فهرست
دلایل علاقه سیتی و یونایتد به مگوایر
دلایل علاقه سیتی و یونایتد به مگوایر

دلایل علاقه سیتی و یونایتد به مگوایر

آی‌اسپورت - منچستر سیتی و منچستر یونایتد هر دو نیاز به یک مدافع مرکزی مستحکم دارند و هری مگوایر گزینه اول هر دو باشگاه برای یک خرید تابستانی بزرگ است. اما دلیل علاقه پپ گواردیولا و اوله گونار سولشر به مدافع ملی‌پوش لستر سیتی چیست؟

قدرت و اعتماد به نفس مگوایر در جدا شدن از خط دفاعی و دریبل زدن بازیکنان مقابل یکی از عواملی بود که باعث علاقه لستر به او، وقتی برای هال سیتی بازی می‌کرد، شد. فصل گذشته مگوایر ۲۱ بار اقدام به رد شدن از حریف روبرویش کرد و در ۷۶ درصد این تلاش‌ها به موفقیت رسید. از این منظر تنها خوان فویت، مدافع جوان و آرژانتینی تاتنهام که شاهد حضور او در کوپا امریکا هم خواهیم بود، آماری بالاتر از مگوایر داشت؛۲۲ اقدام به دریبل با ۸۶ درصد موفقیت.

مگوایر در بعد سنتی‌تر پست خودش هم یکی از موفق‌ترین مدافعین لیگ برتر بوده. در فصلی که گذشت همه نگاه‌ها به حق متوجه ویرجیل ون دایک و تاثیری که روی لیورپول و قهرمانی‌شان در اروپا داشت بود. ون دایک در این فصل ۲۴۲ بار در دوئل‌های هوایی حاضر بود و در ۷۴ درصد این جدال‌ها به پیروزی رسید. تنها مدافعی که در لیگ آماری بالاتر از ون دایک داشت مگوایر بود، با ۷۸.۱درصد موفقیت در دوئل‌های هوایی؛ از مجموع ۱۵۱ بار.

در بعد بازیسازی و پاسوری هم مگوایر مدافعی قابل اطمینان است. گری نویل، کاپیتان سابق یونایتد، حتی اعتقاد دارد برعکس آنچه به نظر می‌رسد، او در این زمینه چیزی از همبازی‌اش در تیم ملی، جان استونز، کم ندارد. پس عجیب نیست که گواردیولا علاقه به تشکیل این زوج در سیتی پیدا کرده است. البته پر کردن جای خالی وینسنت کمپانی به هیچ وجه ماموریتی آسان نخواهد بود.

گزینه دیگر برای مگوایر البته دیگر باشگاه منچستری است. در نگاه اول شاید انتخاب بین دو تیمی که یکی از آن‌ها سه‌گانه داخلی را برده و دیگری ۳۲ امتیاز با قهرمان فصل پیش در جدول لیگ فاصله داشته، چندان دشوار به نظر نرسد. اما با توجه به اینکه مگوایر و هم مثل آیمریک لاپورت مدافع میانی سمت چپ به حساب می‌آید، شاید اصرار گواردیولا برای خرید او، کمتر از پیگیری سولشر در این ترنسفر احتمالی باشد.

از منظری دیگر سبک بازی سیتیِ گواردیولا نیاز به مدافعینی با قدرت و تمایل پاسوری بالا دارد. مگوایر فصل پیش به صورت متوسط در هر بازی ۵۶ پاس ارسال می‌کرد که از این پاس‌های ۸۶ درصدشان به مقصد می‌رسید. این میانگین برای مدافعین سیتی ۷۷ پاس در هر بازی با درصد موفقیت ۹۳ و ۴۲ پاس برای مدافعین یونایتد با درصد موفقیت ۸۹ بود. تعداد پاس‌های بیشتر مدافعین سیتی سبک بازی آن‌ها و دستوراتی که گواردیولا به شاگردانش را می‌دهد مشخص می‌کند. درصد پایین‌تر پاس‌های سالم مگوایر هم البته بخشی از دلیلش نوع بازی مستقیم لستر در ضدحمله‌ها و پاس‌های بلند مدافعین‌شان برای فرارهای جیمی واردی است.

نیاز یونایتد به مدافعی چون مگوایر بسیار بالاتر از نیاز سیتی است. داشتن مهره‌هایی چون کریس اسمالینگ و فیل جونز و اریک بایی و ویکتور لیندلوف که هیچکدام مدافعینی درجه یک و قابل اطمینان نیستند باعث می‌شود سولشر و اد وودوارد با درخواست‌های لستر و مگوایر بیشتر بسازند و این حقیقت احتمال پیوستن او به یونایتد را بیشتر از سیتی می‌کند.

در فهرست گرانقیمت‌ترین مدافعین تاریخ فوتبال، سیتی رده‌های ششم تا سوم را به خودش اختصاص داده: استونز (۵۰ میلیون پوند)، کایل واکر (۵۰)، بنجامین مندی (۵۲) و لاپورت (۵۷) همه خریدهای سنگینی بوده‌اند که به ساختن این سیتی مقتدر کمک کرده‌اند. در واقع تنها مدافعینی که در این فهرست بالاتر از این چهار بازیکن دیده می‌شوند لوکا هرناندز (۶۸)، که این فصل از اتلتیکو مادرید راهی بایرن مونیخ شده و خود ون دایک (۷۵) هستند. بعید است مگوایر با ترنسفر تابستانی‌اش به اتحاد یا اولدترافورد موفق شود جای این دو بازیکن را بگیرد، اما قرار گرفتن در رده سوم گرانقیمت‌ترین مدافعین تاریخ فوتبال برای این پسر ۲۶ ساله اهل یورکشر اصلا دور از انتظار به نظر نمی‌رسد.

۳    
آی اسپورت
2019-06-15 11:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر