فهرست
دوران جدید چلسی با کونته و دفاع سه نفره
دوران جدید چلسی با کونته و دفاع سه نفره

دوران جدید چلسی با کونته و دفاع سه نفره

آی‌اسپورت – جمعه در کنفرانس مطبوعاتیِ قبل از بازی آنتونیو کونته در واکنش به این سوال که آیا شغلش در خطر است یا نه خندید، اما نمایش چلسیِ کونته در پیروزی 0-3 مقابل لستر سیتی، جوابی حتی محکم‌تر هم بود، پیروزی‌ای که در جای جایش امضای مربیِ سابق ایتالیا و یوونتوس دیده می‌شد.

کونته با وجود هیجان بالایش کنار خط، در ساختن تیم جدیدش صبر و تحمل زیادی به خرج داد و قدم به قدم به بررسی بازیکنانش پرداخت. او در ابتدا از همان سیستم سابق چلسی، یعنی 1-3-2-4 استفاده کرد، اما بعد از شکست مقابل لیورپول و آرسنال، ضعف‌های آشنای این سیستم برای آبی‌های لندن یک بار دیگر آشکار شد و کونته را مجبور به ایجاد تغییری اساسی کرد.

رو آوردن به استفاده از سه مدافع مرکزی در سیستمِ 3-4-3 فعلا با دو پیروزی پیاپی موفقیت‌آمیز بوده است. نکته‌یِ جالب در این سیستم نداشتن مهره‌های لزوما تخصصی در چلسی برای اجرایش است. گری کیهیل تقریبا تمام فوتبالش را به عنوان مدافعِ مرکزیِ سمت راست در سیستم چهار دفاعه بازی کرده و حالا باید در سیستم سه دفاعه نقش مدافع چپ را بازی کند. سزار آزپیلیکوئتا هم با وجود راست پا بودن چند سالی است که به پست فول‌بکِ چپ در چلسی عادت کرده، اما حالا باید در سمت راست داوید لوئیز در خط دفاعیِ سه نفره‌یِ تیم کونته بازی کند.

نکته‌یِ مهم دیگر نیمکت‌نشینی سسک فابرگاس برای بازی دادن به ویکتور موزز است. برای کونته نام‌ها اهمیتی ندارند، او باید راه حلی برای مشکلات تیمش پیدا می‌کرد. خودِ کونته از این شرایط به عنوان «تغییری بزرگ در رویکردِ تاکتیکی» یاد کرده و از لزوم «پیدا کردن فشردگی در خط دفاعی بسیار بالا» حرف زده است: «این سیستمی است که به تیم می‌خورد. مربی باید بازیکنانش را بررسی و سیستمی مناسب برایشان پیدا کند. کار ما مثل خیاط‌هاست.» حالا به نظر می‌رسد کت و شلواری که کونته برای تیمش دوخته به قامت چلسی می‌خورد.

میانگین منطقه‌یِ بازیکنان چلسی. به فضایی که آلونسو (3) باید پوشش بدهد دقت کنید
میانگین منطقه‌یِ بازیکنان چلسی. به فضایی که آلونسو (3) باید پوشش بدهد دقت کنید

بازی کردن با خط دفاعی بالا چیزی نیست که چلسی خیلی بهش عادت داشته باشد، به خصوص مقابل تیمی با مهاجمین سریعی مثل جیمی واردی و احمد موسا. موفقیت در انجام این طرح بازی نشان از جواب دادن تمرینات کونته و بازیکنانش داشت، بازیکنانی که با اینکه هنوز برخی از آن‌ها خودشان را با رژیم جدید تطبیق نداده‌اند، اما برخی دیگر آزادی بیشتری پیدا کرده‌اند.

لوئیز حالا با داشتن پوشش در دو سویش می‌تواند بیش از پیش خودش را با توپ نشان دهد. انرژی انگولو کانته در پست جدیدش مورد استفاده‌یِ بهتری قرار گرفته و مهمتر از همه ادن آزارد که دیگر لازم نیست بار دفاعی سنگینی به دوش بکشد بیش از هر زمان دیگر آزاد شده و می‌تواند حواسش را روی بعد هجومی و نزدیک‌تر شدن به باکس حریف متمرکز کند.

هیت مپِ (منطقه‌یِ فعالیت) دو وینگ‌بکِ چلسی، موزز و آلونسو
هیت مپِ (منطقه‌یِ فعالیت) دو وینگ‌بکِ چلسی، موزز و آلونسو

اما ستون کار کردن این سیستم جدید داشتنِ دو وینگ‌بک است، نقشی که موزز و مارکوس آلونسو بازی می‌کنند. هر دو بازیکن مقابل لستر نمایشی چشمگیر داشتند. موزز گل سوم تیمش را روی پاس ناتانیل چالوبا زد و آلونسو بیشتر از هر بازیکنی در زمین دوید (12.8 کیلومتر) و استارت زد (74). آلونسوی چپ‌پا در سیستمِ 3-4-3 چلسی با توجه به متمایل شدن آزارد به مرکز زمین فضای زیادی در بال چپ برای نفوذ کردن پیدا می‌کند و می‌تواند در آینده‌یِ چلسی بدل به یکی از کلیدی‌ترین مهره‌های شود.

آلونسو، موزز، چالوبا، هیچکدام از این بازیکنان منجی‌هایِ معمول استمفورد بریج به حساب نمی‌آیند، اما با توجه به بازی رسیدن به روبن لوفتس-چیک و اولا آینا، دیگر جوانان چلسی مقابل لستر، کونته نشان داده طرح و برنامه‌های زیادی برای بازسازی تیمش دارد، پروژه‌ای که شاید برای به نتیجه رساندنش خودش بهترین گزینه باشد.

۹    
آی اسپورت
2016-10-16 13:08:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر