فهرست

آنچه از جام جهانی تاکنون آموختیم/ گذر از متدهای پپ - مورینیویی

آی اسپورت- بررسی یک هفته آغازین جام جهانی نشان دهنده تغییرات سریع فوتبال است.

گذر فوتبال از متدهای همیشگی

استراتژی‌های ثابت در دفاع و حمله تغییر کرده و جای خود را به حمله در لحظه و دفاع در لحظه داده. حملات پردامنه و دفاع پردامنه تبدیل به حملات هدفمند و دفاع هدفمند شده. حملات پرتعداد و دفاع پرتعداد مبدل به دفاع و حمله در بسته‌های دو سه نفره در هر زمان و مکان از زمین شده. سرعت انتقال بالا رفته و تیم‌ها در آن واحد از دفاع به حمله و یا برعکس سوییچ می‌کنند. ساختارهای تیمی در جلو و عقب تقویت شده. مدل‌های قابل پیش‌بینی و مرئی جای خود را به روش‌های غیر قابل پیش‌بینی، نامرئی و بازی ناگهانی داده. به صرف یک استراتژی دفاع - ضدحمله یا فقط حمله نمی‌توان به موفقیت رسید و بلافاصله حریف از پادزهر آن بهره می‌برد. تنها شش گل از راه ضدحمله صرف به ثمر رسیده. در جام جهانی گذشته از ۶۴ بازی فقط در چهار بازی تیم‌ها توانستند بازی باخته را به برد تبدیل کنند. در این جام در همین هفته اول پنج بار این اتفاق افتاد. حفظ نتیجه مشکل شده. مالکیت توپ وسیله است نه هدف. دفاع تا لحظه بازیابی توپ تعریف می‌شود. متوسط مالکیت توپ در بازی‌های انجام شده در رنج ۶۰-۴۰ بوده. پرس و فشار بر حریف به تمام نقاط زمین تسری یافته. هیجان و خطرات بازی بالا رفته. مدل‌های گواردیولایی- مورینیویی کمرنگ شده و به‌جای آن بیشتر مدل دورتموندی یورگن کلوپ استفاده شده. تیم‌ها در دفاع از سیستم‌های منظم خطی و در حمله از سیستم‌های نامتقارن استفاده می‌کنند. استفاده از کناره‌های زمین بیشتر شده و از ۶۶ گل تنها ۷ گل به وسیله پاس عمقی زده شده. ۶ گل به وسیله شوت خارج از باکس. ۷ گل به وسیله کرنر و ضربات ایستگاهی. بقیه گل‌ها از سانتر بلند و کوتاه کانال‌های کناری و از درون باکس زده شده. از ۷ پنالتی صورت گرفته ۴ پنالتی روی سانتر کنار به دست آمده. ۱۰ گل در اثر اشتباه دروازه‌بان یا دفع ناقص به دست آمده. شش گل از توپ‌ربایی در زمین حریف حاصل شده.

رشد فاکتورهای بنیادین فوتبال

بیش از رشد در زمینه  تاکتیکی شاهد رشد در عوامل بنیادی فوتبال، توانایی و مهارت‌های فردی بازیکنان هستیم. قدرت بدنی، سرعت، آمادگی ذهنی، کنترل توپ، سانتر سالم، سرعت و دقت در پاس‌های بلند بالا رفته.  تا اینجا تعداد گل‌های زده شد با پای چپ چهار تا از پای راست بیشتر بوده. نه این‌که چپ‌پاها بیشتر بودند. آموزش صحیح فوتبال در سنین کودکی در جامی که غالب بازیکن‌هایش متولدین دهه دوم هشتاد و دهه اول نود میلادی هستند آنها را تبدیل به بازیکنانی  با توانایی‌های بالاتر کرده. به‌جز چهار تیم ایران، هندوراس، یونان و امریکا که درصد پاس‌های صحیح‌شان نزدیک به ۷۰درصد بوده بقیه ۲۸ تیم آماری نزدیک به ۸۰درصد داشتند.

جاده کمربندی

تاکتیک‌های پیچیده جای خود را به تاکتیک‌های ساده و بر اساس مهارت و توانایی بازیکنان داده. بازی ناگهانی و غیرمنتظره از جمله تاکتیک‌های ساده و مدرن این جام بود. گل اول و چهارم و پنجم هلند به اسپانیا. گل اول استرالیا به هلند و بازی دقیقه ۱۰ کره در برابر روسیه از نمونه‌های این مدل بازی است. آنالیز گل اول هلند ما را به نتایج جالبی می‌رساند. به جای حرکت پله‌ای در زمین یا بازی مستقیم، توپ به نقاط کور زمین در کانال‌های کناری برده شد و با پاس بلند اریب هدفمند در بین دو مدافع حریف تمام بلوک دفاعی حریف در یک‌سوم میانی و دفاعی مانند جاده کمربندی دور زده شد. در این گل و همچنین گل چهارم از نقش دالی بلیند هافبک مدافع هلند در یک ارسال بی‌نقص با فراز و فرودی عالی نباید غافل شد. یعنی استفاده از مهارت‌های فردی برای اجرای یک تاکتیک ساده و رسیدن به گل. در تمام پنج مثال ذکر شده نقطه بااهمیت دیگر جلوگیری از کشتن زمان و تمرکز حریف، استفاده از اصل غافلگیری، عدم استپ کامل و استفاده سرضرب از توپ است که کار را برای حریف غیر قابل پیش‌بینی و غیرمنتظره می‌کند. ۷گل در جام به وسیله سانترهای اریب به دست آمده، سانترهایی که دفع آن برای دفاع مشکل‌تر از ارسال‌های معمولی ست.


هیوا حکمتی

     
آی اسپورت
2014-06-20 21:03:22
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر