فهرست
یادداشت روز: چرا به مسی فحش می‌دهیم؟
یادداشت روز: چرا به مسی فحش می‌دهیم؟

یادداشت روز: چرا به مسی فحش می‌دهیم؟

آی اسپورت-

فحش یکی از اصول ایجاد تعادل در آدمیزاد است. اگر فحش وجود نداشته باشد، بله، آدمی دق می‌کند. بیشتر از تعداد و نوع فحش هر زبانی می‌شود از اوضاع مردمی که در یک ناحیه زندگی می‌کنند سر درآورد و رابطه بین‌شان را کشف کرد. زبان فارسی اگر هیچ نداشته باشد «فحش آبدار» زیاد دارد. ما که سر این ثروت عظیم نشسته‌ایم چرا ولخرجی نکنیم؟!\"... گزاره‌ای به نقل از صادق هدایت که جدا از درست یا غلط بودن‌اش نشان می‌دهد ما ایرانیان برای فحش اصالت قائلیم. و اگر ثروت می‌پنداریمش مثل بقیه ثروت‌هایمان از جمله نفت و گاز برای خرج کردن و دود کردنش خودمان را شایسته‌ی تقدیر و یارانه گرفتن می‌دانیم. تا بیشتر ولخرجی کنیم و توسعه‌اش دهیم و برای نسل‌های آینده به ارث بگذاریم.

*هیچکس نمی تواند ادعا کند در زندگی فحش نداده یا اصلا نمی داند فحش چیست یا بلد نیست. همه در هنگام خشم و دعوا برایشان اتفاق افتاده که فرمان را بدهند دست زبانشان و به قد وسع و خلاقیت شان طرف را از این ثروت بی نصیب نگذارند. در زشتی فحاشی کسی شک و شبهه ای ندارد اما بروز شفاهی آن که در لحظه و ناشی از عصبیت اتفاق فرق دارد با شکل جدید و به روز شده اش و کتبی آن که در فضای مجازی اتفاق می افتد. وقت یک مصاحبه ی رسمی هم ممکن است یک نفر به خاطر آنی بودن کلام قافیه را اشتباه کند و منظوری اشتباه را برساند اما در شکل کتبی و نوشتاری آن فرد وقت ادیت کردن و پاک کردن و از نو نوشتن را دارد و این می تواند حتی در نا متعادل ترین زمان ها از زهر کلام کم کند.

*شبیه قاتل های زنجیره ای دور افتاده ایم و هر روز یک نفر را در فضای مجازی قربانی می کنیم و ژست برنده ها را می گیریم.مردم خیلی خودآگاه و با تصمیم قبلی می روند برای شوخی یا کنف کردن روی صفحه ی شخصی لیما و مسی و قبل تر از آن زایتسف والیبالیست ایتالیایی فحش می نویسند و آنها را  در نگاه خاص شان به دنیا  خود شریک می کنند و با رفقایشان می خندند که توانسته اند پرچم قدرت و خلاقیت خویش را بر دیوار چهره ها بکوبند. این شکل از فحاشی بیشتر از اینکه برای ایجاد تعادل در آدمی باشد برای ایجاد بی تعادلی در دیگران است. مثل عبارت ویژه ای که در استادیوم ها باب شده و در برابر موقعیت های از دست رفته ی حریف به کار گرفته می شود و روایتگر فوتبال تناسلی است که نشان می دهد ما در آن غیر از فوتبال چیزهای دیگری هم برای عرضه کردن به یکدیگر داریم. هر حرکتی وقتی شکل دسته جمعی پیدا می کند اینرسی پیدا می کند اما اینجا بالعکس حرکت شتاب پیدا می کند و انگار اکتسابی و مسری باشد انتقال پیدا می کند و برای فحش های خلاقانه تر از هم سبقت می گیریم.

*خشونت در کلام باقی از خشونت رایج در جامعه ای است که برای انسان ارزشی قائل نیست. ادب عاملی برای احترام است و احترام مانع خشونت در هر وجهی از آن که در نظر بگیریم. خشونت هم در وجوه انسانی اش در میان ما رشد می کند هم در بعد جغرافیایی اش. از استادیوم آزادی تا فضاهای مجازی که زنان را هم دیگر حجاب نمی داند برای کمی فتیله را پایین تر کشیدن.

*فحش \" آبدار \" را می شود آرام گفت و زمزمه کرد و خیلی ثبت اش نکرد. شاهنامه که نیست. می شود این بخش از زبان فارسی را به صورت تلقینی تر دنبال کرد و برای ترویج آن در فضای مجازی حداقل کمی صبور تر بود. لازم نیست همه ی دنیا یادگیری زبان پارسی را از فحش هایش آغاز کنند. آن هم در حریم خصوصی شان که ما ایرانی ها به طور غریزی و تاریخی و فلسفی چندان برایش احترام قائل نیستیم. حالا دیگر مسی و لیما و زایتسف افراد خانواده را جدا جدا می شناسند و با آناتومی بدن بخشی از ما ایرانیان به صورت کامل آشنایی دارند. به صورت خیلی جزئی و دقیق هر چه در چنته که نه در تنکه داشتیم تعارف کرده ایم و دیگر همین قدر از نشان دادن دشت فرهنگ کافی می باشد.

*کسانی هم که این کلام هدایت ( در پاسداشت فحش) را پاس می دارند بهتر است شروع کنند به خواندن کتاب هایش و شاید جملات مهم دیگری یافتند تا سرلوحه ی زندگی شان قرار دهند و بعد بروند سراغ کتاب هایی که خود هدایت می خواند و برسند به خیام و از خیام برسند به شاعران دیگر و از شاعران دیگر برسند به اینکه فارسی شکر است اگر فحش هایش دم دستی و اینقدر دستمالی شده نبود. فحش هم حرمت دارد حتما.

*همین قدر کافی است. فکر این باشیم مگر چند جمشید مشایخی داریم تا بلند شود و برود این گوشه و آن گوشه ی دنیا و شانه ی این و آن را ببوسد تا ماجرا ختم به خیر شود. جدا از اینکه عذرخواهی از لیما باید مستدام باشد، آقای مشایخی پا به سن گذاشته است . او  در جوانی می گفت \" همه ی عمر دیر رسیدیم \"و عنقریب دیگر جایی برای عذر خواهی نخواهد ماند که بوسه نزده باشیم!

  ۳  
آی اسپورت
2014-06-21 19:52:03
نظر دهید

۳ نظر
شاهین
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۲۰:۰۹
خوب بود
مروت
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۱۵
حقشه
Farzad
يكشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۳۳
ماجرای این مطلب اونم در این موقعیت چیه؟!
فحش رو دادن و طرف هم فحش خورد و تموم شد و رفت.تا حالا کجا بودید؟!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر