فهرست
آنالیز اسکای: گفتگوی بالاگ و هانتر در مورد بارسلونا و مشکلاتش
آنالیز اسکای: گفتگوی بالاگ و هانتر در مورد بارسلونا و مشکلاتش

آنالیز اسکای: گفتگوی بالاگ و هانتر در مورد بارسلونا و مشکلاتش

آی اسپورت – از این به بعد می توانید گفتگو های جذاب اسکای را به صورت اختصاصی در آی اسپورت بخوانید. در این قسمت برنامه Revista، گیلم بالاگ و گراهام هانتر در مورد شکستِ این هفته بارسلونا برابر سلتا صحبت می کنند. 

بالاگ بارسلونا در بالایدوس 4-3 شکست خورد و در پایان بازی، بوسکتس، انریکه و تراشتگن همگی گفتند که تقصیر آن ها بوده. می خواهیم با دوست همیشگیمان گراهام هانتر در این مورد حرف بزنیم. گراهام، برداشتت از بازی چی بود و فکر می کنی بالاخره این باخت تقصیر کیست؟

هانتر  بیا خیلی تو آنالیز عمقی غرق نشیم. این نکته فوق العاده که بارسلونا برای اولین بار بعد از 2007 در نیمه اول 3-0 عقب افتاد و بعد یه کامبک که به نظر می رسید اونارو به مساوی می رسونه. همه چیز خیلی جذاب بود، اینطور نیست؟

بالاگ درسته و این موضوعات زیادی برای حرف زدن باز می کنه. این بارسلونایی بود که قبلا بازی هارو کنترل می کرد و الان نمی کنه، و این باعث میشه فوتبال جذابی ببینیم. و البته سلتا هم درست مانند پارسال از اشتباهات بارسلونا استفاده کرد. حالا بریتزو تنها مربی است که بارسلونای انریکه رو 3 بار شکست داده. چی شد به نظرت؟

هانتر با من موافق نیستی که بارسلونا قربانی ایده های خودش میشه؟ از زمانی که لوییز انریکه اومده بارها و بارها در مصاحبه هاش گفته که مسائل پایه ای بازی ما تغییری نکردن، ما مستقیم تر شدیم و دنبال رسوندن توپ به 3 نفر جلو هستیم، با این 3 نفر شگفت انگیزی که داریم چرا نباید این کارو بکنیم؟ اما همیشه اینو تکرار می کنه که اصول بازی ما تغییری نکردن و به زمان گواردیولا و کرایف بر می گردن. خب، من اینو درست نمی بینم. با سبک بازی فعلی اونا، بازیکنایی مثل بوسکتس و تراشتگن بیشتر زیر فشار میرن. اونایی که می خوان با توپ بازی کنن و پاس بدن، بیشتر در خطر قرار می گیرن. این یکی از مشکلات بازی سلتا بود. مخصوصا در مورد بوسکتس، هر دفعه داره بیشتر این اتفاق میفته. آیا تقصیر خودشه یا این که گزینه های پاس مثل قبل وجود ندارن؟ هنوز دقیقا مطمئن نیستم.

بالاگ تقصیر مربی این بود که بازیکنیو وسط گذاشت که به اندازه بوسکتس کار نمی کنه، و از نظر من این بزرگترین مشکل بارسلونا بود. خوبه که در مورد تراشتگن حرف نمی زنیم، دیرتر بهش اشاره می کنیم اما به نظر من او تقصیری نداشت. مهم ترین نکته که خودتم اشاره کردی اینه که بدونیم ماهیت اصلی بارسلونا چیه. درسته اونا توی ضربات ایستگاهی چه موقع دفاع چه حمله خیلی خوبن. درسته شاید بهترین تیم تو ضد حمله در دنیا باشن. اما اون ماهیت و جوهر وجودی بارسلونا از بین رفته.  فکر می کنی اونجا کسی در این مورد الان نگرانه؟

هانتر این بخشی از نکته من بود. شاید نگهبانان این ماهیت، بازیکنای قدیمی هستن که الان اونجان. دارن آروم میرن جلو و پیرتر میشن. فکر می کنم این نکته رو هوادارای قدیمی تر بارسلونا می تونن بفهمن. اونا مثل یه احمق حرف روزنامه رو قبول نمی کنن که مثلا سلتا خیلی باهوش بود و این اشتباهات مرتب تکرار نمی شن. هر دومون می دونیم که سلتا خیلی باهوش عمل کرد، ولی این اشتباهات بارسلونا مرتب در حال تکرار شدنن. بیا به سیستمشون نگاه کنیم. بعضی اوقات بارسلونا نجات داده میشه. همیشه یه نفرو دارن که میاد تو محوطه حریفو ناک اوت می کنه. معمولا خط حمله 3 نفرشون اینطوریه. اما اگه توپ درست بهشون نرسه، اگه مسی غایب باشه، اگه سوارز دیگه گل نزنه، اگه نیمار خیلی بیاد عقب، دیگه راه حلی وجود نداره. و وقتی راه حلی نیست، سیستمم از بین میره.

بالاگ- حقیقتش من بیشتر در مورد همون ماهیت حرف می زنم، زیاد منظورم فلسفه نیست. نمی گم مثلا باید اینطوری باشه چون کرایف گفت و کرایف خداست. در واقع دارم می گم لوییز انریکه برای بازی با سبکی که خودش می خواد، بازیکنان لازم رو نداره. پس اگه می خوای بارسلونا رو با بازیکنایی که داره به حداکثر توانایی برسونی، باید از سیستمی استفاده کنی که در مورد کنترل بازیه، درسته که می تونی بهش شاخ و برگ بدی. مثل یه جور انعطاف پذیری تاکتیکی. اونا با سیستم 2-3-1-4 بازی می کنن که قبلا از بارسلونا ندیده بودیم. اما ماهیت درباره فلسفه نیست، بیشتر در مورد اسکوادی هست که لوییز انریکه داره. آیا داره ازش درست استفاده می کنه؟

هانتر  اوکی، باید یه کم باهات مخالفت کنم. فکر می کنم وقتی در مورد لوییز انریکه حرف می زنیم، به این پی بردیم که او صبوره. وقتی که خیلی بد به رئال سوسیداد باختن، به نظر نمی رسید که داریم یه تغییر فلسفه اشتباه رو در زمان اشتباه با بازیکنان اشتباه می بینیم. به نظر میومد داریم یه شورش رو می بینیم. و در نهایت اونا سه گانه رو بردن. صبری که در حال حاضر از تو و موضوع بحثت می خوام اینه که اومتیتی بازی نمی کرد و بازیکن جدیدم  هست، گومز داشت بازی می کرد و اونم جدیده، رافینیا هم هنوز نتونسته خودش رو با شیوه بازی بارسلونا وقف بده و خودش رو توش جا بندازه. و اگه هنوز مهارت و تجربه لازم رو براش نداره، در حال یادگیریشه. چیزی که داریم می بینیم یه جور بارسلونای متحول شده اس با کلی بازیکن جدید. او همیشه بابت چرخشی بازی ندادن مورد انتقاد بوده و تو حالا داری می گی بازیکنان درست رو برای اجرای سیستمش نداره. تمام چیزی که من تقاضا دارم اینه که بیا صبر کنیم تا زمانی که گومز، سوارز، اومتیتی و دینیه بیشتر تو تیم جا افتادن.

بالاگ مساله دیگه هم اینه که وقتی بارسلونا 3 نفر جلوش رو داره، شکست دادنشون خیلی سخته، فرقی نمی کنه با چه سبکی بازی کنن. اما وقتی مسی اونجا نیست، سبک بازی بارسلونا چیه؟ سعی می کنن چی کار کنن؟ چون نیمار رو دیدیم که به عنوان مهاجم بازی می کرد، بعد دیدیم رفته سمت چپ، همانطور که خودت گفتی آردا توران رو به عنوان هافبک داشتیم که جواب نداد، بعد یه خط اومد جلو، یه ذره انگار گیجی اونجا هست. آزمون و خطا های زیادی دیده میشه و یحتمل تقصیراتی که سمت لوییز انریکه باید برن. آیا رسانه ها دارن همینو میگن و از انریکه انتقاد می کنن؟

هانتر جالبه که خودت یه ذره قبل تر در مورد تر اشتگن یه نکته مهم رو گفتی. تر اشتگن تقریبا تمرکز اصلی تمام رسانه ها بوده چون این تحلیلای مثبت و منفی هست که مثلا باید اون کار رو انجام می داد یا نه، این یه اشتباه وحشتناک بود، او بازیو تموم کرد. و از اونور بعد یه سری میگن که نه، او همون کاریو کرد که باید می کرد، یه سری رسانه ها بابت مصاحبش بعدِ بازی تحسینش کردن که گفت من خودمو تغییر نمی دم چون سبک بازیمون همینه. پس نکاتی که در مورد لوییز انریکه اشاره کردی و انتقاداتی که متوجهش باید باشه، در واقع الان وجود ندارن. تو این کشور، تو این مدتِ کوتاه، اینا چیزایی نیستن که موردشون صحبت می شه. بیشتر مانور ها الان روی خودِ سلتا و اشتباه تراشتگن هست.

بالاگ پس ما سلتا و آلاوز رو دیدیم که بارسلونا رو بردن. آلاوز و لگانس با اتلتیکو مساوی کردن. ایبار و لاس پالماس از رئال امتیاز گرفتن. آیا الان داریم لالیگای متفاوتی می بینیم؟ آیا رقابتی تر شده؟

هانتر فکر می کنم تیزهوشی تاکتیکی مربیان در لالیگا و فهمیدن و اجرای اونا توسط بازیکنا داره کمک می کنه چون هر مربی هوشیاری تو لالیگا رئال و بارسلونا رو آسیب پذیر می بینه. آیا واقعا تغییری بوجود اومده؟ بزا به این مساله اشاره کنم که درست همین مقطع در فصل قبل، بنیتز داشت مساوی های پشتِ هم رو برای رئال می گرفت که در نهایت موجبِ اخراجش شد، و دقیقا در همین هفته من و تو داشتیم در مورد باختِ بارسلونا به سویا حرف می زدیم، اونهم وقتی که به بیلبائو هم تو سوپرکاپ و سلتا تو بالایدوس باخته بودن. بعد از این هفته، بارسلونا تا آوریل دیگه تو هیچ جامی، نباخت. پس فکر نکنم اوضاع خیلی تغییری کرده باشه. چیزی که ما باید تحسینش کنیم و هر هفته داریم تو این برنامه انجامش می دیم، اینه که کادر فنی های لالیگا وقتی کوچکترین نوری برای امید می بینن، میرن دنبالش تا به تیم های بزرگ ضربه بزنن. همینه که این لیگ رو اینقدر جذاب و دیدنی برای تحلیل کرده.

بالاگ ممونم گراهام. بارسلونای غیر قابل پیش بینی، و لالیگای غیر قابل پیش بینی. این واقعا جذابه! تا هفته بعد.  

 

۸ ۲  
آی اسپورت
2016-10-05 18:29:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
جابر
چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵، ۲۳:۳۴
خیلی خوب بود. ممنون
۱
علی
پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۵، ۱۰:۱۸
خیلی خوبه که دارید خلاقانه کار میکنید و میخواید آنالیزای اسکایو بزارید. ولی واقعیتش اینه که خوندنش به این شکل خیلی جذابیت نداره، خوندن یادداشت واقعا جذابیت داره، چون نویسنده میدونه خواننده همین کلماتو میخونه، اما اگه آنالیزای گفتاری و ویدئویی تبدیل به متن بشن جذابیتشونو از دست میدن. بهتره که ویدئو این آنالیزارو بزارید، اگه تونستید زیرنویس بزارید که عالیه اگرم نه الان دیگه خیلی آدمو انگلیسیشون انقدی خوب هست که همینجوریم بفهمن
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر