فهرست
توجیه اشتباه داوری بدتر از اشتباه داوری
توجیه اشتباه داوری بدتر از اشتباه داوری

توجیه اشتباه داوری بدتر از اشتباه داوری

آی اسپورت - اشتباهات داوری در فوتبال ایران مهندسی شده نیست. استقلال سه بار قهرمان لیگ برتر شده، سپاهان پنج بار. پرسپولیس هم در حال دستیابی به پنجمین عنوان قهرمانی است، فولاد هم دو بار در لیگ برتر قهرمان شده و استقلال خوزستان، سایپا و پاس هم طعم قهرمانی در لیگ برتر را چشیده‌اند، اما میزان اشتباهات داوری در بازی‌های حساس آن‌قدر زیاد است که برای بعضی‌ها شائبه ایجاد می‌کند که اشتباهات داوری مهندسی شده است و حرف‌هایی زده می‌شود که فوتبال را به چالش می‌کشد.

بدتر از اشتباه داور، توجیه اشتباهات داور از سوی دپارتمان داوران است که به نظر می‌رسد به جای تلطیف فضا، حمله به اشتباه داوری و داوران را بیشتر کرده است. مسئولان داوری باید از قبل نسبت به قضاوت‌ها حساس می‌شدند به این خاطر که اشتباهات داوری مستقیماً حق تیم‌ها را تضییع می‌کند و سرنوشت آن‌ها را تغییر می‌دهد. تلاش‌ها در ماه‌های اخیر این‌طور دیده شد که مسئولان داوری در پی توجیه اشتباهات هستند. توهین به داوری و حمله به داوران با هر وسعت اشتباهی قابل پذیرش نیست، اما آیا کمیته داوران یک بار از خود پرسیده چرا تحمل تیم‌ها نسبت به اشتباهات داوری پایین است و تا اشتباهی در داوری رخ می‌دهد تیم‌ها برآشفته می‌شوند و حرف‌هایی می‌زنند که خیلی از آن‌ها منطقی نیست. نمونه اش فرهاد مجیدی که گفته اظهارات عراقچی روی تیم داوری تأثیر گذاشت! این واکنش‌ها بی‌تعارف به خاطر کثرت اشتباهات داوری و در ادامه توجیه اشتباهات داوران از سوی اعضای کمیته داوران است. نمونه اش داود رفعتی که چند روز پیش با اشاره صریح به اشتباه کمک‌داور بازی داماش- نیروی‌زمینی گفت حتی اگر گل داماش تأیید می‌شد بازی با نتیجه ۲-۲ تمام می‌شد و این اشتباه تأثیری در نتیجه بازی نداشت. این حرف از بیخ و بن غلط است و فوتبالی‌ها خوب متوجه این اشاره می‌شوند. اگر گل دوم داماش تأیید می‌شد این تیم سعی می‌کرد در ادامه بازی با حفظ توپ نتیجه را نگه دارد و زدن دو گل از سوی تیم نیروی‌زمینی خیلی سخت بود. نیروی‌زمینی در شرایطی گل اول را زد که دروازه‌بان تیم داماش مرتکب اشتباه شد و در ثانیه‌های پایانی بازی که داماش برای تغییر نتیجه بازی تلاش می‌کرد روی ضد‌حمله به گل رسید. کمیته داوران نباید اشتباهات داوری را قبول کند و اگر اشتباهات داوری را قبول می‌کند با حرف و حدیث و، اما و اگر نباشد.

عذرخواهی داور و دپارتمان کمیته داوران نه ارزش داور را پایین می‌آورد و نه آن‌ها را. کمیته و دپارتمان داوری از هر راهی شده باید بکوشند اشتباهات کم شود. یکی از این راه‌ها آوردن VAR به فوتبال است که اگر می‌بود هم گل روح‌الله باقری تأیید می‌شد و هم پنالتی اشتباه به سود تیم پدیده گرفته نمی‌شد. آوردن VAR اگر بخواهیم سخت نیست.

خبر ورزشی

۵ ۴  
آی اسپورت
2019-05-13 17:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
...
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۱۸
حالا که پای کیسه وسط اومده دارن از var میگن از اول فصل پرسپولیس بارها اصرار کرد باید این فناوری بیاد تو لیگ ولی یه باشگاه مخالف سرسخت بود اونم کیسه حتی یه بار تو جلساتش شرکت نکردن و حالا ژست قربانی ها رو گرفتن. خودشون هم میدونن چطور تا حالا امتیاز گرفتن این هوچی گریا رو بذارید کنار تو همین بازی با ماشین سازی دوتا پنالتی پرسپولیس گرفته نشد. بازیکن فن کمر زده داور وایساده دارن نگاه میکنه. کنعانی هم مثل دروازه بان نذاشت وارد دروازه بشه
۱
Asqar
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۳۸
فساد تو این مملکت سیستماتیک هستش , اگه رفعتی فاسد نباشه نمیتونه پست بگیره، شرط پست گرفتن فاسد بودنه
۱
ابی
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۹:۵۸
یه متن بی طرفانه نمیتونید بنویسید؟؟؟
اضافه کنید اگه VRA می بود پنالتی دقیقه 90 پرسپولیس هم گرفته میشد و کیسه ها هنوز زیرش بودن
۱
سیروس
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۰۷
اگرسیستم داوری درست وقانونمندباشدچه اشکالی دارداحمدی نژادوعراقچی وهرکس دیگرازتیم موردعلاقه خودسخن بگوید؟بیاددارم صدراعظم اسبق آلمان ازعلاقه خودبه باشگاه شالکه04گفت وهیچ اتفاقی هم پیش نیامدالبته اینجاایران است و...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر