فهرست
خط حمله آرژانتین زیر ذره بین؛ ایگواین به ترکیب اضافه می شود؟
خط حمله آرژانتین زیر ذره بین؛ ایگواین به ترکیب اضافه می شود؟

خط حمله آرژانتین زیر ذره بین؛ ایگواین به ترکیب اضافه می شود؟

آی اسپورت- به نظر می رسد در اردوی آرژانتین ناگهان همه توجهات بر خط حمله متمرکز شده است. پس از آن همه نگرانیها و دغدغه­ها درباره خط دفاعی این تیم و تغییر آرایش آنها به 2-5-3 در بازی برابر بوسنی حالا ناگهان به نظر می­رسد ابهامات متوجه خط حمله این تیم شده است.

آیا گونزالو هیگواین در بازی امشب باید از همان ابتدا به بازی گرفته می­شد؟ اگر الخاندرو سابیا تصمیم بگیرد باز هم با سه مدافع بازی کند، آیا آرژانتین از ابزارهای کافی برای فشار آوردن به حریف در حمله برخوردار است؟ آیا تاکتیکها و تمرینهای این تیم حول خواسته­ها و امیال لیونل مسی شکل می­گیرد؟

اگر چه پیش از بازی شایعاتی به گوش می­رسید که این مسی بوده که خواسته است تیمش تنها با یک مهاجم جلوی او یعنی سرخیو اگوئرو بازی کند، اما به نظر نمی­رسد که این شایعات ریشه در حقیقت داشته باشد. صحبتهای خود مسی بعد از بازی نشان داد که او هم می­داند آرژانتین با سیستم 3-3-4 بهتر بازی می­کند و دلیلی ندارد که بخواهد سیستم دیگری را انتخاب کند. علاوه بر این او نه تنهابا هیگواین رابطۀ بدی ندارد، بلکه مدتهاست سعی می­کند را به پیوست به بارسلونا متقاعد کند.

 

به احتمال زیاد نیمکت نشینی هیگواین بیشتر به خاطر عدم حضور او در ترکیب اصلی تیم در بازیهای دوستانه پیش از جام جهانی بوده که آن هم ناشی از مصدومیت او در آن زمان بود. اهمیت این بازیکن در قدرت تهاجمی آرژانتین و همچنین افزایش کارایی مسی به بهترین نحو در زمان ورود او به بازی برابر بوسنی و هرزگوین در نیمه دوم نشان داده شد. او با حضور خود فضای مناسبی برای نفوذهای مسی فراهم کرد و نقشش در گل دوم آرژانتین هم کاملاً مشهود بود.

در واقع حتی اگر به هر دلیل آرژانتین باز هم بخواهد در طول این تورنمنت به سیستم دو مهاجمهم بازگردد، در صورت آمادگی و عدم محرومیت، احتمال به کار گیری هیگواین در نوک حمله در کنار مسی از هر بازیکن دیگری بیشتر است.

در هفته گذشته بازگشت رودریگو پالاسیو پس از رفع مصدومیت به تمرینات آرژانتین، یکی از خبرهای خوب اردوی این تیم بود که باعث شد آنها بالاخره 23 بازیکن کاملاً آماده را در ترکیب خود در پایان هفته داشته باشند. اهمیت پالاسیو برای تیم آرژانتین بیشتر به دلیل تاکتیک پذیری بالای او برای ایفای نقش مکمل مسی در خط حمله است. او اگر چه به اندازۀ هیگواین بازیکن بزرگی نیست، اما در صورت نیاز می­تواند جانشین مناسبی برای او باشد، به خصوص که ازکویل لاوتزی هم در بازیهای دوستانه پیش از تورنمنت چندان آماده نشان نداد. اصلاً شاید مهمترین دلیل انتخاب سیستم دو مهاجم در خط حمله آرژانتین در بازی برابر بوسنی مصدومیت پالاسیو و هیگواین بوده است.

 

اگر چه مسی آشکارا گفته است که سیستم 3-3-4 را ترجیح می­دهد، اما احتمالاً رسانه­ها درباره نقش اراده و خواست مسی در تحمیل تصمیمات در تیم آرژانتین اغرق می­کنند و احتمالاً این سابیا خواهد بود که در نهایت سیستم بازی این تیم برابر ایران را انتخاب خواهد کرد، اما به هر حال این تنها مسی نبود که از ترجیح دادن سیستم 3-3-4 خبر داد و بسیاری از بازیکنان دیگر این تیم هم گفته اند که با این سیستم راحت­تر بازی می­کنند.

با وجود نمایش ضعیف سرخیو آگوئرو در بازی یکشنبۀ گذشته، او احتمالاً در برابر ایران باز هم به عنوان مهاجم  چپ از ابتدا به کار گرفته خواهد شد. اینکه آگوئرو به رغم ناآمادگی باز هم جایگاه خود را در ترکیب اصلی حفظ می­کند به جز نمایشهای ضعیف لاوتزی در ترکیب تیم آرژانتین در بازیهای گذشته و خلاقیت آگوئرو که هر لحظه می­تواند با درخشش خود برای حریف دردسرساز شود، به این دلیل است که او به خوبی با دیگر رأسهای مربع خط حمله آرژانتین یعنی مسی، هیگواین و آنخل دی ماریا هماهنگ است.آگوئرو با وجود مصدومیت جزئی به خوبی با حرکات مسی و هیگواین آشنا است و می­داند دی ماریا هم کی و از کجا به خط حمله اضافه می­شود.

البته این بدان معنای نیست که پالاسیو یا لاوتزی هم در صورت لزوم نمی­توانند این نقش را ایفا کنند، اما آگوئرو حتی اگر در گلزنی هم ناکام باشد، باز هم انتخاب بهتری است، زیرا هماهنگی او با سایر مهاجمان در ترکیب آرژانتین در برابر تیمی سازمان یافته و به شدت تدافعی ایران می­تواند نقش حیاتی داشته باشد.

بازی اول آرژانتین برابر بوسنی نشان داد که آنها اگر می­خواهند شانسی برای موفقیت در این تورنمنت داشته باشند، باید بیش از هرچیز به قوای تهاجمی خود تکیه کنند. این تورنمنت تا به حال بیش از هر چیز بر وفق مراد تیمهای تهاجمی بوده و کمتر کسی است که بتواند مزیت آرژانتین در بهره برداری از فوتبال تهاجمی را انکار کند.

منبع: ایران ورزشی                                                   

     
آی اسپورت
2014-06-21 12:56:06
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر