فهرست
یادداشت فنی: با آرژانتین چه می‌توان کرد؟ / امید به ۵۰ قدم آخر!
یادداشت فنی: با آرژانتین چه می‌توان کرد؟ / امید به ۵۰ قدم آخر!

یادداشت فنی: با آرژانتین چه می‌توان کرد؟ / امید به ۵۰ قدم آخر!

آی اسپورت- ایران چه کاری در برابر آرژانتین می‌تواند انجام دهد؟ آرژانتین بیش از آنکه دفاع ضعیفی داشته باشد، ساختار دفاعی نامتناسبی در ۵۰ متر زمین حریف دارد. آرژانتین بدون توپ در این ۵۰ متر یکی از متوسط‌ترین تیم‌های جام و آرژانتین با توپ در این بخش، با فاصله بهترین تیم جام است.

نگاه کنید به این اسامی: مسی- بارسا، هیگواین- رئال، ناپولی، اگرو- سیتی، لاوتزی- پاریسن ژرمن، پالاسیو- اینتر. این‌ها هیچ‌کدام توپ‌گیر نیستند و به حریف صاحب توپ در زمین خودش فشار نمی‌آورند. توپ به راحتی از ۵۰ متر اول به ۵۰ متر دوم می‌رود. در جامی که پرس در زمین حریف از مقدمات ابتدایی‌اش است این یکی از نقاط ضعف آرژانتین است که سبب شده به بخش دفاعی آن‌ها فشار بیاید. ضمن این‌که هیچکدام‌شان هم در جریان بازی به عقب برنمی‌گردند. ولی همین‌ها اگر توپ به دست‌شان بیفتد کولاک می‌کنند.

نصف مال من، نصف مال تو

سابه‌یا برای حل این مشکل در نیمه اول بازی بوسنی از پنج مدافع استفاده کرد. در واقع تیم و زمین را به دو قسمت پنج به پنج تقسیم کرد. جلویی‌ها کاری به عقبی‌ها نداشتند و عقبی‌ها هم کاری به جلویی‌ها. این مدل از بازی به‌نوعی بازگشت به دهه ۱۹۵۰ و ۶۰  قبل از توتال فوتبال و بازی ده به ده بود. اما چه باک وقتی تیمی چهار نفر جلویی‌اش آن‌قدر خوب کار می‌کنند و قدرت دارند که کار حریف را یکسره کند بگذار همان جلو بمانند.

در نیمه دوم سابه‌یا وقتی ترس‌اش ریخت با کم کردن یک دفاع به همان سیستم ۴-۳-۳ روی آورد. سیستمی که احتمالا در برابر ایران هم استفاده خواهد کرد. آرژانتین سه محور عملیاتی در طول و یک محور در عرض دارد. زابالتا از راست (مسی در بازی اول خوب زابالتا را نمی‌دید و از توانایی‌های منچسترسیتی‌اش استفاده نشد). مسی در وسط و عمق، دی ماریا در چپ و هیگواین و آگرو با حرکت در عرض به منظور ساختن فضا برای مسی. ایران با همان ضعف گفته شده آرژانتین در پرس در ۵۰متر خودی باید مالکیت توپ را در اختیار گرفته و بازی را بکُشد. دادن توپ به آرژانتین و دفاع مطلق مرگ است.

تیکی تاکای ایرانی؟

ولی آیا ایران می‌تواند تیکی‌تاکا-وار با دادن پاس‌های صحیح پی‌درپی و کوتاه کنترل توپ را در اختیار داشته باشد؟ مساله همین‌جاست. منتقدان کی‌روش بعد از بازی نیجریه عنوان کردند چرا ایران از ضدحمله و نقشه دوم استفاده نکرد ولی آیا ایران قادر به انجام این کار بود؟ تیم ایران از بازیکنانی متوسط شکل گرفته که در آن بازیکنی که بتواند در مسافت‌های دراز حمل توپ کند یا بازیکنانی که بتوانند با پاس‌های بلند و مستقیم خودشان را به باکس حریف برسانند، کم دیده می‌شود. ضمن اینکه یادگیری و پیاده‌سازی این تاکتیک‌ها در زمان کوتاهی که تیم تا جام جهانی داشته احتمالا میسر نبوده. می‌ماند تاکتیک‌های اضطراری مانند ضربات ایستگاهی که اتفاقا آرژانتینی‌ها با کوتاهی قدشان در این بخش ضعف دارند و یا تغییرات جزئی در شکل تیم مانند بازی دادن به جهانبخش و استفاده از سرعت و فضاسازی او.

هیوا حکمتی

     
آی اسپورت
2014-06-20 21:31:13
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر