فهرست
تیم ملی امید؛ طرح کاد فرهاد مجیدی
تیم ملی امید؛ طرح کاد فرهاد مجیدی

تیم ملی امید؛ طرح کاد فرهاد مجیدی

آی‌اسپورت- پسران متولد دهه چهل و پنجاه ایران خوب به خاطر دارند که چند سالی طرحی در آموزش و پرورش اجرا شد که به طرح «کاد» مشهور بود. کاد، مخفف دو واژه «کار» و «دانش» بود و دانش‌آموزان دبیرستانی به موجب این طرح، هفته‌ای یک روز به جای اینکه به مدرسه بروند، راهی مغازه و تعمیرگاه و شرکت‌ها می‌شدند تا علاوه بر دانشی که در مدرسه می‌آموزند، حرفه‌ای هم بیاموزند.

این طرح ابتکاری، عملاً نتیجه‌ای جز تبدیل بچه مدرسه‌ای‌ها به «پادوی یک روز در هفته» نداشت و از آنجا که بچه‌ها در این طرح، نه کار موثری انجام می‌دادند و نه دانشی می‌آموختند، بعد از چند سال به بایگانی رفت و برای همیشه به فراموشی سپرده شد.

حکایت فرهاد مجیدی به‌عنوان یکی از گزینه‌های سرمربیگری تیم ملی امید، تداعی کننده همان طرح کاد دوران دبیرستان است. فرهاد مجیدی که بعد از پایان دوران بازیگری‌اش، کمتر از نیم فصل دستیار و فقط ۵ بازی سرمربی بوده، حالا گزینه فدراسیون فوتبال برای این پست مهم است تا در دوره حضورش در تیم ملی امید، کار و دانش هم بیاموزد!

از همان روزی که مشخص شد فدراسیون و حمید استیلی، مدیر تیم ملی امید تمایلی به حفظ زلاتکو کرانچار ندارند، گمانه‌زنی برای جانشینی این مربی کروات آغاز شد. کرانچار اگرچه در تیم ملی امید نتیجه فوق‌العاده‌ای نگرفت و همیشه حرف و حدیث‌ها و حاشیه‌های عادات شخصی‌اش را هم به همراه داشت، ولی در طول سه دهه مربیگری، کارنامه‌ای قابل اعتنا داشت و به هر حال، اسم و اعتبار او به‌عنوان یک مربی کارکشته، قابل چشمپوشی نبود. بعد از کرانچار، صحبت از یحیی گل محمدی شد. حتی مهدی تاج در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، به صراحت از گل محمدی به‌عنوان سرمربی آینده تیم امید نام برد اما یحیی از حضور در رقابت‌های انتخابی المپیک منصرف شد و با پدیده تمدید کرد. بعد از آن گفته شد که امیر قلعه‌نویی گزینه مدنظر فدراسیون است که مذاکره با قلعه‌نویی هم به نتیجه نرسید.

وقتی فدراسیون از جذب مربیان سرشناس ناامید شد، به سراغ مهدی مهدوی کیا رفت که از قضا، او هم مثل فرهاد مجیدی (و بدتر از او!) هیچ پیشینه روشنی در عرصه مربیگری ندارد اما در کمال تعجب، مهدوی‌کیا هم پیشنهاد فدراسیون و تیم امید را نپذیرفت و ترجیح داد همچنان یکی از دستیاران تیم‌های پایه هامبورگ باشد! و بالاخره فرهاد مجیدی، بازیکنی که هر چقدر در دوران فوتبالش محبوب و پرطرفدار باشد، هیچ دلیلی ندارد با این سابقه ناچیز، بتواند یک مربی موفق هم از آب دربیاید اما فدراسیون فوتبال که اساساً به این فاکتورها توجه چندانی ندارد، فعلاً فقط به دنبال یک «اسم» است که تیم ملی امید را در مرحله دوم مقدماتی المپیک، همراهی کند.

فدراسیون فوتبال پیش از هرچیز باید به این پرسش پاسخ دهد که چه بر سر فوتبال ملی آمده که کمتر مربی حاضر به پذیرش پست سرمربیگری تیم ملی امید است و فرهاد مجیدی هم بد نیست از خود بپرسد، آیا به لحاظ فنی، صلاحیت پذیرش چنین پستی را دارد؟

۳۵ ۴  
آی اسپورت
2019-06-09 17:11:00
نظر دهید

۴ نظر
محمدرضا
يكشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸، ۱۷:۱۷
الان مربی ها لنگی بودن هیچ عیبی نداشت
۸ ۱
لنگی لنگاتو هوا کرده
دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، ۰۴:۴۶
بچسب به لذت ۸۰ درصدی
Salar
يكشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۳۳
اثرات سوزش هسته
...
يكشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۵۰
شماهم باید ازخودبپرسید آیا صلاحیت اظهارنظر درمورد مجیدی را دارید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر