فهرست
آنالیز آرژانتین در آی اسپورت / چگونه جیب سایه با را بزنیم ؟
آنالیز آرژانتین در آی اسپورت / چگونه جیب سایه با را بزنیم ؟

آنالیز آرژانتین در آی اسپورت / چگونه جیب سایه با را بزنیم ؟


آی اسپورت / بلو هوریزنته - دیدار حساس ایران و آرژانتین نزدیک است. با توجه به اینکه این دیدار دومین بازی دو تیم در جام بیستم خواهد بود دو تیم می توانند با شناخت بیشتری به مصاف هم بروند. ایران با کسب یک امتیاز طلایی شاهکار خواهد کرد و شگفتی خواهد آفرید، هرچند شکست با تفاضل گل حداقلی هم امیدهای صعود را زنده نگه خواهد داشت و نتیجه بدی در برابر تیم پرستاره آرژانتین به شمار نمی آید. و آرژانتین فوق العاده با انگیزه است تا کار صعودش را یکسره کند.

آرژانتین هنوز مدعی نیست

تیم سابه یا البته هنوز به طور کامل آن تیمی نیست که مدعی کسب جام باشد. آنها یا در همین کیفیت باقی خواهند ماند و یا کم کم و بازی به بازی بهتر خواهند شد. از همین رو بازی با ایران برای آنها فوق العاده با اهمیت است. چرا که آبی و سفیدها قصد دارند قدرتشان را به رخ سایر رقبا بکشند و این با کسب هر سه امتیاز و بردی پر گل مقابل شاگردان کی روش میسر خواهد شد. پس
آرژانتین تنها مسی نیست. از قدرت خط حمله این تیم همه باخبرند. تیمی که با آگوئرو، هیگواین، دی ماریا، لاوتزی و البته خود مسی برای دروازه هر حریفی ترسناک خواهند بود. آلبی سلسته که با 32 امتیاز، به عنوان تیم صدرنشین از قاره آمریکای جنوبی به برزیل رسید در دور مقدماتی 35 بار دروازه حریفان خود را گشود. اما این دلیلی برای از پیش باخته بودن تیم ایران مقابل این حریف قدرتمند نیست. آنها همان قدر که در کارهای هجومی خطرناک و دلهره آورند، در میانه میدان، خط دفاعی و حتی درون دروازه نقطه ضعف هایی دارند.

توقف مقابل بولیوی
 
شاگردان سابه یا در دور مقدماتی طی دو بازی رفت و برگشت نتوانستند از بولیوی، تیم یکی مانده به آخر گروه برآیند و هربار امتیازات را با این تیم ضعیف تقسیم کردند. جالب اینجاست که در این دو دیدار، بولیوی طوری بازی کرد که مختص فوتبال ایرانی، در روز بازی های خاص و حساس است! دربی پایتخت را که این اواخر از یاد نبرده اید... خراب کردن بازی و پائین آوردن سرعت آن، هر تیمی را دچار مشکل می کند. وقتی شما به گونه ای فوتبال بازی می کنید که هدف اصلی و اولتان، بسته نگه داشتن دروازه است و در جریان بازی ترفندی برای رسیدن به دروازه حریف ندارید برای گل نخوردن باید هزار و یک کار بکنید و برای گلزنی فقط به ضربات ایستگاهی و اشتباهات حریف دل ببندید. ضمن آنکه شباهت های فیزیکی و تفکرات تاکتیکی بولیوی، بی شباهت با تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی 2014 نیست.
پس اگر ما قرار است در بازی مقابل آرژانتین به گل برسیم فقط کافی است تمرکز و اعتماد به نفس استفاده از توپ های لو رفته توسط بازیکنان حریف را داشته باشیم، از ضربات ایستگاهی و ضربات سر (یکی از مهمترین نقاط ضعف تیم ملی آرژانتین، آسیب پذیر بودن این تیم روی ارسال هاست و این برای تیمی که بیشتر عناصر هجومیش در کار دفاعی تبحر ندارند، طبیعی است.) بهترین بهره را ببریم.

تغییر در ترکیب ضروری است ؟

برای گل نخوردن اما چند عامل به طور همزمان نیاز است. حریف ایران در بازی دوم، آرژانتینی است که روی 3 امتیاز بازی مقابل شاگردان کی روش حساب باز کرده و فقط برد پر گل آنها را راضی خواهد کرد. پس ابتدا باید در کار دفاعی با تمام توان ظاهر شویم و درست مثل بولیوی برای از کار انداختن ضرباهنگ حملات حریف توپ را در میانه های میدان پرس کنیم. خطاهای پر تعداد در یک سوم میانی زمین نیز می تواند در این امر کمک بسیاری کند تا فشار از روی دروازه و خط دفاعی برداشته شود یا حداقل کمتر گردد(درست مثل رومانی که پیش از جام و در دیداری دوستانه برابر آلبی سلسته این کار را انجام داد.). ضمن آنکه بازی مقابل تیم با تجربه و پرستاره ای چون آرژانتین، بازی لحظه هاست و هر 11 بازیکن کی روش باید بدانند فرصت اشتباه مقابل آنها را ندارند چرا که کوچکترین اشتباه، بزرگترین خطر بر روی دروازه ماست.
باید توجه داشت که در بازی ایران و آرژانتین، نقش دی ماریا بسیار با اهمیت است. پس همان قدر که نباید به مسی فرصت کار داد، باید از صاحب توپ شدن دی ماریا به خصوص در محوطه جریمه و اطراف آن جلوگیری کرد. در واقع از بین بردن ارتباط خط هافبک با مهاجمین آرژانتین باید اولویت کار کی روش باشد و این مستلزم استفاده از هافبک های تدافعی بیشتر خواهد بود که مربی پرتغالی به اندازه کافی آنها را با خود به برزیل برده است. حتی می توان به جای خسرو یا حاج صفی از حقیقی یا حدادی فر جلوی آرژانتین استفاده کرد.

تعویض و اهمیت کلیدی نیروهای تازه نفس

از لحاظ روانی نیز یوزپلنگ های ایرانی همان قدر که باید مقابل آلبی سلسته جنگنده و دونده ظاهر شوند، باید بتوانند از بودن در تورنمنت بزرگی چون جام جهانی فوتبال و رویارویی با تیم بزرگی چون آرژانتین و ستاره های پر تعدادش لذت ببرند تا با وجود رقم خوردن هر نتیجه ای، تضعیف نشوند.
تیم ایران قدرت آن را دارد تا با گل نخوردن در 20 دقیقه ابتدای بازی ترس نبردن را به جان مسی و هم تیمی هایش بیاندازد و از نظم تیمی حریف قدرتمند منطقه آمریکای جنوبی بکاهد. مهمترین نکته در صورت موفقیت در بسته نگه داشتن دروازه در نیمه اول، تعویض های کی روش خواهد بود. ایران در برابر نیجریه بسیار دوید و جنگید، به همین دلیل ممکن است خستگی روی بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان در دقایق پایانی بازی تاثیر منفی بگذارد. اینجاست که نقش تعویض های کارلوس کی روش به شدت پر رنگ خواهد شد اوست که باید هنر خود را نشان دهد.

اگر باختیم 

نکته آخر اما برای پس از بازی فوق العاده سخت برابر آرژانتین است. جایی که با رقم خوردن هر نتیجه ای باید به حمایت از تیم ملی ادامه داد، چرا که حداقل یک بازی دیگر در جام جهانی 2014 پیش روست و شرایط نباید به گونه ای باشد که حواشی باعث ناراحتی یا نامیدی بازیکنان گردد. پس از مسابقات به اندازه کافی فرصت برای آنالیز، انتقاد و این موارد خواهد بود. پس حفظ آرامش تیم برای بازی سوم ضروری است.


مهدی بشکنی
  ۱  
آی اسپورت
2014-06-20 23:06:38
نظر دهید

۱ نظر
آراز ساوه
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۵۷
ایران حداقل 2 تا از آرژانتین میخوره و با یک گل هم به بوسنی میبازه. ایران با یک امتیاز و بدون گل زده با برزیل خداحافظی میکنه. لطفا رویا پردازی نکنید. واقعیت فوتبال ما اینست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر