فهرست
سعید در دوراهی: پول یا اروپا؟
سعید در دوراهی: پول یا اروپا؟

سعید در دوراهی: پول یا اروپا؟

آی اسپورت- پس از یک فصل بازی برای روستوف، سعید عزت‌اللهی علاقه‌ای به تمدید قرارداد با این تیم ندارد. به همان اندازه که مدیران روستوف به ادامه همکاری با عزت‌اللهی ابراز علاقه می‌کنند، سعید مصمم است که در تیمی جدید فوتبال خود را دنبال کند. عزت‌اللهی در روستوف، هر چقدر که آماده نشان داد و در تمرینات سرحال بود اما راهی به ترکیب اصلی پیدا نمی‌کرد. جز دو، سه مورد که هافبک‌های میانی روستوف آسیب دیده بودند یا محروم.

خط میانی روستوف در روش 2-5-3 این تیم را گاتسکان به‌عنوان هافبک دفاعی، اروخین و کریستین نوبوآ به‌عنوان هافبک‌های بازو تشکیل می‌دادند. گاتسکان عضو تیم ملی مولداوی است و البته کاپیتان روستوف. بازیکنی که سال‌هاست برای روستوف بازی می‌کند و یکی از بازیکنان کلیدی این تیم محسوب می‌شود. گذر از نام او برای کادر فنی روستوف امکانپذیر نبود، پس سعید نمی‌توانست به‌عنوان هافبک دفاعی ثابت در ترکیب روستوف بازی کند.

اروخین هم تازه به تیم ملی دعوت شده و همه از او به‌عنوان پدیده جدید فوتبال روسیه در خط هافبک یاد می‌کنند. هافبکی ترکه‌ای که هم خوب گل می‌زند و هم موقعیت می‌سازد. کریستین نوبوآ هم دیگر بازیکن خط هافبک روستوف است. بازیکن باتجربه‌ای که در روبین کازان سال‌ها همراه قربان بردی اف بود و یکی از بازیکنان مورد اعتماد او. همین که بردی اف به روستوف آمد، نوبوآ نیز جذب این تیم شد تا در خط هافبک یکی از بازیکنان کلیدی باشد.

با توجه به این ترافیک، عزت‌اللهی ترجیح داد قرارداد خود را با روستوف تمدید نکند. هر چند که هنوز هم این امکان وجود دارد سعید در روستوف بماند اما احتمالش اندک است. عزت‌اللهی البته از چند تیم دیگر لیگ روسیه نیز پیشنهادهایی دریافت کرده اما اولویت خود را روی لیگ‌هایی دیگر نظیر هلند گذاشته تا شاید بتواند در اردی ویژه بازی کند. شماره شش تیم ملی ایران که یکی از بازیکنان موثر و کلیدی کی‌روش محسوب می‌شود، چند روز قبل به باشگاه نایمخن نزدیک شده و حتی قرار بود قرارداد همکاری او با این تیم هلندی نیز امضا شود. این اتفاق اما در آخرین لحظه رخ نداد چون پیشنهاد مالی نایمخن نتوانست نظر عزت‌اللهی را جلب کند. از طرفی مدیران این باشگاه از عزت‌اللهی فرصت خواستند تا یکی دو بازیکن خود را بفروشند تا هزینه جذب او را فراهم کنند که این اتفاق هم هنوز نیفتاده.

نایمخن گزینه مناسبی برای عزت‌اللهی بود. او با حضور در این تیم که سکوی پرتاب علیرضا جهانبخش نیز بود این شانس را داشت تا به ترکیب اصلی برسد و در لیگ هلند بازی کند. اتفاقی که سعید هم به آن توجه داشت اما رقم پیشنهادی اندک نایمخن در نهایت موجب شد تا فعلا عزت‌اللهی قید حضور در این تیم را بزند. آلکمار نیز دیگر گزینه‌ای بود که عزت‌اللهی می‌توانست انتخاب کند. هر چند در ابتدا مدیران و کادر فنی این باشگاه به جذب سعید علاقه نشان دادند اما در ادامه و با توجه به ترانسفر نشدن یکی دو هافبک این تیم، حضور سعید در آلکمار و هم تیمی شدن او با علیرضا جهانبخش منتفی شد.

سعید اما یک پیشنهاد رسمی هم از باشگاه پاناتینایکوس یونان دریافت کرده. همان تیمی که مربی اش، مربی سابق انصاری فرد و شجاعی در پانیونیوس است. گویا این باشگاه علاقه فراوانی به جذب عزت‌اللهی دارد اما هنوز موفق نشده پاسخ مثبتی از هافبک سابق روستوف دریافت کند. پاناتینایکوس بعد از المپیاکوس، مشهورترین باشگاه یونان محسوب می‌شود که افتخارات بسیاری به دست آورده. این تیم اکنون با 22 امتیاز در رده دوم جدول رده بندی لیگ یونان قرار دارد. حضور عزت‌اللهی در پاناتینایکوس می‌تواند اتفاق مثبتی برای او باشد. پاناتینایکوس باشگاه مناسبی برای پیشرفت است اما لیگ یونان نمی‌تواند مثل هلند، ویترین مطلوبی برای به نمایش گذاشتن توانایی‌های عزت‌اللهی باشد.

سعید عزت‌اللهی در 20 سالگی اولویت خود را روی حضور در فوتبال اروپا و ادامه بازی در قاره سبز گذاشته. او البته از لیگ چین هم پیشنهادهایی دریافت کرده اما فعلا پاسخی به آنها نداده. سعید علاقه‌مند است در اروپا بماند، حتی با مبلغی بسیار کمتر از چیزی که می‌تواند در لیگ‌های آسیایی نظیر چین دریافت کند.

او به همین دلیل در دوراهی عجیبی قرار گرفته. از یک سو می‌تواند مبلغی میلیاردی از تیم‌های چینی دریافت کند و با این مبلغ تا سال‌ها زندگی اش بیمه شود و البته پس از یک فصل بازی در آسیا به اروپا برگردد. آن هم با توجه به اینکه یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی ایران است و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد در جام جهانی نیز بازی خواهد کرد. آن وقت او که 21 ساله است می‌تواند به فوتبال اروپا برگردد و در لیگی معتبر بازی کند. از سوی دیگر سعید می‌تواند در اروپا بماند و مبلغ پایین‌تری دریافت کند اما همچنان در مسیر پیشرفت قدم بردارد. شما جای سعید بودید چه می‌کردید؟ پول را انتخاب می‌کردید یا ادامه بازی در اروپا؟ انتخاب سختی است، انتخابی بین خوب و خوب. یکی از نظر مالی و دیگری از لحاظ آینده نگری.

 

امیر اسدی

  ۱  
آی اسپورت
2016-12-31 13:52:00
نظر دهید

۱ نظر
كامران
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۱۲
قطعن اروپا چون با پيشرفت تو اروپا همون باشگاه هاي اروپايي پيشنهادات گران بهش ميدن
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر