فهرست
مانچینی پایه‌گذار رنسانس فوتبال ایتالیا
مانچینی پایه‌گذار رنسانس فوتبال ایتالیا

مانچینی پایه‌گذار رنسانس فوتبال ایتالیا

آی اسپورت - ۲۴ ژوئن ۲۰۱۰ حوالی ساعت ۱۸ در هوای شرجی ژوهانسبورگ، بهت و حیرت در اردوی لاجوردی‌پوشان غالب شده بود. مدعی عنوان قهرمانی در یکی از ساده‌ترین گروه‌های جام جهانی ۲۰۱۰ به عنوان تیم آخر از رقابت‌ها حذف شده بود. فابیو کاناوارو با بازوبندی که در آن جام روی دستانش سنگینی می‌کرد قدم می‌زد و شاید در آن لحظات، صحنه‌های به یاد ماندنی‌ای که در آلمان خلق کرده بودند از جلوی چشمانش می‌گذشت. اما در آن روز حقیقت برای هواداران ایتالیا تلخ‌تر از همیشه بود. آن روز آن چیزی که همه از آن هراس داشتند به واقعیت تبدیل شده بود‌. ایتالیا دیگر آن ایتالیای پرانگیزه و پرشور سابق نبود.

در آن روزها واژه «پوست‌اندازی» در فوتبال ایتالیا پررنگ‌تر از همیشه شد. ایتالیا باید نسل عوض می‌کرد، آنها دیگر شاهد یک دیوار فرو نریختنی به اسم فابیو کاناوارو نبودند، دیگر شاهد مهره‌های پرتعداد زهردار هجومی مانند الساندرو دلپیرو، فرانچسکو توتی و فیلیپو اینزاگی نبودند. فوتبال ایتالیا پس از آن روزها تا سال‌ها نتوانست به موفقیت‌های با دوام و یا روزهای اوجش برسد شاید آنها در یورو ۲۰۱۲ به فینال رسیدند اما ۲ سال بعد باز در مرحله گروهی جام جهانی حذف شدند. شاید آنها در یورو ۲۰۱۶ نمایش قابل قبولی داشتند اما ۲ سال بعد، حتی در جام جهانی هم حضور نداشتند.

صعود نکردن به جام جهانی ۲۰۱۸ مانند یک صاعقه بر سر ایتالیایی‌ها فرود آمد. شاید یک شوک بزرگ می‌توانست ایتالیا را به خود بیاورد و حالا تغییراتی را که این شوک بزرگ در فوتبال ایتالیا به وجود آورده را بررسی می‌کنیم. پس از ناکامی دی‌بیاجو، سرمربی موقت تیم ملی ایتالیا در چند بازی دوستانه، ۱۴ می ۲۰۱۸ بالاخره سرمربی جدید لاجوردی‌پوشان معرفی شد. روبرتو مانچینی سرمربیگری زنیت را رها کرد و از تمام پاداش‌ها چشم بست و با دستمزد ۲ میلیون یورویی به کمک ایتالیا آمد.

بیایید ابتدا به اولین صحبت‌های مانچینی در قامت سرمربی ایتالیا توجه کنیم: احساساتی شده‌ام زیرا سرمربیگری در تیم ملی ایتالیا چیز بی‌اهمیتی نیست. سرمربیگری در تیم ملی یکی از زیباترین چیزهایی است که برایم رخ داده است. می‌خواهم برای ایتالیا سرمربی خوبی باشم و ایتالیا را به اوج اروپا و دنیا برسانم. امیدوارم بتوانم تیم ملی را به سطوح بالایی برسانم و با سخت کار کردن می‌توان این کار را انجام داد.

او در اولین صحبت‌هایش به عنوان سرمربی ایتالیا از رویاهایش برای به اوج رساندن ایتالیا گفت، زمانی که لیست تیم ملی ایتالیا منتشر شد نام‌هایی همچون ماریو بالوتلی، کلودیو مارکیزیو و ‌‌‌... هواداران ایتالیا را امیدوار کرد که این بار نیمکت تیم‌شان فرد مورد نظر خود را پیدا کرده است. اما قرار نبود که مانچینی مانند مربیان گذشته از بازیکنان سالخورده زیادی استفاده کند زیرا او شهامت بازی دادن به جوانانی که بعضی از آنها گمنام بودند را داشت، آن هم زمانی که متئو سالوینی نخست وزیر سابق ایتالیا تیم‌های سری آ را به دلیل استفاده نکردن از بازیکنان ایتالیایی را زیر تازیانه‌های نقد خود گرفت.

ایده‌ها در خدمت بازیکنان یا برعکس؟

اگر لیست‌های تیم ملی ایتالیا را در اردوهایی که از زمان ورود مانچینی تا پایان بازی‌های دور مقدماتی یورو بررسی کنیم متوجه می‌شویم که وی تقریبا از هیچ استعدادی چشم‌پوشی نکرده و هر بازیکنی که مستعد پوشیدن پیراهن لاجوردی ایتالیا بوده را حداقل برای یک بار هم که شده به اردوها دعوت کرده تا مشخص کند که آیا او در ایده‌هایش جایی دارد یا نه. برای مثال او در پست مهاجم نوک ماریو بالوتلی، فابیو کوالیارلا، لازانیا، گریفو، بلوتی، ایموبیله، سیمونه زاتزا و ... را طی چندین اردو ارزشیابی کرد و در آخر هم شاید به این نتیجه رسید که فعلا ایموبیله و بلوتی مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای این پست هستند.

پس می‌توانیم اولین ترفند مرد اول نیمکت ایتالیا را استفاده و امتحان تمام مهره‌های مستعد سرزمین چکمه دانست که همین اقدام باعث شد که نتایج اولیه تیم در لیگ ملت‌ها و بازی های دوستانه آنچنان درخشان نباشد. شاید بتوانیم شروع اوج‌گیری تیم مانچو را از پیروزی دقایق آخری مقابل لهستان در لیگ ملت‌های اروپا بدانیم، بعد از آن بازی آنها تنها یک مساوی مقابل پرتغال داشتند و سپس تمام بازی‌های خود را پیروز شدند پیروزی‌هایی که فوتبالدوستان از آن به عنوان بازگشت ایتالیایِ فاشیستی یاد می‌کردند. مقصود آنها از این عبارت، ایتالیایی بود که به همراه ویتوریو پوتزو زیر سایه بنیتو موسولینی توانست ۲ جام جهانی پیاپی را فتح کند.

۳۴ گل زده و تنها ۴ گل خورد در ۱۰ بازی

این آماری است که ایتالیای مانچو در رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا ثبت کرده است. ایتالیا که روزگاری به این معروف بود که بازی‌های نه چندان سخت خود را هم سعی می‌کند با کمترین تلفات و اختلاف ببرد، حالا به یک تیم سراسر هجومی تبدیل شده است اما آنها در عین هجومی بودن آمار خوبی هم در خط دفاعی به جا گذاشتند آن هم در حالیکه بیشتر بازی‌های خود را بدون حضور جورجیو کیلینی ستاره با تجربه خط دفاعی خود پشت سر گذاشتند‌. اما شاید نزد خود بگوییم این آمار مقابل تیم‌های درجه دو اروپا مثل فنلاند و بوسنی و ارمنستان رقم خورده است ولی یکی از مشکلات بزرگ ایتالیای قبل از مانچو ناتوانی در گرفتن امتیاز کامل مقابل تیم‌های متوسط بود که مانچو نشان داده که این مشکل را به خوبی حل کرده است. حالا به بررسی استعداد های جوان تیم مانچو که احتمال قهرمانی ایتالیا در یورو به درخشش آنها در یورو وابسته است می‌پردازیم:

جانلوییجی دوناروما

حدود چند فصلی است که وقتی صحبت از جانشین بوفون افسانه‌ای در محافل فوتبالی می‌شود، ناگهان نام دوناروما مطرح می‌شود، وقتی برچسب جانشینی بوفون برای چندفصل روی یک دروازه‌بان بماند بدان معنا است که او شایستگی بالایی برای محافظت از قفس توری ایتالیا دارد. این جوان ۲۰ ساله در نیمی از بازی‌های مقدماتی یورو درون دروازه تیمش قرار گرفته است و میانگین گل خورده ۰.۴ در هر بازی را که عملکرد قابل دفاعی محسوب می‌شود را برجای گذاشته است.

استفانو سنسی

شاید اگر فوتبال سری آ را دنبال کرده باشید متوجه تحول عظیم اینتر به همراه آنتونیو کونته شده باشید تحولی که یکی از مهره‌های اصلی‌اش هافبک هولدینگی به نام استفانو سنسی است. ۷ بازی، ۳ گل و ۲ پاس گل آمار درخشان این هافبک ۲۴ ساله در رقابت‌های این فصل سری آ بوده است و شاید اگر مصدومیت به او اجازه دهد بتواند از اصلی‌ترین مهره های ایتالیا در یورو ۲۰۲۰ باشد.

ساندرو تونالی

پیرلوی آینده، لقبی است که این روزها به این هافبک ۱۹ ساله برشا داده می‌شود و اگر او را فصل بعد در پیراهن راه راه اینتر، میلان و یا یوونتوس دیدیم نباید تعجب کنیم و اما آینده او به صورت عجیبی وابسته به عملکردش در یورو ۲۰۲۰ است. این هافبک دفاعی جوان در این فصل ۱۳ بازی را در سری آ انجام داده است.

نیکولو زانیولو

شاید از نظر خیلی از طرفداران ایتالیا زانیولو درخشان‌ترین استعداد این روزهای ایتالیا است که با روحیه جنگندگی و تکنیک بالا، او را شبیه‌ترین بازیکن به فرانچسکو توتی می‌دانند. الماس تراش‌نخورده و ۲۰ ساله آاس رم می‌تواند زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کند با درخشش در یورو خود را در بازار ترانسفر محبوب کند و آن موقع است که شاید بتواند مانند توتی راه اسطوره شدن در رم را پیش بگیرد و یا به تیم‌های متمول و پرافتخار کوچ کند و تا سال‌ها در سطح اول فوتبال اروپا بدرخشد.

طرفداری

۲ ۱  
آی اسپورت
2019-12-06 21:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Javas
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸، ۰۶:۰۵
Dfhggggf
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر