فهرست
یادداشت: از زیدان تا حاج‌صفی، از برزیل تا آرژانتین
یادداشت: از زیدان تا حاج‌صفی، از برزیل تا آرژانتین

یادداشت: از زیدان تا حاج‌صفی، از برزیل تا آرژانتین

آی اسپورت- بعد از بازی برزیل و فرانسه در جام جهانی 2006 بلان، همسرش را در فرودگاه دید و گفت \"زیدان از همه‌ی برزیلی‌ها برزیلی‌تر بود\". آخر همسرش زمان بازی در هواپیما بود. خدا کند بلان این بازی را دیده باشد و برای همه‌ی فک و فامیل فرانسوی‌اش تعریف کند. بگوید \"حاج‌صفی از دی ماریا هم آرژانتینی‌تر بود\". برویم یقه‌ی تمام ستارگان پیشین جهان را بگیریم و ازشان بخواهیم بروند برای نوه و نتیجه‌شان تعریف کنند. بغض کنیم و بخواهیم. گریه نکنیم که شگون ندارد. از جهانبخش بگوییم و پولادی. از همه.

چرا فوتبال، والیبال نیست؟

قبل از بازی به شوخی سر زبان‌هایمان بود. تیتر روزنامه ها شد که \"آرژانتین اگر مردی بیا والیبال بازی کنیم.\"

کاش والیبال بود و اگر یک سِت را مویی باختیم باز هم وقت برایمان می‌ایستاد تا آرژانتین را ببریم. که مسی دیگر آنجا لیبرو بود و حق اسپک زدن و سرویس زدن نداشت. ما امروز اعتماد به نفس والیبالیست‌ها را داشتیم اما اقبال‌مان بلند نبود.

بعد از ایویچ و عابدزاده با کیروش و حقیقی برگشتیم

چقدر دلتنگ یک پکیج دفاعی بودیم تا حصار بکشیم دور دروازه‌مان. از آن‌هایی که ایویچ ساخت و نقطه ضعف‌هایش را مقابل آ.اس.رم بیرون ریخت و ما جنبه‌ی آن را نداشتیم و زدیم زیر میز. و حسرت شد برایمان که چرا ایویچ نماند تا از جام جهانی ۹۸ میوه‌ی بهتری بچینیم. کی‌روش ما را برد به آن روزها و چغر بدبدن بودن. و دروازه‌بانی که اعتماد به نفسش در دستانش و ذهنش بود نه در لبانش. حقیقی اعتماد به نفس عقاب را به دفاع ایران برگرداند وفقط یک آدامس کم داشت که حتما عقاب مثل سکانسی از نجات سرجوخه رایان نصفی از آدامسِ شل و ول را در می‌آورد و بعد از جام جهانی می‌گذارد در دهان آقای خوشتیپ. سه سال طول کشید تا ما دفاعی درست کنیم که بین‌شان زنجیرهای به اندازه باشد و اگر توپ رفت آن ور حصار کسی باشد تا توپ حریف را مثل توپ پلاستیکی پاره کند. قرارداد کی‌روش را تمدید کنیم تا دل حقیقی‌هایمان قرص بماند.

شانس، داور و...

چرا ما ایرانیان این قدر در تراژدی زندگی می‌کنیم؟ آن از آخر شاهنامه که بعد از آن همه پهلوانی و فتح به مرگ می‌رسد و همیشه آخر داستان میان تلخی جاودان می‌شویم. یک موجودی مثل مسی هست که کام ما را تلخ می‌کند. یک میهایلوویچی بود تا از آن دورها ناغافل شایسته نبودن‌شان را به پیروزی برساند. آدم دوست دارد مثل فیلم از کرخه تا راین برود لب شط و از خدا گلایه کند. این داور از کجا بود؟ چرا توپ‌هایمان به تور نمی‌نشیند؟ کاش قبل از جام با یکی مثل نیجریه بازی می‌کردیم تا بدشانسی‌هایمان را آنجا تمام می‌کردیم. خدایا چرا هر قدر هم ستاره در زمین داشته باشیم یک ستاره آن بالا در هفت آسمان نداریم؟

ما بهترین تیم گروه هستیم

ما بهترین تیم گروه هستیم به خاطر این‌که همه به ساز ما رقصیدند. از نیجریه که دست و پایش را بستیم و گفتیم آفریقایی برقص تا همین آرژانتینِ مثل مار. فلوت زدیم و از سبد بیرون‌اش آوردیم اما بی‌دین بد وقتی گزید. وقتی که داشتیم در سبد را می‌گذاشتیم. حیف آن همه دلرحمی و مدارا. حیف. حیف آن پنالتی دیده نشده.

هادی رجب

  ۲  
آی اسپورت
2014-06-22 01:21:44
نظر دهید

۲ نظر
-
يكشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۳۵
امیدوارم ک قرارداد کیروش تمدید شه تا دل حقیقی هایمان(گوچی اشکان حاج صفی جهانبخش..) قرص بمونه
سعید
يكشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۵۹
قبل از جام جهانی فکر می کردیم بعد بازی سر پیراهن مسی دعوا میشه
اما بعد بازی کسی نرفت سراغ مسی، آخه پیراهنی که تن تیممون بود اینقدر ارزش داشت و افتخارآفرین بود که دوست نداشتیم درش بیاریم
آخه روش به درستی یوز ایرانی هک شده بود
آخه پرچم ایران درست سر جاش روی سینمون جا خوش کرده بود
اما امان از پیراهن داور، اشتباهی بر تنش بود
اون اصلا در قامت یک قاضی نیود
ای خدا ...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر