فهرست
یادداشت: چند نکته پس از ایران و آرژانتین
یادداشت: چند نکته پس از ایران و آرژانتین

یادداشت: چند نکته پس از ایران و آرژانتین

آی اسپورت- ایران فقط گل خورد نباخت، این اظهار نظر شاید برای ما خوشایند ترین تفسیر از نود دقیقه مبارزه مردانه با مدعی شماره دو قهرمانی جهان بود که از زبان گزارشگر آلمانی جاری شد . در این مقاله بازی را از نگاهی دیگر دیده  و در اتفاقات و  حوادث بعد از  لحظه ای درنگ می کنیم.

   سیل تبریک و اظهار نظرها در مورد بازی ایران فراتر از مرزها رفت از تبریک و تحسین ستارگان سابق مستطیل سبز تا ستایش و قدر دانی مردم، مسوولین و شخصیت ها و در نهایت نقد بازی درخشان و اذعان کارشناسان داوری و به نقد کشیدن داوری که پنالتی ما را ندید  می گذریم پیش از آنکه برای نمایش شکوهمندانه بعدی فکر کنیم و انتظارآخرین درخشش جوانان غیور خود را  بکشیم نکات پس از بازی های دیشب را از دریچه دیگر می نگیرم.

1-  بازی دلاورانه و مستحکم تیم ملی ایران به درستی تک تک تصمیمات کیروش صحه گذاشت و  نشان داد هیچ اشتباهی از جانب کادر فنی رخ نداده است. کجا هستند آن نا بازیگرانی که به جای تمرین و نشان دادن خود در زمین در شبکه های اجتماعی به سخنرانی و انتقاد می پرداختند. آیا به تازگی به صفحات آنها سر زده اید؟ حال آنها چه طور است؟

2-   ولاسکو و کیروش به ما رسم بزرگی کردن را آموختند و اگر به آینده نگاه می کنیم باید به اینگونه گزینه ها فکر کنیم، ولاسکو را که از دست دادیم هرچند که در این از دست دادن ما مقصر نیستیم و گزینه خوبی هم جایگزینش کردیم ولی باید در حفظ کیروش از مواضع خود پایین بیاییم و وقتی گزینه داخلی مقبولی نداریم یکی از بهترین  مربیان جهان را از دست ندهیم. حسین فرکی انسان محترمیست ولی اعتقاد دارم مرد شماره یک تیم ملی جایگاه مناسب او نیست نه برای او سرمربیگری تیم ملی مناسب است نه برای ما که به فتح استرلیا 2015 دل بسته ایم.

3-   باخت نزدیک به آرژانتین باعث شادی شبانه ملتی شد که از کوچیکترین فرصت ها برای جشن گرفتن استفاده می کنند و در همه دفعات با همه وجود فریاد می زنند که راه و رسم شادی کردن را بلد نیستند، مزاحمت برای دیگران به بخش جدا نشدنی شادی ها تبدیل شده است قطعا  به جز معدود افراد کسی با شادی کردن مشکل ندارد ولی هر حرکت زننده ای شادی به حساب نمی آید هرچند که نشان داده ایم با شادی های کوچک و صحیح  بیشتر مشکل داریم تا این آزارها.

4-  ملت ما کلا نگاه می کنند چه فرقی می کند در خانه ای باز باشد، دعوایی رخ داده باشد، جایی آتش گرفته، تصادف و عروسی باشد، اعدام، شلاق، جنازه یا هر چه باشد ما کلا نگاه می کنیم و از این نگاه کردن قرار است به چی برسیم نکته ای مجهول د دل خود نهفته است. واقعابه کجا می رسیم یا چه چیزی دستگیرمان می شود بگویید ما هم بدانیم.

5-   داور بدون شک اسم تاثیر گذار  برای شکست مردانه ما  بود و پس از اشتباه مسلم او که ای کاش رخ نمی داد برای بار چندم حرکات و رفتار چندش آور لشکر مجازی ما آغاز شد، هر صفحه ای را که باز کردیم سیل توهین و ناسزا سرازیر بود، از عده ای که با نوشتن فحاشی و کلمات رکیک بر دیوار خود  احساس بلوغ و بزرگی می کردند و عده ای هم با فحش به داور و ستاره حریف خود را با مزه و متمایز و با غیرت می دانسند. آیا به درستی این بزرگترین و تنها اشتباه داوری بود؟ آیا ما باید آرژانتین را می بردیم؟ بار دیگر با تمام وجود نشان دادیم که حداقل قسمت بزرگی از ما تا چه میزان از فقر فرهنگی زجر می برد  و تلاش های بسیاری برای نشان دادن تاریخ غنی و فرهنگ ما تا چه میزان بی فایده و بیهوده است کافی است فرصت مهیا شود سریعا خود را به نمایش می گذاریم و آبرو را می بریم. الان وقت آن بود از بازی خود لذت برده و به جوانان خود که مردانه جنگیده اند لذت ببریم، بهتر بود به تکل های آندو، سیو های حقیقی، دفاع حسینی و ضربات گوچی فکر کنیم تا به زمین و زمان بد و بیراه بگوییم.

6-  گل مسی نشان داده تمرکز خوبی در جام جهانی رسیده و پیش بینی ام از جام جهانی خوب برای او بیراه نبود. گل او به ما از جمله گل هایی بود که در این سالیان مشابه آن را کم نزده و در زدن آن استاد است و قفل بازی را نیز با همین هوش، موقعیت سنجی و توانایی منحصر به فردش باز کرد . قفلی که افسوس را  دل ملتی جای گذاشت ولی سوال این است آیا مسی نباید برای کشورش گل می زد؟ آیا بهتر نیست که وقتی شکست می خوری با گل مسی باشد تا پالاسیو؟ اینکه عده ای اینجا نشستند و فکر می کنند  فقط ملی پوشان ایران با غیرت  و برای کشورشان بازی می کنند و سایرین همینجوری فوتبال بازی می کنند فقط یه فکر غلط و نا آگاهانه است. آیا مسی که در این سالها که از انواع اتوبوس ها، خشونت ها و زشتی ها در این فوتبال انتقاد کردیم با هنر و فوتبال بی نقصش ما را  علاقه مند به ورزش محبوب خود نگه داشت به جرم گل زنی برای وطنش مجرم است و سزاوار توهین؟ مسی بدون شک در عصر حاضر باهوش ترین فوتبالیست جهان است و یک نابغه به تمام معنا هرچند من اورا بهترین بازیکن تاریخ نمی دانم حتی اگر این جام را فتح کند و نکته جالب این است که در آرژانتین مارادونا را بهتر از مسی می دانند ولی عده ای در ایران می خواهند ثابت کنند مسی بهترین بازیکن تاریخ است.

7-  و اما نکته آخر جدای از بازی زیبای ایران رقابت آلمان و غنا بود و حیف بود به رسیدن کلوزه به رکورد بهترین گلزن جام جهانی اشاره نکرد کلوزه ای که درست است چشم نواز بازی نمی کند ولی از نوجوانی ما تا حال که به سال های میانی جوانی رسیده ایم برای ماگل زده و ما را به وجد آورده درست است دیشب نتوانست مثل آن سال ها پشتک بزند ولی کاری که می باید بکند را  کرد و امید وارم با یک گل دیگر بتواند به تنهایی رکورد دار  بشود و با بازگشت لام به پست اصلی آلمان هم بتواند به آنچه شایسته آن هست برسد.

 
احسان موسوی 

  ۸  
آی اسپورت
2014-06-22 23:01:31
نظر دهید
۸ نظر
sadegh
يكشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳، ۲۳:۳۰
با امید و افتخار . و درک از انجام وظیفه مسی برای آرژانتین و هر تیمی که در مقابل آن قرار میگیریم
آبتین
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۱۳
این چی میگه؟ نکته ها و جمله ها انسجام ندارن و ارتباطی هم با هم ندارن. نویسنده با یک سری جمله بندی ها مشکل داره و جای جای متنش احساس خودشیفنگی آزاردهنده ای حس میشه. درست کنید وضعتون رو.
حق
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۴۸
تا این 3خط آخر عالی بود ولی یهو....!انگار میخواستی داد بزنی من ریالی ام!..."من مسی را بهترین بازیکن تاریخ نمیدانم حتی با بردن این جام...!" نه تو رو خدا مسی خیلی به نظر تو برای بهترین تاریخ شدن نیاز داره!...حالا آخرش جالب تره! لام به پست اصلی خود برگرده!!!...چه ربطی داره؟؟؟الان میخواستی داد بزنی من طرفدار آلمانم ولی با متد های گواردیولا مخالفم؟!خب که چی؟؟؟چه ربطی داره به 6 بند بالاش؟؟؟شما حتی ساده ترین قواعد نوشتن رو به عنوان یه نویسنده ورزشی بلد نیستی اون وقت داری آلمان و آرژانتین و مسی و...رو نقد میکنی؟!
...
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳، ۰۰:۴۹
لایک.6و7 خیلی خیلی لایک.کلوزه خاطره ی فوتبالی منه.
احسان موسوی
سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۲:۱۰
پاسه به دوشتانی که انتثاد داشتند
نطرتون را خوندم استفاده کرذم. قطعا در مقالات بعدی سعی می کنم اصلاح کنم حتما مرسی از تذکرتون ولی
1. دوست عزیز تیتز توشته پس از بازی بازی المان بعد از این بازی بوده و مساله کلوزه هم به عنوان یک مساله تاریخی پرداخته شده من به عنوان یک بایرنی موافق گواردیولا که 2 مظلب در همین سایت در حمایت از او به نگارش در آوردم
2. دوست من بنده رئالی نیستم و در ضمن من به عنوان بهترین بازیکن تاریخ نظر خودمو گفتم در بهترین بازیکن عصر حاضر بودن شکی نیس
3. خود یفتگی و غیره کاملا رد شده رفتار شناسی ما غلطه شادی پس از شکست هرچند با عزت و با هر رفتاری از دید من درست نیس. توهین و حمله به پیج افراد ذور از اداب و نزاکته این بار چندمه عده ای حملخ می کنند عده ای عذر خواهی ما یا نباید شعار دهیم یا این رفتار خود را اصلاح کنیم
موفق باشید
امیر
سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۲:۱۴
به نکات خوبی اشاره کردین مرسی ای اسپورت
صادق
سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۲:۲۵
آبتین شما از این چی میگه استفاده میکنی در حالی که انتقاد از نثر نوشته میکنید !؟
خدا حافظتون باشه .

و حق !
حالا که متوجه تمجید از آلمان شدی رئال کجای آلمان قرار داره ؟
به این دو نکته اصلا توجه نکردین .

(در آرژانتین مارادونا را بهتر از مسی می دانند)

( مسی بدون شک در عصر حاضر باهوش ترین فوتبالیست جهان است )
پس شما بارسایی هستید !
پدرام
سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۱۲
مرسی از مطلبتون.بیگ لایک
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر