فهرست
جانشینی اساطیر و درس‌های آرسنال برای یونایتد
جانشینی اساطیر و درس‌های آرسنال برای یونایتد

جانشینی اساطیر و درس‌های آرسنال برای یونایتد

آی‌اسپورت – جانشینی یک اسطوره کاری نزدیک به ناممکن است. اگر از دوید مویز، لویی ون گال یا ژوزه مورینیو بپرسید چرا موفق نشدند منچستر یونایتد را در جایگاهی که سر الکس فرگوسن قرارش داده بود حفظ کنند، هرکدام دلایل خاص خودشان را مطرح خواهند کرد. در این میان می‌توان تصور کرد وقتی اونای امری این توجیهات را می‌شنود پوزخندی به لب‌هایش نقش می‌بندد.

امری این تابستان جانشین آرسن ونگر در آرسنال شد، مردی که بیش از 22 سال هدایت توپچی‌های لندن را بر عهده داشت. در نگاه اول می‌شد تصور کرد ماموریتی که به امری سپرده شده همان مشکلات و چالش‌هایی را پیش رو خواهد داشت که نه مویز، نه ون گال و نه مورینیو هرگز موفق نشدند به سلامت ازشان عبور کنند.

ونگر و سر الکس آخرین نمونه‌ها از نظام قدیمی باشگاه‌داری بودند، نظامی که تمام قدرت را در دست یک نفر، مربی‌اش، قرار می‌داد. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که با فروپاشی این نظام و لزوم ورودشان به دنیای فوتبال مدرن، موج تغییرات دریایی خروشان در این دوران گذار پدید بیاورد. با وجود این شباهت‌های کلی، دوران آرسنال پسا-ونگر تفاوتی بسیار بزرگ هم با دوران یونایتد پسا-سر الکس داشت.

سر الکس تیم قهرمان لیگ برتر را تحویل مویز داد، تیمی که بیش از دو دهه بود که عادت به قهرمانی و جام بردن داشت. امری اما تیمی را از ونگر تحویل گرفت که با کنار گذاشتن سه قهرمانی جام حذفی‌اش در چهار فصل، بیش از یک دهه بود رنگ قهرمانی لیگ، با موفقیت در اروپا را به خودش ندیده بود. اینکه قرار گرفتن در کدام شرایط سخت‌تر است، با توجه به سطح انتظارات و قضاوت روی نتایج قابل بحث است. اما به هر شکل ماموریتی که مربی سابق سویا و پاریس سن ژرمن در امیریتس داشت به هیچ وجه ساده نبود.

حالا شش ماه از پیوستن امری به آرسنال می‌گذرد و کاری که این مربی اسپانیایی در امیریتس کرده نشان می‌دهد جانشینی یک اسطوره چندان هم ناممکن نیست. در واقع باشگاه آرسنال به منچستر یونایتد نشان داده چطور باید از دوران گذار گذشت. دو تیمی که امشب در اولدترافورد مقابل هم قرار می‌گیرند در مسیرهایی مخالف هم در حال حرکت هستند و در این مسیرها آینده‌ای متفاوت انتظارشان را می‌کشد.

امری بر عکس مویز و ون گال و مورینیو از همان روز اول، حتی پیش از اینکه فصل شروع شود، بدون تعارف و با تصمیم‌گیری سریع تکلیفش را با تیم و بازیکنانش مشخص کرد. جک ویلشر که روزی مستعدترین بازیکن آرسنال بود باشگاه را ترک کرد و مسوت اوزیل دیگر از لای پر قویش بیرون آمد. اوزیل همچنان می‌تواند آینده‌ای در آرسنال داشته باشد، به این شرط که خودش را با فوتبال مربی جدیدش تطبیق دهد. روزهایی که او در هر شرایط و فرمی در ترکیب اصلی تیمش قرار می‌گرفت دیگر به پایان رسیده.

تفاوت دیگر شرایطی که امری نسبت به مویز تجربه کرد در تفاوت اسکوادهایی بود که بهشان ارث رسید. مویز بازیکنانی با روحیه و ذهنیت برنده، اما سن بالا را از سر الکس تحویل گرفت، تیمی که مشخصا در سرپایینی افت قرار گرفته بود. در نقطه مقابل تیمی که امری رسید پر بود از بازیکنان مستعد در بعد هجومی که جای پیشرفت زیادی داشتند، اما بدون هافبک‌ها و مدافعینی که جنگندگی لازم را داشته باشند. این مشکل خیلی زود با خرید لوکاس توریرا و سوکراتیس حل شد، خریدهایی که حاصل همفکری امری، اسون میسلنتات، رئیس استعدادیاب‌هایشان و رائول سانیی، مدیر ورزشی باشگاه بود.

در نقطه مقابل اد وودوارد، مدیر عامل منچستر یونایتد، تازه بعد از نزدیک شش سال به این نتیجه رسیده که باشگاهش نیاز به یک مدیر فنی دارد که طرح و سیاستی درست برای نقل و انتقالاتشان بچیند تا اینکه این روند غریب بازیکنان بی ربط به هم و به تیم به پایان برسد.

آرسنال امشب در حالی به اولدترافورد سفر می‌کند که در 19 بازی اخیرش در رقابت‌های مختلف شکست نخورده و با پیروزی بزرگ در دربی شمال لندن مقابل تاتنهام حالا به رده چهارم جدول رسیده. یونایتد در نقطه مقابل در سه بازی اخیرش در لیگ تنها دو امتیاز گرفته تا فاصله زیادی نه تنها با صدر جدول بلکه با خود آرسنال رده چهار پیدا کند.

بنابراین باشگاه منچستر یونایتد می‌تواند درس‌های زیادی از باشگاه آرسنال بگیرد، چراکه آن‌ها با انتخاب‌های درست‌شان نشان دادند زندگی در دوران بعد از یک اسطوره هم می‌تواند همچنان جریان داشته باشد.

۱۱    
آی اسپورت
2018-12-05 11:24:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر