فهرست
تمام احتمالات گروه‌بندی ایران در جام جهانی
تمام احتمالات گروه‌بندی ایران در جام جهانی

تمام احتمالات گروه‌بندی ایران در جام جهانی

آی اسپورت- با پایان مسابقات انتخابی جام جهانی 2018 روسیه، فیفا تیم‌های حاضر در هر سید را به‌صورت رسمی اعلام کرد تا بازار حدس و گمان در مورد گروه احتمالی تیم‌های مختلف داغ‌تر شود. در اینجا قصد داریم با اعداد و ارقام ریاضی و به‌صورت کاملاً علمی، محتمل‌ترین گروه ممکن برای ایران را بررسی کنیم.

 ایران به‌عنوان آخرین تیم سید سوم قرعه‌کشی جام جهانی بر اساس رتبه‌بندی فیفا، مانند 31 تیم دیگر حاضر در این رقابت‌ها منتظر برگزاری مراسم قرعه‌کشی در روز دهم آذرماه است. با توجه به اینکه 32 تیم حاضر برای قرعه‌کشی به 4 دسته 8 تیمی تقسیم می‌شوند، در صورت عدم وجود هیچ‌گونه محدودیتی 512 حالت ممکن برای تیم‌های حاضر در گروه ایران وجود داشت؛ اما عدم امکان همگروهی تیم‌های یک قاره (به‌جز اروپا که حداکثر دو تیم از این قاره می‌توانند در یک گروه حاضر باشند) و قرارگیری سایر تیم‌های آسیایی در سید چهارم موجب شده که دقیقاً 200 حالت از این 512 حالت ممکن باقی بماند. بررسی این 200 حالت ممکن با کمک علم آمار و احتمال حاوی نکات جالبی است که می‌تواند تا حدودی چهره گروه ایران در این رقابت‌ها را روشن سازد.

همگروهی با تیم‌های سید یکم

مطابق نمودار زیر کاملاً مشخص است که امکان همگروهی با تیم‌های اروپایی سید یکم اندکی بیشتر از امکان همگروهی با تیم‌های امریکای جنوبی این سید است. احتمال همگروهی با هر تیم اروپایی از سید یک برابر با 5/13% و این احتمال برای برزیل و آرژانتین، هرکدام 5/9% است.

عکس یک
عکس یک

همگروهی با تیم‌های سید دوم

با توجه به نمودار زیر می‌توان دریافت که احتمال همگروهی ایران با تیمی اروپایی از این گروه اندکی بیشتر از تیم‌های آمریکای شمالی و جنوبی است؛ اما با توجه به نمودار قبل این احتمال کمی کمتر از احتمال همگروهی با یک تیم اروپایی از سید یک است.

عکس دوم
عکس دوم

همگروهی با تیم‌های سید چهارم

به دلیل حضور 4 تیم آسیایی در این دسته، تنها 4 تیم باقیمانده مورد بررسی قرار می‌گیرند. مشاهده می‌کنیم که با توجه به قوانین فیفا برای گروه‌بندی، احتمال همگروهی ایران با یکی از دو تیم افریقایی مراکش و یا نیجریه بسیار بالاست.

عکس سه
عکس سه

همگروهی با تیم‌هایی از قاره‌های مختلف

بر اساس داده‌های آماری باید گفت به‌احتمال قریب‌به‌یقین (98%) ایران حداقل با یک تیم اروپایی هم‌گروه خواهد شد و احتمال همگروهی با دو تیمی از افریقا نیز بالاست. همچنین احتمال همگروهی با دو تیم اروپایی بیش از احتمال همگروهی با تنها یک تیم از این قاره است.

عکس چهار
عکس چهار

چیدمان گروه ایران در جام جهانی بر اساس قاره

هفت حالت ممکن برای چیدمان گروه ایران در جام جهانی وجود دارد که بر اساس نمودار حاضر، احتمال همگروهی با یک تیم اروپایی، یک تیم افریقایی و یک تیم از امریکای جنوبی بیش از سایر حالت‌هاست و امکان همگروهی ایران با ترکیبی از تیم‌های افریقایی، امریکای شمالی و امریکای جنوبی (مثلاً گروه شامل تیم‌های برزیل، مکزیک، ایران و نیجریه) نزدیک به صفر است.

عکس پنج
عکس پنج

پیش‌بینی گروه‌بندی ایران در جام جهانی

علم احتمال همواره به کمک ریاضیات به بیان محتمل‌ترین حالت ممکن برای یک رویداد می‌پردازد؛ اما این موضوع لزوماً به معنای رخ دادن آن رویداد نیست. بر اساس نتایج به‌دست‌آمده شاید بتوان گروه ایران را متشکل از یک تیم اروپایی از سید یکم (مثلاً روسیه یا پرتغال)، یک تیم امریکای جنوبی از سید دوم (مثلاً پرو) و یک تیم افریقایی از سید چهارم (مثلاً مراکش) دانست. احتمالی که در صورت وقوع می‌تواند امیدها را برای صعود از گروه زنده نگه دارد.

۱۹ ۱۳  
آی اسپورت
2017-11-17 19:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۳ نظر
عطا- تبریز
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۱۸
داداش دارید اشتباه می زنید احتمال همگروهی با حداقل یک تیم اروپایی 100 درصده نه 98 درصد.طبق اصل لانه کبوتر هیچ گروهی بدون حداقل یک تیم اروپایی امکان پذیر نیست.این اشتباهتون به خاطر گرد کردن اعدادتون پیش اومده.
محمد گنج
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۲۶
یک مثال نقض برای گفته شما میتونه گروهی شامل برزیل، مکزیک، ایران و مراکش باشه پس احتمال حضور یک تیم اروپایی در هر گروه صد درصد نیست. در ضمن اصل لانه کبوتری اینجا صادق نیست چون امکان حضور دو تیم اروپایی در یک گروه هست و تیم های سید دوم مستقل از تیم های سید یک انتخاب میشن !
نیما
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۴۰
برزیل مکزیک ایران مراکش پس شد که مهندس؟
۲
علی
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۵۴
تیم ملی کی روش مثل یه ساختمان هست که با مصالح نامرغوب ساخته شده و هر لحظه امکان ریزش اون هست! مصالح نامرغوبی مثل وریا غفوری، روزبه چشمی، رامین رضائیان، سردار آزمون و .... خخخخ
به همین دلیل هم اهالی فوتبال شب و روز دعا می کنند که بلکه قرعه ای ضعیف نصیب ایران شود همانطور که در مرحله مقدماتی نصیب ایران شد..
۳
محمد گنج
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۲۲:۴۲
در جواب نیما: چنین احتمالی وجود داره اما اینقدر کم هست (در حد 2 درصد) که نزدیک به صفره و رخ دادنش بسیار نادر !
۵
عطا- تبریز
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۴۷
این مثال های نقض شما همه اشتباه هستند عزیزان.شما در جام جهانی امکان پیدا کردن گروهی بدون تیم اروپایی رو ندارید.
....
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۳۸
لذت جام جهانی به همین اخبار و امارش هست که باعث میشه روح گرایش به فوتبال و جذب تماشاچی و قطعا ایجاد شور و حال در بین بازیکن ها و مردم تقویت بشه.به جای تیکه انداختن به تیم ملی و مربی ان که بدون تعصب کیروش داره تمام وجودش رو برای تیم ملی میذاره کمک کنیم تا تیم ملی با انگیزه وارد مسابقات بشه و بتونه تمام توانش رو تو بازیها بذاره.البته روی سخنم شامل حال یه عده نیست که فقط هدفشون تخریب تیم ملیه نیست چون به نظر میاد اونا باید اول فرق انتقاد و توهین را بفهمند بعد بیان راجع به تیم نظر بدن.هیچ مربی تو دنیا کامل نیست.
۴
امین یار
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۵۱
میشه توضیح بدین‌ چطور ممکنه احتمال همگروهی ایران برای هرکدوم از تیم های سید یک با هم متفاوت باشه؟ اگه احتمال همگروهی رو دو قسمت میکردین بین اروپایی و آمریکای جنوبی،کلا میشد احتمال همگروهی با اروپاییها ۷۵درصد و آمریکا جنوبی‌ها ۲۵درصد،اما الان جمعشون میشه ۸۱به۱۹ .... چه‌جوری احتمال همگروهی با تک تیم ها با هم متفاوته؟؟؟؟؟اونم تو سید یک که هیچ محدودیت و شرطی نداره!!!!!
۳ ۲
محمد گنج
جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۲۳
دوست عزیز اگر فقط انتخاب یک تیم مد نظر بود گزاره احتمالی شما صحیح بود اما به دلیل قوانین فیفا راجع به امکان همگروهی با دو تیم اروپایی و عدم امکان همگروهی با دو تیم امریکای جنوبی و حضور تیم هایی از امریکای جنوبی در سیدهای اول و دوم باعث میشه که احتمال کمی متفاوت بشه.
۹
امین یار
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۰۲:۰۳
آهان، درست میگین... حق با دوستانه
۱
حامد
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۱:۲۸
خدا کنه مراکش نباشه تو گروهمون....خیلی خوبن
عطا- تبریز
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۷:۵۳
من معذرت می خوام نسبت به کامنت های قبلیم.مثال های نقض شما درسته . واین آمار ها هم درست محاسبه شدن.دوباره عذر می خوام.
۲
حنیف
سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶، ۰۳:۴۴
آقای گنج عزیز، بنظرم در محاسبات یک سری اشتباهات داشتید. بنده با فرمول‌های احتمال شرطی به اعداد متفاوتی رسیدم. در ادامه توضیحی میدم شاید باعث بشه خطای محاسباتی شما مشخص بشه:

نمی‌دونم دقت کرده بودید که کاستاریکا (سید سه) نمی‌تونه با مکزیک (سید دو) همگروه بشه و پاناما (سید چهار) نیز نمی‌تونه با هیچکدام از این دو تیم همگروه بشه. از اون طرف، در پایان قرعه‌کشی تیم‌های گلدان‌های تیم سه، بیشتر گروه‌ها دو تیم اروپایی رو دارند. لذا گزینه‌های کمی برای صربستانِ سید چهاری می‌مونه. این وضعیت پاناما و صربستان باعث میشه که صربستان به سمت گروه بدون دو تیم اروپایی هل داده بشه و پاناما به سمت گروهی با دو تیم اروپایی.

حالا دقت کنید که ایران شانس زیادی داره که با دو تیم اروپایی از سید یک و دو همگروه بشه. چرا؟ چون در سید سه، سه تیم اروپایی هم هستند. اون سه تیم نمیتونند در گروهی قرار بگیرند که دو تیم اروپایی داره. لذا به احتمال نزدیک به ۱۰۰ درصد اون سه تیم در گروهی قرار خواهند گرفت که یک تیم آمریکای جنوبی حضور داره. همین باعث میشه که جا برای ایران در گروه‌های با یک تیم آمریکای جنوبی تنگ بشه و احتمال همگروهی با دو تیم اروپایی افزایش پیدا کنه (برخلاف آنکه نوشتید احتمال همگروهی با یک تیم آمریکای جنوبی ۵۶ درصد است).
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر