فهرست
یادداشت ویژه ؛ حکایت حقیقی / خدا باید بسازه !
یادداشت ویژه ؛ حکایت حقیقی / خدا باید بسازه !

یادداشت ویژه ؛ حکایت حقیقی / خدا باید بسازه !

آی اسپورت/ مهدی رستم پور -

 از فروردین 90 که کی‌روش سرمربی تیم ملی شد، دنبال دروازه‌بان بود برای جام جهانی. اردوی اول رفت سراغ حسن رودباریان و عباس محمدی متولد 1354. حتی ابراهیم میرزاپور هم دعوت شد.

فقط تجربه ملاک نبود. از بیست ساله تا حدوداً چهل ساله محک می‌زد. مثلاً ایمان صادقی 20 ساله یا علیرضا بیرانوند 21 ساله. از محمدباقر صادقی و محسن فروزان بپرسید که به اونا هم فرصت داد. یا شهاب گردان که خودش منصرف شد. 
اردوی دوم میثاق معمارزاده رو هم دعوت کرد. کی‌روش یه دیوار می‌خواست. واسه پیدا کردنش تا برانشوایگ هم رفت. 
حامد لک هم بود که پسر خوبیه اما گفت حقیقی با دن گاسپار بسته! اشتباه می‌کرد. کسی که می‌تونه نیروهای پراکنده طبیعت رو مطیع خودش کنه، آویزون آدمیزاد نمیشه. 
چند تا معجزه با هم متحد شدن تا اَخم، تیپ و موی سر دروازه‌بان سلحشور ما جهانی بشه. چیزی شبیه منطق لاتاری، تا حقیقی بشه همون دیواری که 10 نفر به علاوه 75 میلیون بهش تکیه کنن.

پنج سال قبل توی شهرآورد، وسط زمین با شیث رضایی مدافع خودی درگیر شد. بعدش یه زد و خورد با مامورای استادیوم. همون روز، راند سوم هم با کریم باقری توی رختکن! 
توپ رو با همون تکنیک و قدرت مشت می‌کرد که بعد از بازی با الوحده، با هوک چپ زد توی صورت گلر حریف. 
دو سال و نیم، مطلقاً بازی نکرد. 29 آبان پارسال بعد از دو سال سکونشینی در شهر کازان و چهار ماه نیمکت‌نشینی در تهران، نیمه دوم بازی دوستانه با راه‌آهن، جای نیلسون اومد. نیومده با شوت امین منوچهری گل خورد. دایی بهش گفت کاپشنت رو دربیار. جواب داد: راحتم.
اگه گوش می‌کرد، الان توی برزیل نبود.
دایی همونجا دوباره با نیلسون تعویضش کرد. حقیقی هم با قهر و غر رفت رختکن.
اگه قهر نمی‌کرد، مسافر جام جهانی نمی‌شد!
غلامپور رفت پایین. گفت بیا بالا بشین روی نیمکت. نیومد. سعید شیرینی رفت دنبالش. حقیقی بهش گفت: {....بوووق}. 
یه گام دیگه به برزیل نزدیک‌تر شد 
دایی از تیم اخراجش کرد. رویانیان به حقیقی گفت فصل بعد نیلسون میره خودت فیکسی، عذرخواهی کن تا وساطت کنم. اما حقیقی \"اَخم\" رو حفظ کرد و از پرسپولیس رفت. یه تیم براش جور شد دسته دوم پرتغال. 
اگه نمیرفت، برزیلم نمیرفت. 
تیمش جایگاه تماشاچی درست و حسابی نداره. توی آیتم لژیونرها که عادل پخش کرد، همزمان با بازی، تردد اتوبوس، دوچرخه و عابرین دیده می‌شد. 
حقیقی حتی توی پرتغالم قهر کرد، بازی با تروفنسه. قهر و ناز در تیمای اروپایی یعنی خودکشی، اما چون تقدیر حقیقی \"جام جهانی\" بود، تیمشون هشت نفره شد و حتی دروازه‌بان ذخیره کارت قرمز گرفت!
گردش روزگار، چرخ گردون یا مشیت الهی، هر کدوم که شما بگین. من میگم همش. 
اما تموم اینا برای فشن کلین‌شیت تاریخی در برزیل کافی نبود. به ابر و باد و مه و همه چی نیاز بود. برای این سنگربانِ نامجو، حتی از پوست نارنگی مدد.
یکم بهمن 91 فقط هفده روز قبل از بازی با لبنان در مقدماتی جام ملتها، باید مهدی رحمتی می‌گفت که یه مدت نمیخوام تیم ملی باشم. گفت و رفت تا جای جام جهانی، سر از پیکان دربیاره. 
این از این. اما برای فیکس شدن حقیقی، رحمان هم باید به تنهایی سه تا کار انجام می‌داد. 1- آخر فصل بشینه روی نیمکت 2- یه گل دیوید سیمنی بخوره از الهلال 3- توی بازی با مونته نگرو، شخصاً تنها موقعیت حریف رو بسازه. رحمان هر سه تا کار رو انجام داد.

هنوز معلوم نبود حقیقی جزو سه نفر باشه. سوشا مکانی هم بعد از یه فصل خوب، قبل از پیوستن به اردوی اتریش باید دو تا گل بد می‌خورد از السد قطر. خورد. 
دانیال بوندس لیگایی هم باید جلوی آنگولا مسخ می‌شد. شد. 
قضا لب قَدَر رو بوسید و کلیددار تیم ما کسی شد که در سه سال گذشته، آمار بازیاش در لیگ‌های برتر، صفر عدد بوده. یگانه گلر جام که آمار بازیای ملیش توی این سه سال، تقریباً برابر بوده با بازیای باشگاهی!
توی جامی که کفش‌های جیغ و حتی لنگه به لنگه مد شده، کاسیاس، جو هارت و بقیه پشت سر دروازه‌بانی موندن با کفش‌های ساده و کلاسیک لئو یاشین افسانه‌ای. دستکش‌های چرمی که انگار برای موتورسواری باشن. .سراپا مشکی، تیپ فرا منطقه‌ای

\"علیرضا 

  ۷  
آی اسپورت
2014-06-23 17:44:32
نظر دهید

۷ نظر
احسان
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۵۵
عالی بود
-
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۲۹
مهدی رستم پور مگه کارشناس کشتی نیست؟؟؟!!!!
Danial
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۴۲
یه متن خوب دیگه از مهدی رستم پور. ممنون از شما، خداییش از خود حقیقی‌ بپرسی‌ چجوری اینجوری شد فکر کنم ندونه اما از نظر من شخصاً اصلا مهم نیست. تا وقتی‌ خوب دروازه بانی‌ کنه اصلا مهم نیست که امسال بازی کرده یا نه جای. دم همه بچه‌های تیم ملی‌ گرم
-
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳، ۲۰:۰۵
خیلی زیبا بود آقای رستم پور
مجید 22
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳، ۲۰:۱۲
بیشتر مقالت چرت بود.مخصوصا اونجا که اگه به حرف مربیش گوش میکرد الان برزیل نبود.اینجوری همه از فردا قهر میکنند تا برن تیم ملی.دیگه هر که ندونه ما که با اخلاقه بعدش آشنا هستیم.دمش گرم که از دروازه تیم محافظت کرد اما حرفات درست نیست
احسان
سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۱۶
عالی بود آقای رستم پور.مخصوصا اونجاش که گفت رحمتی به جتی جام جهانی سر از پیکان دراورد (((((((:
نیلوفر
چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۳، ۰۳:۵۱
میگم حالا با این همه تعریف خوب که ازش کردی فردا گند نزنه این عقاب افسانه ای ما....
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر