فهرست
آرایش دفاعی تیم ملی مقابل مربع تهاجمی آرژانتین/چند لایه دفاع مقابل هیولاهای آبی و سفید؟
آرایش دفاعی تیم ملی مقابل مربع تهاجمی آرژانتین/چند لایه دفاع مقابل هیولاهای آبی و سفید؟

آرایش دفاعی تیم ملی مقابل مربع تهاجمی آرژانتین/چند لایه دفاع مقابل هیولاهای آبی و سفید؟

آی اسپورت – انگار تیم ملی ایران در حوزه دفاع به پیشرفت فوق العاده ای   دست یافته و حالا طوری دفاع می کنیم که  در خیالبافی هایمان به این نکته سیده ایم  اگر در  فاز حمله هم به صوت موازی با دفاع پیشرفت می کردیم الان مدعی فتح جام بودیم!
به هر حال  و با وجود این همه پیشرفت در  حوزه دفاع و استحکامی که در مهمترین مسابقه ایران در این تورنمنت جواب داد حالا وقت امتحان نهایی این خط دفاعی  استراتژی تدافعی کارلوس کی روش است.
تیم ملی مقابل نیجریه خوب دفاع کرد و در حالی که همه از نام های مثل ویکتور موزس، امانوئل امنیکه و احمد موسی می ترسیدند  یا  حضور شولا آمئوبی در دل ها هراس می انداخت اما  این چهار نفر از ضعیف ترین های نیجریه بودند و کاری از پیش نبردند چون مدافعان ما  سیستم دفاعی ایران کارکردی کاملا مثبت و نزدیک صد در صد داشتند  و تا سوت پایان بدون اشتباه پیش رفتند.
در مصاف با آرژانتین هم تقریبا همین ماجرا با ابعادی بزرگتر و خطرناکتر مقابل تیم ملی است.مطمئنا مهاجمان آرژانتین شناخته شده ترین بازیکنان این تیم و نقطه قوت تیم سابه یا به حساب می آیند.حالا همه از توان بالای مهاجمان آبی و سفید می گویند و اینکه چطور می شود آنها را مهار کرد یا از کار انداخت.در این میان بحث هایی مثل یارگیری من تو من با مسی  و روش های از کار اداختن دی ماریا مطرح می شود.همه دنبال این خواهند بود که یارگیر مستقم آگرو چه کسی است  و چطور می شود به ایگواین فرصت زدن یک شوت به دروازه ایران را نداد؟
تیم ملی آرژانتین در مصاف با بوسنی با سیستم 2-5-3 به میدان رفت اما  در جریان بازی تغییر سیستم داد و به زحمت به برد رسید اما بعد از این بازی مسی و دی ماریا که قطعا دو مهره کلیدی آرژانتین به حساب می آیند از سابه یا خواستند تا مقابل ایران تغییر سیستم بدهد و از سه مهاجم استفاده کند که به احتمال زیاد این تغییر  رخ خواهد داد.
به احتمال زیاد  در بازی فرداشب ایگواین در ترکیب اصلی بازی خواهد کرد و کی روش و مدافعان ایران باید برای مربع تهاجمی آبی و سفیدها متشکل از مسی – دی ماریا – ایگواین – آگرو تلاش کند.به غیر از اینها البته لاوتزی و پالاسیو هم روی نیمکت حریف هستند و ضعف هریک از این نفرات( البته بیشتر آگرو و ایگواین ) می تواند منجر به حضور مهاجمان گلزن پاری سن ژرمن یا اینتر در میدان شود.
حالا سوال این است که برای  مقابله با این مربع فوق العاده خطرناک و آماده چه باید کرد؟آیا استراتژی کی روش مقابل نیجریه در این مصاف هم جواب می دهد یا باید دنبال تغییر حداقل در جزئیات رفت؟آیا این تغییرات شامل تغییر و جابجایی در نفرات ایران می شود یا با همان نفرات می توان شرح وظایف را تغییر داد و به نتیجه رسید؟آیا استراتژی دفاعی  تیم تغییر می کند و مهاجمان بیشتر از بازی نیجریه به خط دفاعی کمک می کنند؟
برای رسیدن به جواب این سوال ها  با توجه به محافظه کاری کی روش در ارائه اطلاعات از تیمش و مخفی کاری او باید تا سوت شروع بازی منتظر ماند اما به نظر نمی رسد تغییرات ویژه ای در این حوزه صورت گیرد .مطمئنا تغییرات بزرگ نیازمند مهره هایی بهترو کارآمدتراست ضمن اینکه تغییر در هر مسابقه ریسکی می طلبد که شاید کی روش اهل آن نباشد.
به هر حال اگر به استراتژی کلی تیم ملی بگذریم و همان نفرات و همان مدل دفاع کردن  را  برای باز فردا شب تصور کنیم  باید به این بیاندیشیم که مقابل این مربع چهار نفره چند لایه دفاعی باید بازی کند.مربعی که می شود در فاز حمله آنها را یک خط چهار نفره  در نظر گرفت با چند بازیکن و چند لایه دفاعی مهار می شود؟آیا کی روش جواب این سوال را می داند و البته نسبت به کارآمدی  آنچه در ذهن دارد مطمئن است؟
     
آی اسپورت
2014-06-20 14:40:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر