وی را دفاعی خطاب می‌کنیم.

طبیعی است که طی این 8 سال در برخی دیدارها نیز مجبور به ارائه نمایش دفاعی و حضور در یک‌سوم خودی با حجم متراکم بازیکنان شده‌ایم و برای کاهش فاصله خود با سطح اول فوتبال جهان، گاهی به این روش هم گریزی زده ایم.

به هر حال زیر سوال بردن کارنامه‌ای سرمربی سابق تیم ملی که از مقبولیت در بین بسیاری از هواداران فوتبال برخوردار بوده و گاهی انتقادات از او نیز صرفا به دلیل درگیری با سرمربی تیم مورد علاقه برخی هواداران متعصب یکی از محبوب‌ترین تیم های کشور بوده، شاید نگاهی خارج از لنز دوربین «انصاف» باشد. هر چه بود، کارلوس کی‌روش حالا فرسنگ‌ها دورتر و در کلمبیا مشغول به ساختن تیم جدید خود است و حتی رقیب باشگاهی وی نیز به عربستان مهاجرت کرده است.

با حضور کی‌روش، برانکو، شفر و برخی دیگر از سرمربیان سطح اول فوتبال جهان، روزهای شیرین و خاطراتی فراموش‌نشدنی را طی این سال‌ها تجربه کردیم. تا مرز غلبه بر آرژانتین و اسپانیا و پرتغال پیش رفتیم، بعد از یک دهه به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدیم و در شکست الهلال، رقیب همیشگی و ترسناک فوتبال ایران موفق به ثبت هت‌تریک شدیم. این خاطرات شیرین و البته بعضا تلخ، در آرشیو حافظه فوتبال ایران به ثبت خواهد رسید و تلاش برای تغییر جهت و  فلسفه آن، حقیقتا راه به جایی نخواهد برد.

شاید گروهی در عالم رسانه تصویری یا نوشتاری هنوز هم برای تسویه حساب‌های شخصی از سر ضعف، علاقمند باشند دوست داشتن کارلوس کی‌روش را پارامتری برای تخطئه گروهی دیگر بدانند، اما امیدواریم گزارشگر محبوب تلویزیون خود را متفاوت از این قاعده تصور کند. حتی اگر از منظر فنی هم با کی‌روش هم نظر نیستیم، به خاطر آن خاطرات شیرین، آن لحظه‌ای که 80 میلیونی پشت علی بیرو شیرجه زدیم تا پنالتی رونالدو را بگیریم، آن ثانیه‌ای که برابر عراق فریاد زدیم «ایران قصد حذف شدن نداره، ایران نمی‌خواد حذف شه»، و آن تک به تک دقیقه 93 برابر پرتغال که یک ملت کنار هم درد کشیدیم، بهتر است گذشته‌ها را فراموش کنیم.

آقای خیابانی، ترجیح می‌دهیم شما را با خاطرات شیرین ایران- استرالیا و اشک‌های‌تان در دیدار فوتسال ایران و ایتالیا به خاطر بسپاریم تا انتقادهای‌تان از کارلوس کی‌روش؛ شما نیز لطفا همین رویکرد را نسبت به سرمربی سابق تیم ملی ایران داشته باشید.

ورزش 3

۲ ۲  
آی اسپورت
2019-06-23 18:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
محسن
يكشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸، ۲۰:۴۵
تستینگ
...
دوشنبه ۳ تیر ۱۳۹۸، ۰۷:۴۵
یه لمپن بی حیثیت که مدتهاست از چشم همه افتاده !! تو همه این سالها نون بازی با استرالیا رو خورد
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر