فهرست
یادداشت روز: هاجسون و روزهای دشوار پیش رو
یادداشت روز: هاجسون و روزهای دشوار پیش رو

یادداشت روز: هاجسون و روزهای دشوار پیش رو

آی اسپورت- وقتی تیمی مانند انگلیس، کشوری که تاریخچه ای طولانی در فوتبال دارد، در مرحله گروهی، در آستانه حذف از جام جهانی قرار می گیرد، فشار روی تیم به ویژه سرمربی آن افزایش پیدا می کند. روی هاجسون نسبت به اخلافش رابطه مسالمت آمیز تری با رسانه های انگلیسی داشت اما با دو شکست در برزیل، او حالا باید منتظر روزهای دشوارتری باشد؛ به ویژه اگر بخواهد تا یورو 2016 همچنان روی نیمکت سه شیرها بنشیند.

اگر ایتالیا امشب نتواند کاستاریکا را شکست بدهد، روی هاجسون به اولین مربی انگلیس از سال 1958 تبدیل می شود که نتوانسته تیمش را از مرحله گروهی جام جهانی عبور بدهد. در آن سال والتر وینترباتم به دلیل کشته شدن سه ستاره تیمش در فاجعه مونیخ (سقوط هواپیمای منچستریونایتد)، تیمی تضعیف شده را به سوئد برد اما هاجسون چنین بهانه ای ندارد.

هاجسون نسبت به همه مربیان انگلیسی که در سال های اخیر به یاد داریم، کمتر تحت فشار انتقاد قرار گرفت که شاید بخشی از آن به دلیل زمان انتصابش به عنوان سرمربی سه شیرها بود (تنها 5 هفته پیش از آغاز یورو 2012) و بخشی هم به دلیل ناکامی های انگلیس در تورنمنت های پیاپی علی رغم در اختیار داشتن \"نسل طلایی\". برای اولین بار در یکی دو دهه اخیر، هواداران و رسانه های انگلیسی تیم شان را یکی از مدعیان قهرمانی نمی دانستند و در عوض، پذیرفته بودند که نمی توانند با بهترین های دنیا رقابت کنند.

علی رغم چنین شرایطی، باز هم نتایجی که تیم هاجسون کسب کرد، یک ناکامی بود. بعد از اولین بازی، رسانه ها تیم انگلیس را به دلیل شور و اشتیاقی که برای بازی هجومی نشان داد، مورد ستایش قرار دادند؛ هرچند در دیدار مقابل اروگوئه، از این نظر هم کمی عقب گرد داشتند. در دیدار دیشب، انگلیس فاقد رهبری و سازماندهی مناسب بود و این چیزی است که هاجسون باید به خاطر آن مورد انتقاد قرار بگیرد.

گل سوارس این موضوع را به خوبی نشان می دهد. یک ضربه بلند از موسلرا، با ضربه سر عجیب استفن جرارد، در محوطه جریمه انگلیس به سوارس رسید و یک ضربه غیرقابل مهار، امیدهای انگلیس برای رسیدن به مرحله بعد را تنها بعد از دو بازی، به حداقل کاهش داد.

از بعضی جهات، او از فابیو کاپلو بسیار بسیار شجاع تر است اما به نظر می رسد هاجسون در بروز این شجاعت کمی زیاده روی کرد او برای اینکه نسل جدیدی از ستاره های جوان انگلیسی را وارد تیمش کند، ستاره های قدیمی تر را کنار گذاشت. تردیدی نیست که رحیم استرلینگ، راس بارکلی و دنیل استوریج بعد از جام جهانی، به دلیل تجربه ای که به دست آوردند، بازیکنان بهتری خواهند بود و این آینده نگری ای است که هاجسون باید به خاطر آن مورد ستایش قرار بگیرد.

اما در نهایت، دو شکست در دو دیدار جام جهانی، یک ناکامی محسوب می شود و دلیل این ناکامی هم به خوبی مشخص است؛ آنها مقابل تیم هایی ناکام شدند که از نظر داشتن ستاره هایی در کلاس جهانی، در سطح بالاتری قرار داشتند.

انگلیسی ها در حالی به برزیل آمدند که برای آماده سازی شان از هیچ کوششی فروگذار نشد. آنها تیمی 72 نفره هستند؛ شامل متخصصان تغذیه و پزشکان مختلف تا آشپزها و متخصصان زمین؛ برای اینکه کادر فنی و بازیکنان از هیچ لحاظی در برزیل احساس کمبود نکنند؛ یک تدارکات پرهزینه که هیچ جای بهانه ای برای هاجسون باقی نمی گذارد.

هاجسون با اتحادیه فوتبال انگلیس تا سال 2016 قرارداد دارد اما اکنون سوال این است که این قرارداد چگونه می تواند به پایان برسد. شاید یکی از مواردی که کار مدیران فوتبال انگلیس برای کنار گذاشتن هاجسون را دشوار می کند، نبودن کاندیدای مناسب برای برعهده گرفتن این پست است. وقتی هاجسون در سال 2012 به عنوان جانشین کاپلو معرفی شد، رقیب اصلی او، هری ردنپ بود.  

از بین این دو گزینه، هاجسون مطمئنا گزینه بهتری از ردنپ بود؛ مربی ای که اندک امیدهایش برای نشستن روی نیمکت سه شیرها را با ناکامی این فصل در رساندن کیو پی آر به لیگ برتر از دست داد.

اتحادیه فوتبال انگلیس که از به خدمت گرفتن کاپلو چندان راضی نبود، می خواست یک مربی ریتانیایی به خدمت بگیرد و به نظر نمی رسد بعد از دو سال، آنها نظرشان در این مورد تغییر کرده باشد. اما اگر آنها بخواهند یک مربی بریتانیایی روی نیمکت انگلیس بنشیند، گزینه های خیلی محدودی دارند.

شاید هاجسون نسلی از بازیکنان جوان را وارد تیم انگیس کرده باشد و با سبک تماشاگر پسند بازی تیمش، اتحادیه فوتبال انگلیس را راضی کند تا پایان قراردادش در سال 2016 همچنان هدایت این تیم را برعهده داشته باشد اما نباید فراموش کرد که در چنین مواردی، فوتبال ورزش بخشنده ای نیست. ار تیم او در پایان مرحله گروهی به خانه برگردد، شاید حکم اخراج هاجسون در چند روز آینده به دستش برسد.

     
آی اسپورت
2014-06-20 20:38:03
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر