فهرست
از دفاع تا حمله؛ همه دغدغه های سابه یا مقابل ایران
از دفاع تا حمله؛ همه دغدغه های سابه یا مقابل ایران

از دفاع تا حمله؛ همه دغدغه های سابه یا مقابل ایران

آی اسپورت- گرچه آرژانتین توانست در دیدار اول بوسنی را با نتیجه ی 2-1 شکست دهد، اما نمایش شاگردان سابه یا، آن چیزی نبود که بسیاری از تیم هجومی آرژانتین انتظار داشتند. وجود مهره های تهاجمی فوق العاده خطرناکی همچون دی ماریا، مسی، آگوئرو، ایگواین و لاوتزی باعث شده بود تا خیلی ها از آرژانتین به عنوان خطرناک ترین تیم حاضر در رقابت های جام جهانی برزیل نام ببرند. آن ها آن قدر مهره ی تهاجمی در اختیار دارند که بازیکن تاثیر گذاری همچون کارلوس توس را نیز به جام جهانی نبرده اند.

اما در عمل سابه یا و شاگردانش نتوانستند در دیدار نخست \" کوبنده \" ظاهر شوند. دلیل این مساله را شاید باید در چینشی جست و جو کرد که سابه یا برای مردانش در نظر گرفته بود. او به جای استفاده از سیستم 3-3-4 که بسیاری از آن به عنوان سیستم اصلی تیم یاد می کردند، سیستم 2-3-5 را برای شروع مقابل بوسنی در نظر گرفته بود.مسی و آگوئرو 2 مهاجم تیم در خط حمله بودند. پشت سر آن ها دی ماریا، ماسچرانو و رودریگز قرار گرفته بودند. کامپانیارو، گارای و فرناندس نیز در مرکز خط دفاع 5 نفره ی آرژانتین انجام وظیفه می کردند. تنها این سیستم تیم نبود که عجیب به نظر می رسید، بلکه نیمکت نشینی 2 مهره ی کلیدی همچون گاگو و ایگواین نیز مسئله ای بود که بسیاری را متعجب کرده بود.

مسی بازیکنی است که کمتر در سیستم 2 مهاجمه به بازی گرفته شده است. او تقریبا تمام دوران ورزشی اش را در بارسلونا با سیستم 3-3-4 سپری کرده است و در فاز تهاجمی تیم معمولا نقشی \" رها \" و آزاد در اختیار داشته است. قرار دادن او در پستی 2 مهاجمه مطمئنا توانایی های او را کاهش می دهد. مسی نمی تواند دیگر آن نقش آزاد و رهای خود را ایفا کند. به همین علت بود که درنیمه ی اول بازی برابر بوسنی نتوانست عملکرد درخشانی از خود ارائه دهد.گاگو بازیکنی است که بسیاری از کارشناسان آرژانتینی پیش از جام جهانی از او به عنوان اسلحه ای تعیین کننده برای سابه یا نام می بردند. قرار گرفتن این بازیکن در میانه ی میدان در کنار ماسچرانو و دی ماریا می تواند \" تعادل \" را به خط میانی آرژانتین هدیه دهد. گاگو بازیکنی است که هم در فاز تهاجمی و هم در فاز تدافعی می تواند همانند اهرمی موثر آرژانتین را یاری دهد. او بهترین رابط بین دی ماریا و ماسچرانو است.

وجود ایگواین نیز برای تیم ملی آرژانتین ضروری است. او بهترین مهره ی تهاجمی سابه یا درون محوطه ی جریمه محسوب می شود. چارچوب شناسی ایگواین مسئله ای است که مطمئنا سابه یا نباید از آن به راحتی غافل شود.

تغییر سیستم بازی آرژانتین در نیمه ی دوم و بازگشت به 3-3-4 معروف، روند حرکتی این تیم را فوق العاده بهبود بخشید. گاگو و ایگواین به خوبی تاثیر خود را در بازی آرژانتین نشان دادند. علی الخصوص گاگو که به خوبی توانست کفه ی ترازوی میانه ی میدان را به سمت آرژانتین سنگین تر کند. لیونل مسی بسیار \" رهاتر \" در ترکیب تیم کار می کرد و همین مسئله باعث شد تا او بتواند در یک لحظه، جادوی خودش را به دنیا نشان دهد.

بی دلیل نیست که مسی از سابه یا درخواست کرده که در بازی برابر ایران نیز با همان شیوه ی نیمه ی دوم بازی مقابل بوسنی، وارد زمین شوند. برای تیمی همچون آرژانتین که بهترین مهره های تهاجمی دنیا را در اختیار دارد، سیستمی شناور و روان بهترین راهکار محسوب می شود.اما تنها نگرانی سابه یا مربوط به خط میانی و حمله ی تیمش نمی شود. خط دفاع آرژانتین نیز در بازی برابر بوسنی در چند صحنه بسیار آسیب پذیر نشان داد. علی الخصوص روی گل بوسنی که توسط ایبسویچ به ثمر رسید، عدم هماهنگی بازیکنان در آفساید گیری کاملا مشهود بود.

سابه یا باید توجه داشته باشد که همه ی حریفان آرژانتین قدرت تهاجمی برابری با بوسنی نخواهند داشت. امثال برزیل، هلند و آلمان دارای بازیکنان سرعتی و تکنیکی هستند که می توانند برای خط دفاع آسیب پذیر آرژانتین بسیار خطرناک باشند. شاید مهم ترین تمرکز سابه یا در تمرینات باید مربوط به کارهای تدافعی باشد. جایی که به نظر می رسد هنوز مدافعان میانی تیم با یکدیگر هماهنگ نشده اند. نقش ماسچرانونیز در این میان باید پر رنگ تر از همیشه باشد، یک ماسچرانوی آماده و جنگنده در جلوی خط دفاع آرژانتین می تواند بسیاری از مشکلات خط دفاعی این تیم را رفع کند.

آرژانتین امروز در حالی برابر ایران قرار خواهد گرفت که به نظر می رسد سابه یا از تمامی برنامه های تهاجمی خود برای شکستن دیوار دفاعی ایران استفاده خواهد کرد. آگوئرو و دی ماریا بازیکنانی هستند که در بازی مقابل ایران نقش مهمی در کنار مسی ایفا خواهند کرد. با توجه به دفاع فوق العاده فشرده ی ایران، نقش بازیکنان تکنیکی بسیار پر رنگ تر خواهد شد. گل زود هنگام نیز در این بین می تواند گره گشای آرژانتینی ها در ادامه ی بازی باشد. اما اگر ملی پوشان ایران بتوانند از 20 دقیقه ی نخست بازی به سلامت عبور کنند، آن گاه شرایط می تواند متفاوت تر دنبال شود.

منبع: اعتماد

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-06-21 13:33:40
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر