فهرست
شکستی واجب‌تر از نان شب
شکستی واجب‌تر از نان شب

شکستی واجب‌تر از نان شب

آی‌اسپورت - این فقط بازی «سوپرجام اروپا» بود، یک بازی تقریباً تشریفاتی! این تنها یک شکست در وقت‌های اضافه بود و چیزی برای ناراحتی وجود ندارد. این‌ها را می‌توان یک دلداری برای رئال قلمداد کرد، تیمی که فصل گذشته این جام را فتح کرد اما در رقابت‌های داخلی، فصلی بسیار بد را پشت سر گذاشت و اگر قهرمانی در لیگ قهرمانان را به دست نمی‌آوردند، قطعاً فصل برای‌شان به فاجعه‌ای بزرگ تبدیل میشد.

با این وجود، این بازی یک بازی معمولی برای رئالی‌ها نبود، این اولین بازی رسمی کهکشانی‌ها بعد از خروج زین‌الدین زیدان و البته کریستیانو رونالدو محسوب میشد، اولین دیدار دوران «پسا رونالدو»، دیداری که با شکستی سنگین به پایان رسید تا حتی هواداران خوشبین قوهای سپید اسپانیا هم نسبت به آینده تیم بدون CR7 دچار سرگیجه شوند. شکست برابر رقیب هم‌شهری، دل بسیاری از مادریدیسموها را آزرده کرده و شاید برخی معتقد باشند که رئال به هیچ عنوان با رونالدو، بازی را به روخی بلانکو واگذار نمی‌کرد و حتی با حضور ستاره پرتغالی، کار به وقت‌های اضافه هم نمی‌کشید. شاید اصلاً در ترکیب اصلی تیم نیز قرار نمی‌گرفت؛ درست مثل سوپرجام اروپا در فصل گذشته برابر منچستریونایتد که تنها 8 دقیقه در میدان حضور داشت. شاید در صورت حضور کار احمقانه‌ای می‌کرد؛ همانند کاری که در فصل گذشته در دیدار سوپرجام اسپانیا برابر بارسلونا انجام داد و 5 جلسه از همراهی تیم‌اش محروم شد. اینها همه گمانه‌زنی‌های‌ست که در ذهن هواداران به گردش درآمده اما واقعیت امر این‌ست که این شکست برای کهکشانی‌ها از نان شب نیز واجب‌تر بود. خولن لوپتگی و فلورنتینو پرس به این شکست نیاز داشتند تا متوجه اشتباهات خود و نقیصه‌های تیم‌شان شوند. هدف کوچک شمردن یک بازیکن جوان نیست اما آیا واقعاً تیمی که 13 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرده و امضای طلایی‌اش را پای هت‌تریک تاریخی در UCL انداخته، باید تعویض طلایی‌اش «بورخا مایورال» باشد؟ تیمی که ستاره پرفروغ سال‌های اخیرش یعنی «کریستیانو رونالدو» را از دست داده، نباید در بازار نقل‌وانتقالات ستاره‌ای تقریباً هم‌رده با فوق‌ستاره پرتغالی‌اش را جذب کند؟

لوپتگی در کنفرانس خبری بعد از این بازی در حضور خبرنگاران در مورد بازی گفت: «ما در اکثر مواقع بازی، بهتر از رقیب بودیم و بازی بسیار بهتری را به نمایش گذاشتیم. ما از فرصت‌های خود به خوبی استفاده نکردیم و این دقیقاً همان کاری‌ست که رقیب به خوبی انجام داد و از تک‌تک فرصت‌های‌شان به بهترین شکل ممکن بهره بردند.» البته حرف‌های سرمربی جدید رئال مادرید در بُعد فنی تقریباً درست است اما این حقیقت را تغییر نمی‌دهد که رئال نیاز به تغییر دارد!

همانطور که می‌دانید در چند سال اخیر، کهکشانی‌ها در رقابت‌های اروپا به طرز چشم‌گیری موفق ظاهر شده‌اند و در تمامی این موفقیت‌ها یک نفر نقشی بسیار پر رنگ ایفا کرده؛ کریستیانو رونالدو. حضور ستاره پرتغالی باعث شده بود که تمام تیم در خدمت او باشد و همین امر، محرومیت رئال را از ارائه یک بازی روان با استفاده از سایر ستاره‌های تیم را در پی داشت اما حضور او در ترکیب و رساندن توپ به کریس پشت محوطه جریمه، به معنای خلق یک موقعیت خطرناک روی دروازه رقیب بود، خطری که معمولاً تور دروازه  رقیب را نیز به لرزه درمی‌آورد. آمار 50 گل زده برای رئال در هر فصل، به خوبی گویای تاثیر انکارناپذیر فوق‌ستاره پرتغالی‌ست، تاثیری که حالا در نبود او به سختی بتوان روی آن چشم بست و به سختی بتوان آن را جبران کرد.

البته اگر بخواهیم با خروج او به صورت منطقی برخورد کنیم باید این واقعیت را در نظر بگیریم که در همه باشگاه‌های بزرگ دنیا، جدایی یک ستاره 33 ساله، یک فرصت استثنایی را در اختیار بازیکنان جوان تیم می‌گذارد، اتفاقی که در رئال نیز رخ داده و اکنون ستاره‌هایی همچون ایسکو، آسنسیو و البته لوکاس واسکس، دقایق بسیار بیشتری را بازی خواهند کرد و می‌توانند توانایی‌های خود را بیش‌ازپیش به اثبات برسانند. با این حال فراموش نکنید که رئال یک چهره و خصوصیت ویژه در ذهن فوتبال‌دوستان از خود ساخته است؛ باشگاهی که با بزرگ‌ترین بازیکنان جهان قرارداد امضا می‌کند. خصوصیتی که در این فصل، آن را محقق نکرده. در واقع رئال چند سالی‌ست که به این وجه‌اش بی‌توجه بوده اما به واسطه حضور رونالدو در ترکیب، این فقدان چندان به چشم نیامد.

قصد بی‌احترامی به «تیبو کورتوا» را ندارم اما واقعیت این‌ست که در فوتبال مدرن امروزی، دروازه‌بانان در چشم فوتبال‌دوستان، یک فوق‌ستاره و منجی برای تیم محسوب نمی‌شوند و به همین دلیل امضا قرارداد با صاحب دستکش طلای جام‌جهانی 2018 روسیه، نمی‌تواند به عنوان امضا با یک ستاره بزرگ برای رئال محسوب شود، مخصوصاً زمانی که اخباری مبنی بر علاقه رئال برای جذب نیمار جونیور، کیلیان امباپه و ادن آزار، در رسانه‌ها در حال چرخش است. ستاره‌هایی که هیچکدام تا این لحظه به سانتیاگوبرنابئو منتقل نشده‌اند و هواداران رئال هر لحظه نسبت به آینده تیم ناامیدتر می‌شوند.

رئال تحت هدایت زیزو، هیچگاه از هیچ تیمی، 4 گل دریافت نکرد، رئال هیچگاه در 18 فینال گذشته‌اش، تیم بازنده میدان نبود و حالا با شکست برابر روخی‌بلانکو این آمارها تخریب شده‌اند و مادریدیسموها همه چیز را در خطر می‌بیند. با وجود اینکه لوپتگی به صراحت اعلام کرده که شکست در سوپرجام اروپا برابر اتلتیکو، موجب تغییر خط مشی ورزشی باشگاه نخواهد شد اما آنچه اکنون بیش از هر چیزی قطعی به نظر می‌رسد، این‌ست که شاید حضور یک ستاره بزرگ و نامی بتواند رئال را از سایه خروج رونالدو و نگرانی‌های پیرامون آن نجات دهد، حتی اگر آن ستاره نتواند به اندازه رونالدو برای کهکشانی‌ها گلزنی کند، اما با حضور ستاره‌ای همچون ادن آزار در کنار گرت بیل، ایسکو، آسنسیو، مودریچ، کروس، بنزما و واسکس، می‌توان به روزهای خوب رئال در فصل پیش رو امیدوار شد.

 

 

۱۰    
آی اسپورت
2018-08-16 17:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر