فهرست
سیتی بدون KDB: ضربه‌ای مهلک؟
سیتی بدون KDB: ضربه‌ای مهلک؟

سیتی بدون KDB: ضربه‌ای مهلک؟

آی‌اسپورت – با اینکه باشگاه منچستر سیتی اعلام کرده کوین دبروینه نیازی به عمل جراحی روی زانویش ندارد، اما هافبک بلژیکی آن‌ها سه ماه قادر به همراهی تیم نخواهد بود. اما این غیبت چه تاثیری روی تیم پپ گواردیولا و سرنوشت سیتی در فصل جدید خواهد داشت؟ برای رسیدن به جواب این سوال موارد زیر را بررسی می‌کنیم.

از زمانی که دبروینه به جمع سیتیزن‌ها در سال 2015 پیوست، او تنها 20 بار در ترکیب اصلی تیمش در بازی‌های لیگ به زمین نرفت. بنابراین تجربه سیتی بدون دبروینه برای تقریبا یک سوم فصل می‌تواند تجربه‌ای جدید و ترسناک باشد و گواردیولا باید راهی برای پر کردن جای خالی او پیدا کند.

تاثیر دبروینه روی سیتی جوانب مختلفی داشته، از گل‌ها و پاس گل‌ها و پاس‌های منجر به گل گرفته، تا فرصت‌هایی که او همیشه پدید می‌آورد و طراحی بعد هجومی تیم. اما نقطه‎ای که شاید بیش از باقی به سیتی در غیبت دبروینه ضربه بزند ضربات آزاد اوست. از سپتامبر 2015 به بعد که ستاره بلژیکی سیتیزن‌ها برای اولین بار با پیراهن این تیم در لیگ برتر بازی کرد تنها کریستین اریکسون و گیلفی سیگردسون بوده‌اند که از روی چنین ضرباتی فرصت‌های گل بیشتری نسبت به او پدید آورده‌اند. و نکته نگران‌کننده اینجاست که هیچکدام از دیگر بازیکنان سیتی در این بازه جزو 10 نفر اول این فهرست هم نیستند.

با این وجود کرگ بلمی، بازیکن سابق سیتی و کارشناس اسکای اسپورتس پیش‌بینی شرایط چندان سختی بابت غیبت دبروینه نمی‌کند: «سیتی با توجه به کیفیت و کمیت بازیکنانش و به خصوص مربی‌ای که دارد می‌تواند از پس این مشکل براید. گواردیولا بهترین مربی‌ایست که من در انگلیس دیدم و قادر است با تغییر سیستم بهترین راه برای استفاده از بازیکنانی که در اختیار دارد را پیدا کند.»

از زمانی که گواردیولا رهبری سیتی را به عهده گرفت دبروینه تنها هشت بار در ترکیب اصلی تیمش در بازی‌های لیگ قرار نگرفت، بازی‌هایی که سیتی شش تا از آن‌ها را برد و در دو تایشان شکست خورد. سیتی بدون دبروینه در اکتبر 2016 در وایت هارت لین مقابل تاتنهام زانو زد و گواردیولا برای اولین بار طعم شکست را در فوتبال انگلیس بچشد. دومین شکست بدون دبروینه هم مربوط به بازگشت بزرگ یونایتد در دربی منچستر می‌شود که البته تاثیری در سرنوشت نهایی لیگ در فصل گذشته نداشت.

اما طرح پپ برای سر کردن این سه ماه بدون آس بلژیکی‌اش چیست؟ سیتی در اولین روز فصل جدید و در جریان پیروزی 0-2 در امیریتس مقابل آرسنال ریاض مارز، رحیم استرلینگ و برناردو سیلوا را پشت سرخیو آگوئرو داشت. بین این سه بازیکن سیلوا بیشتر به پست دبروینه نزدیک شده بود و نشان داد تا حد زیادی می‌تواند فعلا جای خالی هم‌تیمی‌اش را پر کند.

اما از منظر آمار و ارقام هافبک پرتغالی و جوان سیتی کار بسیار دشواری برای برابری کردن با دبروینه پیش رو دارد. در این راه این داوید سیلوا و مارز هستند که باید به کمک برناردو بیایند. از زمان حضور دبروینه در انگلیس تا امروز تنها یک هافبک بوده که بیشتر از ستاره سابق لستر سیتی در لیگ برتر گل زده. در حالیکه مارز در این بازه زمانی 31 بار دروازه حریفان را باز کرده و نقشی حیاتی در شگفت‌انگیزترین قهرمانی تاریخ این لیگ داشته، دلی علی با 37 گل خودش را به عنوان گلزن‌ترین هافبک جزیره به اثبات رسانده است.

از سوی دیگر سیلوایِ اسپانیایی در همین مقطع 3567 بار در یک سوم دفاعی حریفان پاس‌هایش را با موفقیت به هم‌تیمی‌هایش رسانده، یعنی 54 بار بیشتر از خود دبروینه. از منظر پاس گل اما هیچ بازیکنی از سپتامبر 2015 بدین سو به پای ستاره بلژیکی سیتی نمی‌رسد. دبروینه در این مقطع 43 بار باعث گلزنی هم‌تیمی‌هایش شده. خبر خوب اما برای سیتی اینجاست که در همین بازه زمانی سیلوا و مارز هم روی هم 49 پاس گل به نام خودشان ثبت کرده‌اند.

در آخرین فصلی که سیتی مدافع عنوان قهرمانی لیگ بود، تیم مائول پیگرینی در 12 بازی از حضور دبروینه در ترکیب اصلی‌اش محروم ماند، بازی‌هایی که چند شکست حیاتی، از جمله برابر لستر و تاتنهام و لیورپول را با خودش به همراه داشت، شکست‌هایی که عملا سیتی را از کورس قهرمانی کنار زد. سیتی این فصل را در رده چهارم، بالاتر از یونایتد و فقط به خاطر تفاضل گل بهتر، به پایان برد. آیا این بار هم تاریخ برای مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر تکرار می‌شود؟

۲    
آی اسپورت
2018-08-18 12:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر