فهرست
آنالیز اسکای: موفقیت پرسینگ در لیگ جزیره/ دوران مهاجمان دفاعی!
آنالیز اسکای: موفقیت پرسینگ در لیگ جزیره/ دوران مهاجمان دفاعی!

آنالیز اسکای: موفقیت پرسینگ در لیگ جزیره/ دوران مهاجمان دفاعی!

آی اسپورت – این که پرسینگ دقیقا از کجا شروع شده موضوعی قابل بحث است. اما ویکتور ماسلوف بدون شک سهم مهمی در آن داشت. این مربی در دهه 60 میلادی در دینامو کیف این سیستم را معرفی کرد. هدف اصلی او محدود کردن زمان و فضای حریفان هنگام داشتن توپ و گرفتن آن در نقاط خطرناک زمین بود. والری لبانفسکی افسانه ای در آن زمان شاگرد ماسلوف بود و بعد ها با پرسینگ مدرنش، به موفقیت های زیادی دست پیدا کرد. ارنست هاپل اتریشی با رویکردی مشابه فاینورد را در 1970 قهرمان اروپا کرد. رینوس میشل هم در 1974 با هلند، پرسینگ را در کنار توتال فوتبال وارد بازی های ملی کرد. با جواب گرفتن از پرسینگ، پیشرفت علم تمرین و بالاتر رفتن آمادگی بازیکنان، این متد روز به روز بیشتر استفاده شد. این تاکیک به شکل و شدت های مختلف قابل اجرا است و در واقع برداشت های متفاوتی می توان از آن کرد. اما به طور کلی پرسینگ حالا در لیگ برتر هم به یکی از تاکتیک های مورد علاقه اکثر تیم ها تبدیل شده.

دو تیم اول جدول یعنی سیتی و تاتنهام، از شیوه پرسینگ سنگین از بالا استفاده می کنند. کلوپ شیوه منحصر به فرد خودش، جی جِن پرسینگ را وارد لیورپول کرده و این فصل آرسنال هم شدت بازی بدون توپش را افزایش داده است. این دو تیم حالا رده های سوم و چهارم جدول را در اختیار دارند. به نظر می آید پرسینگ به نسخه اصلی موفقیت در لیگ برتر تبدیل شده و مشکل منچستر یونایتد نیز عدم اجرای موفقیت آمیز آن است. به جدول بیشترین استارت ها در این فصل نگاه کنید، منچستر در رتبه هشتم قرار دارد.

پرسینگ
بیشترین استارت های جزیره در 2016/17

شاگردان مورینیو کمترین میزان دوندگی را بین بیست تیم حاضر در انگلیس داشته اند! رقیبان آن ها سخت تر از همیشه در بازی بدون توپ کار می کنند اما منچستر در 6 از 7 بازی، کمتر از حریفش دوییده. تنها در پیروزی 4-1 برابر لستر دوندگی بیشتری نسبت به حریف داشتند.

پرسینگ
بیشترین میزان دوندگی در جزیره 2016/17

مورینیو به خوبی از مشکل تیمش آگاه است. به حرف های او بعد از پیروزی برابر لستر توجه کنید:" امروز ما شدت خوبی داشتیم، حرکت می کردیم و داینامیک بودیم. تهاجمی تر بودیم و از بالاتر پرس کردیم. وقتی توپ را از دست می دادیم، کل تیم سریعتر عکس العمل نشان می داد و فوتبال سریعی بازی کردیم. طوری بازی کردیم که می خواهم بازی کنیم." غیر از سازمان تیمی خوب و همکاری تیمی بالا، یک سیستم پرسینگ موثر نیاز به تلاش زیاد و فداکاری مهاجمان تیم دارد. مهاجمان یونایتد برای الهام گرفتن، می توانند به فیرمینیو نگاه کنند. این بازیکن برزیلی در پست فالس ناین برای کلوپ درخشان ظاهر شده و دوندگی بی حد و اندازه ای دارد. خودش می گوید بازی در این پست بیشترین تلاش را در زمین می خواهد.

به محض این که حریفان توپ را می گیرند، فیرمینیو باید آن ها را محاصره کند. این به استقامت فوق العاده ای نیاز دارد و عجیب نیست که او در 3 از 5 بازی لیگ، بیشتر از تمام هم تیمی هایش استارت زده. این در ادامه روند فصل قبلش است که بیشترین تکل را به عنوان یک مهاجم در لیگ زده بود (67). وقتی صحبت از خلق موقعیت هست، کلوپ معتقد است یک سیستم پرسینگ سنگین می تواند از هر بازیسازی موثر تر باشد. برای همین او ارزش زیادی برای فیرمینیو قائل است. جدا از تلاش زیادش، فیرمینیو تکنیک لازم برای استفاده از اشتباهات حریف و گلزنی را دارد. کلوپ در مورد او گفته:" روبرتو بازیکنی است که همیشه در جریان بازی درگیر است، در تمام اکت های دفاعی و هجومی. او عاشق این کار است، چون مهارتی طبیعیست که دارد. اگر توپ را نزدیک به دروازه بگیرید، موقعیت خوبی دارید، برای همین است که او این کار را انجام می دهد. او زیاد فکر نمی کند. بیشتر از روی غریزه کار می کند و برای این موقعیت ها، این ایده آل است. روبرتو بیشتر وسط هست چون توانایی فیزیکی اش را دارد، اما او تقریبا در تمام پست های تهاجمی می تواند بازی کند."

پرسینگ
نقشه گرمایی نقاط پوشش داده شده توسط فیرمینیو

شاید پرسینگ برای فیرمینیو ذاتی باشد، اما داستان والکات کاملا متفاوت است. وقتی از یورو خط خورد، به نظر می رسید دوران بازیگریش در افول قرار دارد. اما این فصل، او درخشش خیره کننده ای داشته. 5 گل و 2 پاس گل از 8 بازی آمار بسیار خوبیست. اما بیشترین چیزی که از بازی او در این فصل جلب توجه می کند، بازی بدون توپش است. نرخ تلاش والکات افزایش خیره کننده ای داشته. او با 14 تکل، بیشترین تکل را میان مهاجمان جزیره زده. شاید تعجب کنید اگر بدانید که او در کل فصل گذشته، کمتر از 14 تکل زده بود. حرف های خودش را بخوانید:" با افراد زیادی حرف زدم و شاید این باعث شد تلنگری در من ایجاد شود. حالا کاملا تغییر کرده ام. می خواهم بهتر و بهتر باشم. همیشه مردم باور زیادی در من داشتند و فکر می کردم باید جواب آن را بدهم. شاید این تغییر سال ها قبل باید در من ایجاد می شد، اما حالا رویکرد من در بازی ها متفاوت شده." والکات متوجه شد برای جواب دادن در یک سیستم مدرن پرسینگ، علاوه بر کیفیت هجومی اش، باید یک تعهد دفاعی هم داشته باشد. برای آرسنال، این پیشرفت نتایج کاملا ملموسی داشته. علاوه بر گل ها و پاس گل های مداوم، بازیکنی که قبلا در جریان بازی محو می شد، حالا مرتب در حال آزار حریف در بالای زمین است و برای بلرین در سمت راست، پوشش مناسبی ایجاد کرده. به طوری که آرسنال هنوز هیچ گلی از سمت راست خودش نخورده است.

استقامت، نرخ تلاش و تعهد دفاعی قبلا جزو ویژگی های ارزشمند مهاجمان نبودند، اما حالا در فوتبال مدرن، مهم تر از همیشه هستند. مهاجمان داینامیک و متحرکی که تمام انرژی خود را برای مسئولیت های مختلف می گذارند. آن هایی که این سیستم را قبول نمی کنند، به زودی جا خواهند ماند.

 

۱۱    
آی اسپورت
2016-10-12 20:38:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر