فهرست
رده‌بندی‌های کلاسیک؛ بازنده‌های زخم خورده
رده‌بندی‌های کلاسیک؛ بازنده‌های زخم خورده

رده‌بندی‌های کلاسیک؛ بازنده‌های زخم خورده

آی اسپورت – برای انگلیس و بلژیک، کسب اولین مقام سومی جام‌جهانی انگیزه‌ای است تا با توسل به آن، بازی رده‌بندی را جذاب کنند. انگیزه، شاید تنها عاملی باشد که بازی کاملا تزئینی رده‌بندی را جذاب می‌کند؛ آنچه چندین بار باعث شده بازی‌های کلاسیکی در نبرد برای مقام سوم جام‌جهانی شکل بگیرد. پس از اینکه آلمان با برتری ۳ بر ۲ مقابل اتریش، فاتح اولین رده‌بندی تاریخ جام‌جهانی در جام ۱۹۳۴ شد، شگفتی سوئد کامل نشد و با شکست ۴ بر ۲ مقابل برزیل به مقام چهارم جام‌جهانی ۱۹۳۸ رضایت داد.

اولین رده‌بندی خاص

نخستین بازی رده‌بندی خاص در جام ۱۹۵۴ شکل گرفت؛ جایی که اتریش با تنها نسل طلایی تاریخ فوتبال ۳ بریک اروگوئه، قهرمان دوره قبل را برد و بهترین رتبه تاریخش در جام‌جهانی را به دست آورد.

پرگل‌ترین بازی

در جام ۱۹۵۸، پرگل‌ترین بازی رده‌بندی تاریخ روی پرده رفت. ژوست فونتین برای ثبت رکورد هنوز دست نیافتنی بیش‌ترین گل زده در یک جام‌جهانی، ۴ گل از ۶ گل فرانسه را وارد دروازه آلمان کرد تا این تیم با برتری ۶ بر ۳ برنده پرگل‌ترین بازی رده‌بندی تاریخ جام‌جهانی شود. شیلی و پرتغال ضمن شکست دادن یوگسلاوی و شوروی سابق به مقام سوم جام‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۶ رسیدند و سال ۱۹۷۰ نوبت به آلمان، بازنده بازی قرن (نبرد نیمه‌نهایی مقابل ایتالیا) رسید. این تیم یک بر صفر اروگوئه را برد و سوم جهان شد. در جام ۱۹۷۴، لهستان طلایی گل لاتو یک بر صفر از سد برزیل گذشت  و سوم شد. برزیل به یاد فینال تاریخی جام‌جهانی ۱۹۷۰، ۲ بریک ایتالیا را برد تا به مقام سوم رقابت‌های سال ۱۹۷۸ برسد.

دوباره نوبت به لهستان رسید تا این بار فرانسه را ببرد و مقام سوم جام‌جهانی ۱۹۸۲ را  با برتری ۳ بر ۲ از فرانسه پلاتینی، ژیرس، تیگانا و فرناندس برباید. ۴ سال بعد باز هم فرانسه یک پای بازی رده‎‌بندی بود و این بار در یکی از معدود روزهای درخشان پاپن، ۳ بر ۲ بلژیک را برد تا رقیب در اولین حضور در بازی رده‌بندی شکست بخورد. برتری ایتالیا بر انگلیس در بازی رده‌بندی جام‌جهانی ۱۹۹۰، پیروزی ۴ بر صفر سوئد مقابل بلغارستان در جام ۱۹۹۴ و برتری  ۲ بریک کرواسی مقابل هلند در جام ۱۹۹۸، خاطراتی مثل شگفتی سازی سوئد و گل زیبای زندن هلندی به کرواسی درخشان ۹۸ را رقم زد.

زیباترین رده‌بندی تاریخ

شاید بتوان از بازی رده‌بندی جام‌جهانی ۲۰۰۲ به عنوان زیباترین جدال برای عنوان سومی جام‌جهانی نام برد؛ جایی که شوکور در ثانیه ۱۱ سریع‌ترین گل تاریخ جام‌جهانی را وارد دروازه کره‌جنوبی میزبان کرد و در نهایت ترکیه با برتری ۳ بر ۲ در دومین و تاکنون آخرین حضور در جام‌جهانی به مقام سوم برسد. در ۲ دوره بعدی،آلمان با برتری بر پرتغال و اروگوئه سوم شد و در جام‌جهانی ۲۰۱۴، هلند، برزیل ویران از شکست ۷ بریک مقابل آلمان در نیمه‌نهایی را  ۳ بر صفر برد  و میزبان با ۱۰ گل خورده در ۲ بازی آخر، بدترین تیم نیمه‌نهایی تاریخ جام‌جهانی نام گرفت.

 

90tv

۱    
آی اسپورت
2018-07-14 14:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر