فهرست
قصه تاج
قصه تاج

قصه تاج

آی اسپورت- قصه‌ی تاج، قصه‌ی تصمیم‌گیری قدرت است برای هویت یک فرهنگ. تاریخِ طولانی تاج و چند نسل طرف‌داران‌اش احتمالن از عجیب‌ترین ماجراهایی باشد که در چند دهه‌ی اخیر بر یک تیم پرطرف‌دار رفته. وقتی تاج به استقلال تبدیل شد در آستانه‌ی انحلال بود. همان اوایلِ انقلاب که حکومت جدید کلن فوتبال را ورزشی «امپریالیستی» می‌دانست و تیم تاج را نمادِ حکومتِ ساقط‌شده‌ی قبل انقلاب رای بر انحلال این تیم داده‌شد، به دفتر باشگاه مشتی رزمی‌کار حمله کردند و بسیاری از جام‌ها را به غارت بردند. منصور پورحیدری یک‌تنه اجازه نداد تیمِ آبی‌پوشِ تهرانی از بین برود اما قلع و قمع شد. قصه‌ی پرغصه‌ی دشمنی با ناصر حجازی بارها گفته شده و این‌که استقلال مانند پرسپولیس در این سال‌های طولانی در انقیاد دولت‌ها ماند. با هزینه‌ای سنگین. هیچ‌گاه این اجازه داده‌نشد که خصوصی‌سازی انجام شود، چون کسی که صاحب هر کدام از باشگاه‌ها می‌شد قدرت سیاسی و اجتماعی چشم‌گیری می‌یافت. استقلال که باشگاهی بزرگ بود به یک تیم تبدیل شد.

طبقه‌ی اجتماعی‌ای که بیش‌تر طرف‌دار این تیم محسوب می‌شدند در آن سال‌ها نیز مانندِ تاج بلاتکلیف‌ترین سال‌های خود را گذراندند. این میان جریان‌هایی از روشن‌فکران نیز با حمله به فوتبال، طرف‌داری و ذاتِ هواداربودن به تحقیرِ بیش‌تر این امر کمک کردند. جریانی که هنوز هم وجود دارد و فکر می‌کند جهان جای کارهای جدی‌تری‌ست مثل بیانیه‌نوشتن یا تخریبِ کسانی که مانند آن‌ها فکر نمی‌کنند! این جو هول‌ناک هم‌راه مساله‌ی حضور زنان در استادیوم‌ها هرچه بیش‌تر تیم‌های بزرگ را تبدیل به مفاهیمی کرد که انگار حرف‌زدن درباره‌شان گناه یا تخطی از مرام‌نامه‌ی حزبی بود. استقلال در سال‌های اخیر با توجه به ذائقه‌ی سیاست‌مداران مدیریت شد و البته تیم رقیب. کار به جایی رسید که دو تیم را مجبور می‌کردند با نفی ذاتِ رقابت فوتبال مثل احمق‌ها در شب دربی کنار هم شام بخورند!

مرگِ هیجان. کنترلِ همه چیز حتا نتایج گاهی. و مهم‌تر خالی‌کردنِ این تیم از هویت‌اش. دو تیم هم باری بر دوش دولت‌ها شدند اما گروگان‌هایی در دستِ آن‌ها. و حالا کارد به استخوان رسیده. شاید برخی حضرات باور نکنند اما کسانی را می‌شناسم که با تیم‌های‌شان زنده‌گی می‌کنند، شاد می‌شوند و حتا می‌میرند. اسم‌اش هرچه باشد مهم این است که استقلال یک فرهنگ است و تاریخ. هر وقت کنار دیگران بازی‌های‌اش را می‌بینم فکر می‌کنم من هم تکه‌ای از این تاریخ‌ام. و انهدامِ یک تاریخ باعث می‌شود بسیاری زیر آوارش بمانند. من عاشق فوتبال‌ام، عاشق تاج و فکر می‌کنم باید این زیبایی گروگان‌گرفته‌شده را آزاد کرد.

۳۷ ۶  
آی اسپورت
2019-12-10 02:02:00
نظر دهید

۶ نظر
مازیاز
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸، ۰۲:۰۸
تاج؛اسمی غریبه برای نسل من ولی نماد فریادهای خفته ما
۹
nomad
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸، ۱۱:۰۰
واقعا زیبا بود‍
۶
پرسپولیس
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸، ۱۵:۴۵
قبلش که دوچرخه سواران بود
۶
alisin
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸، ۱۶:۱۷
جفنگیات یک راس کیسه کش
اجازه نمیدیم تاریخ و تحریف کنید
جواب این لجن نویسی رو ب وقتش میدم اما تا اون موقع جناب نویسنده شما شبا کمتر بخور ک این شکلی صفحه رو قهوهای نکنی
۷
.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸، ۱۷:۳۶
عمامه فعلی منظورته؟ همون تیمی که همه سیاسیون خواب و خوراک شون شده برگردوندن سرمربیش؟
۳
علی
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸، ۲۰:۳۹
به عنوان یک پرسپولیسی برای تیم رقیبم تاج آرزوی توفیق و قدرت گرفتن دوباره را دارم. رقابت با کیفیت پرسپولیس و استقلال توانمند، همیشه جذاب تر از سایر تیمها خواهد بود.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر