فهرست
یادداشت ویژه: امشب جشن می‌گیریم؛ نامه تمام!
یادداشت ویژه: امشب جشن می‌گیریم؛ نامه تمام!

یادداشت ویژه: امشب جشن می‌گیریم؛ نامه تمام!

آی اسپورت- دنزل واشنگتن را که حتما می‌شناسید؛ همان بازیگر سیاهپوست هالیوود که با «مالکوم ایکس» حتی تا روی پرده سینماهای ایران هم آمد و با فیلم «روز تمرین» اسکار بهترین بازیگر مرد را در سال۲۰۰۱ به خانه برد. از قضا، همین جایزه اسکار و آنچه در هنگام دریافت آن بر دنزل واشنگتن گذشت، او را به این یادداشت ربط می‌دهد. ۱۳سال قبل وقتی واشنگتن از پله‌های اسکار بالا رفت تا این مجسمه خیال‌انگیز را در دست بگیرد، پشت میکروفون ایستاد و خطاب به میلیون‌ها بیننده تلویزیونی چنین گفت: وقتی داشتم خانه‌ را ترک می‌کردم تا به این مراسم بیایم، به همسر و بچه‌هایم گفتم من می‌روم برای مراسم اسکار. اگر برنده شدم برمی‌گردم پیش‌تان که با هم شام بخوریم و جشن بگیریم. اگر هم برنده نشدم باز برمی‌گردم پیش‌تان که با هم شام بخوریم و جشن بگیریم! و حالا می‌خواهم از بالای این استیج با خانواده‌ام حرف بزنم. بچه‌ها! من دارم می‌آیم. آماده باشید که با هم شام بخوریم و جشن بگیریم!

حالا حکایت ماست. به‌عنوان یک ایرانی، می‌توان به بازی امشب مقابل آرژانتین هم همان‌طور نگاه کرد که واشنگتن به جایزه اسکار نگاه می‌کرد. می‌شود در آخرین شب بهار، چند دقیقه قبل از ورود به تابستان۹۳، شام خورد و این بازی را جشن گرفت، فارغ از این‌که چه نتیجه‌ای داخل میدان رقم خورده است. می‌شود به این فکر کرد که رسیدن به جام‌جهانی و فرصت روبه‌رو شدن با مسی و دی‌ماریا، خودش موفقیتی است که نصیب هر کسی نمی‌شود. می‌شود ازبکستان را به یاد آورد که وقتی در تهران ما را شکست داد و عقربه‌های امیدمان را به حوالی عدد صفر رساند، خودش را در خاک برزیل می‌دید اما امروز جایی در جام‌جهانی ندارد. می‌توان به همان روز آخر فکر کرد که ازبک‌ها دروازه قطر را گلباران کرده بودند و در خیال‌شان این گل‌ها بلیت سفر به برزیل و رویارویی با ستاره‌های دنیا را برایشان OK می‌کرد. اما کیلومترها آن‌طرف‌تر، تک‌گل طلایی گوچی تمام آن گل‌ها را باطل کرد تا فرصت حضور در بیستمین جشن جهانی فوتبال نصیب ما بشود نه نصیب دیگران. مگر نه این‌که آن شب تمام خیابان‌های ایران پر از شادی بود و تمام مردم روی آسمان؟ آن جشن، به شکرانه صعود به جمع ستاره‌ها بود و کسب فرصت برای تنه به تنه شدن با مسی. آن شب، جشن موفقیت به پا بود و امروز خود موفقیت در راه است.

\"http://newsadmin.dabi.ir/Upload/Image/6353878427640117041125319712319318413116423151341152186737100.jpg\"

بازی با آرژانتین یک موفقیت بزرگ برای ماست، فارغ از هر نتیجه‌ای. موفقیت یعنی این‌که امشب ۱۱ایرانی روبه‌روی آلبی‌سلسته می‌ایستند نه ۱۱ ازبک، نه ۱۱ اردنی، و نه ۱۱ قطری. به‌جای این‌که از ترس ستاره‌های امریکای جنوبی خواب را بر خودمان و تیم‌مان حرام کنیم، بیایید به مناسبت این موفقیت بزرگ امشب دور هم جمع شویم، شام بخوریم و جشن بگیریم. اگر شگفتی‌ساز شدیم جشن بگیریم و اگر شکست خوردیم باز هم جشن بگیریم. نگویید که با این نگاه بی‌خیال و ساده‌انگار، نتیجه خوبی در انتظارمان نیست. فراموش که نکرده‌اید، دنزل واشنگتن هم با همین نگاه برنده شد! دنیا آدم‌های شاد و خوشبین را دوست دارد. به جشن فکر کنید، بساط جشن خودبه‌خود مهیا می‌شود.

مجتبی هاشمی

  ۱۱  
آی اسپورت
2014-06-21 18:03:05
نظر دهید

۱۱ نظر
حسین
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۱۱
عالی بود
عالی
omidoo
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۱۵
یعنی انقده بد بخت شدیم ما که فقط باشیم تو جام جهانی کافیه؟؟
هموطن
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۲۶
ما برنده ایم. شما بعد از بازی ببین تهران چی میشه، همه جا رو بوق و شادی میگیره...
Danial
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۳۲
شکی نیست که بازی کردن مقابل آرژآنتین باعث خوشحالی هست اما امیدوارم این بازی ها در نهایت منجر به ارتقاء سطح کیفی فوتبال ما بشه اتفاقی که واسه والیبال ما افتاده۰ به امید یک بازی خوب امروز
سعید
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۳۶
تنگ نظر نباشید لطفا
نوشته عالی بود ، واقعا لذت بردم
من حتما امشب بعد از بازی جشن میگیرم با خانواده و صد در صد شاد خواهیم بود بعد از نمایشی پر غرور
شاد باشید
-
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۰۲
maskhare
Barça
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۰۶
ایول ایراااااااان.
ramin
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۱۶
خیلی عالی بود امید همیشه بهتر از نا امیدی حتی اگه تهش اون نتیجه ای رو که بخوایم نداشته باشه به امید شادی.
-
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۴۰
عالی بود
Denzel Washington
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۵۲
Good luck IRAN
:-)
moein
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۰۶
این تیم ایرانه.... یا علی مدد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر