فهرست
از مصادره شوالیه ای تا قرارداد ترکمانچایی!
از مصادره شوالیه ای تا قرارداد ترکمانچایی!

از مصادره شوالیه ای تا قرارداد ترکمانچایی!

آی اسپورت – پندار توفیقی گفته که برخی از دلالان فوتبال ایران، اطلاعات فوتبال ما را به کنفدراسیون فوتبال آسیا داده بودند تا باشگاه‌های ایرانی از جمله استقلال را از حضور در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا محروم کنند اما به لطف تلاش‌های وزارت ورزش، همکاری دولت و یک دیپلماسی خوب، سرانجام با طلبکاران توافق شد و از محرومیت باشگاه‌های ایرانی جلوگیری گردید. حال باید از معاون باشگاه استقلال پرسید که آیا با این اوضاع اسفبار تیمداری و بد عهدی‌های مالی، اصلاً نیازی به اطلاع رسانی دلال‌ها به AFC است؟ یعنی خود AFC خبر ندارد که همه باشگاه‌های ایرانی بلا استثناء بدهکار هستند؟ یعنی خود AFC خبر ندارد که بسیاری از باشگاه‌های ما دولتی بوده و فقط با مدارک جعلی، این باشگاه‌ها به صورت خصوصی جلوه گر می‌شوند تا از محرومیت جلوگیری به عمل آید؟ اگر هم دلال یا هر کسی این اطلاعات را به AFC داده، که حتماً دروغ نگفته است. به نظر می‌رسد که باشگاه‌ها و وزارت ورزش به AFC دروغ گفته‌اند و یا وعده‌های سر خرمن داده‌اند تا این چند صباح نیز بگذرد و بحث محرومیت، کأن لم یکن تلقی گردد! اگر هم دروغ گفته یا صحنه سازی کرده‌اید، لااقل به آن افتخار نکنید دوستان عزیز! وقتی می‌توانید افتخار کنید که مشکلات را به معنای واقعی حل کرده و نه این که صورت مسئله را پاک نمایید!

 علی چینی گفته که استقلال مهم است و شفر برای ما ارزش ندارد! به اعتقاد دستیار سابق منصوریان، اگر استقلال این روزها نتایج خوبی می‌گیرد، به این دلیل بوده که توسط منصوریان و کادر او [یعنی خود علی چینی] بسته شده و شفر «مفت بَری!» می‌کند. همچنین چینی گفته که از موفقیت استقلال خوشحال است چون اگر این تیم نتیجه نمی‌گرفت، خود منصوریان و او زیر سؤال می‌رفتند زیرا آنها این تیم را بسته بودند. صحبت‌های چینی مملو از تناقض، مغلطه‌گری و دو رویی است. اگر استقلال نتیجه نمی‌گرفت، این دوستان می‌گفتند که دیدید شفر هم هیچ کاری نکرد. حالا هم که نتیجه گرفته، این دوستان می‌گویند که دیدید ما چه تیمی را بسته بودیم و حیف که به ما فرصت ندادید. اگر چینی از نتایج استقلال خوشحال است، پس چرا ادعای «مفت بری» شفر را مطرح می‌کند؟ چینی در انتها نیز مدعی شده که استقلال با ۹۵۰ هزار دلار، می‌توانست به جای مامه تیام، اقدام به خرید مهدی طارمی از پرسپولیس نماید! به نظر می‌رسد که حتی چینی از موفقیت‌های تیام نیز چندان خوشحال نیست.

 به رغم جوسازی‌های بی پایه علیه وینفرد شفر، بسیاری از بازیکنان فعلی و قدیمی استقلال از جمله روزبه چشمی و عبدالعلی چنگیز معتقدند که حضور این سرمربی آلمانی و دانش و تجربه‌اش، دلیل اصلی موفقیت‌های اخیر استقلال است. پس از تساوی خانگی استقلال مقابل العین، زوران مامیچ سرمربی کروات تیم حریف طی یک ادعای عجیب، خبر از تهیه اطلاعات محرمانه بازیکن‌های استقلال از جمله نتایج تست بدنی تک تک آنها را داد. البته این ادعای مامیچ بسیار عجیب است زیرا او با این افشاگری، ثابت کرد که موفقیت العین در ورزشگاه آزادی، به علت همین اطلاعات اضافی بوده و نه هنر مربیگری وی! حال این پرسش مطرح است که چرا باید مامیچ چنین افشاگری کند؟ مامیچ از بیان این مطلب، چه هدف و یا چه منفعتی داشت؟ البته این نکته را فراموش نکنیم که خانواده مامیچ اساساً افراد قابل اعتمادی نیستند و در فوتبال کرواسی، نام خوشی ندارند. در ابتدا گمانه زنی‌ها به سمت برانکو ایوانکوویچ رفت اما پس از مدتی، انگشت اتهام به سوی میک مک درموت نشانه رفت. شفر نیز در پایان این بازی، عدم بدنسازی مناسب استقلال در ابتدای فصل (همان دوران منصوریان و مک درموت) را عامل اصلی ناکامی آبی پوشان مقابل العین و دریافت گل تساوی در واپسین دقایق بازی دانست. شاید اشاره شفر به این مورد، تا حدودی برای کنایه زنی به بدنساز سابق استقلال باشد. گروهی از صفحات هواداری استقلال در اینستاگرام، پس از این اتفاقات، به صفحه علیرضا منصوریان رفته و علیه او انتقاد کردند ولی به ادعای برخی از این صفحات، به سرعت توسط سرمربی سابق تیم محبوبشان بلاک شدند.

 می‌گویند مامه تیام و بویان نایدنوف یک مدیر برنامه مشترک دارند. این مدیر برنامه آلمانی که در تابستان گذشته، تیام را در ازای ۵۰۰ هزار دلار به پرسپولیس پیشنهاد کرد، هنگام مذاکرات زمستانی با استقلال برای خرید تیام، پیش شرط عجیبی گذاشت. چه پیش شرطی؟ او این شرط را گذاشت که باشگاه استقلال تنها در صورتی می‌تواند تیام را به خدمت بگیرد که با بویان نیز قرارداد ببندد! به همین دلیل، مدیران باشگاه استقلال علیرغم عدم نیاز به هافبک، اقدام به خرید بویان در ازای ۸۰۰ میلیون تومان کردند ولی او حتی یک ثانیه نیز میدان نرفت و احتمالاً به علت مصدومیت، تا پایان فصل نیز تیم استقلال را همراهی نخواهد کرد. ۸۰۰ میلیون پول ناقابل برای بازیکنی هزینه شد که فقط دو بازی را روی نیمکت نشست و به علت سقوط از میله بارفیکس، مصدوم شد! البته برخی می‌گویند که میله بارفیکس فقط یک داستان ساختگی است و او پیش از امضاء قرارداد با استقلال نیز مصدوم بود. رضا افتخاری مدیر عامل استقلال نیز که قبلاً ادعای میله بارفیکس را مطرح کرد، اخیراً گفته که بویان حین تست پزشکی مصدوم شد! به یاد آن سرباز خیالی می‌افتیم که حین نبرد با دشمن فرضی در مانور آزمایشی، کشته شد. جالب این که بویان برای استراحت! به تازگی راهی مقدونیه گردید. بازیکنی که به عنوان ذخیره سرور جپاروف و جانشین مجتبی جباری به استقلال پیوست، اکنون بدون حتی یک ثانیه بازی، عملاً هیچ جایی در اندیشه‌های شفر ندارد و احتمالاً در تابستان آینده از لیست تیم کنار گذاشته خواهد شد. به راستی در کجای دنیا، چنین شرطی را برای خرید بازیکن می‌گذارند؟ این مدیر برنامه با سوء استفاده از ضرب الاجل پنجره زمستانی، سرانجام این ترکمانچای فوتبالی را به کرسی نشاند. البته مدیران باشگاه استقلال باید خوشحال باشند که درخشش تیام، عملاً رسوایی پرونده بویان را به حاشیه کشانید.

 ناکامی استقلال در بازی برگشت مقابل العین، باعث شد تا هواداران به صفحه شخصی شفر در اینستاگرام هجوم برده و خواستار کنار گذاشتن جابر انصاری و علی قربانی شوند. همچنین شایعه شده که این دو بازیکن در لیست خروجی‌های شفر برای فصل آینده قرار گرفته‌اند. این روزها اینستاگرام نقش به سزایی در ارتباط هواداران و مربیان کنونی و سابق استقلال ایفا می‌کند. البته بحث درباره زمان اتمام قرارداد شفر نیز وجود دارد و هنوز کسی نمی‌داند که قرارداد وی تا پایان فصل هفدهم لیگ است یا فصل هجدهم. باشگاه‌های ما به قدری از لحاظ حقوقی سردرگم هستند که حتی در اساسی‌ترین موارد همچون زمان قرارداد نیز، چنین ابهاماتی وجود دارد.

 علی فتح الله زاده مدیر عامل اسبق استقلال گفته که بن یعقوب داور مالزیایی را گذاشته‌اند تا الهلال را مقابل الریان برنده کند. همچنین وی مدعی شد که شاید الهلال و العین پول خرج کنند تا عده ای به ورزشگاه آزادی رفته و حین بازی استقلال- العین، اعمال خلاف همچون پرتاب ترقه و استفاده از لیزر را انجام دهند و موجب محرومیت استقلال شوند. جالب این که، نه الهلال برنده شد، نه ترقه‌ای پرتاب شد و نه لیزری مشاهده گردید. بهتر است چشمان خود را بشوییم و دنیا را طور دیگری ببینیم جناب آقای دکتر فتح الله زاده! گاهی توهم توطئه، حاصلی جز انحراف از مسیر واقعیت ندارد.

 علی فتح الله زاده و امیدوار رضایی که زمانی در کادر مدیریتی باشگاه استقلال حضور داشتند، یک چک غیر را به مجتبی جباری داده و هر دو مدیر نیز پشت چک را امضاء کردند. جباری این چک را در بازار خرج کرد و پس از عدم وصول چک، حکم توقیف اموال فتح الله زاده و رضایی توسط دادگاه صادر شد. فتح الله زاده گفته که اگر باشگاه در حق جباری کم لطفی کرده، چرا باید امیدوار رضایی تاوان آن را بدهد؟ ادعای ایشان خیلی عجیب است و گویی که جناب دکتر از ساده‌ترین اطلاعات حقوقی نیز بی‌بهره هستند. اگر شما پشت یک چک را امضاء می‌کنید، یعنی اعتبار خود را به وزن آن چک اضافه نمودید. یعنی شما برای اعتبار و آبروی خود نیز ارزش قائل نیستید؟ یعنی توقع دارید که امضاهای شما در پشت چک، توسط دادگاه نادیده گرفته شود؟ شاید هم از ابتدا، خودتان می‌دانستید که این چک، سرِ کاری است و همین طوری یک امضاء نیز پشت آن زدید! حداقل بی‌معرفتی را به مجتبی جباری نسبت نمی‌دادید زیرا او دنبال حق خودش است و احقاق حق، بی‌معرفتی نیست. بی‌معرفتی این است که حق و حقوق دیگران را به سُخره بگیریم. جالب این که فتح الله زاده گفته که هیچ اموالی ندارد که بخواهند آن را توقیف کنند. به یاد آورید حساب شخصی که توسط شهردار سابق تهران در کارزار انتخاباتی عرضه شد و یا ادعای اخیر وزیر مسکن که گفته موجودی حسابش، کمتر از ۵ میلیون تومان است!

 

 

محمدرضا شعاعی / فرهنگستان فوتبال

۶ ۷  
آی اسپورت
2018-03-22 12:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
علی
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۴۶
امیدوارم آقای فردوسی پور که حداقل در 4 برنامه درباره پرونده طارمی و بازیکنان اکراینی صحبت کرد فقط یک برنامه پرونده مگویان و بویان رو بررسی کنه.
لنگپولیس
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۳:۴۸
لنگی تا حدودی محترم قضیه طارمی تقلب سازمان یافته و خلاف بود. فرقشو درک نمیکنی واقعا؟
۸
کیستقلال
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۴:۰۸
کیسه کش تو چی. میفهمی که تو پرونده مگویان و بویان فساد خیلی بیشتری نسبت به اوکراینیها اتفاق افتاد و پول خیلی بیشتری از کشور خارج شد. در ضمن شما کیسه کشها اصلا درباره فساد سازمان یافته صحبت نکنید که هنوز بوی ماله کشی جک تری دی داره میاد.
۶
محسن
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۴:۳۳
یارو،به عنوان یک هوادار استقلال؛از قرارداد بویان،شاکی هستم و البته توجیهات مدیران باشگاه پیرامون این قرارداد.اما جعل قرارداد یک داستان است و بازیکن بدردنخور گرفتن یک داستان دیگر.حاجی اتفاقی برای قهرمانی کذایی شما نمی افتد چون فدراسیون هم از ابتدا اگاه بوده و ترجیح داد سکوت کند.حتی محرومیت تیم شما هم از طرف فیفا اعمال شده و فدراسیون فوتبال،ناچار به انجام ان بوده!! وگرنه طبق روال کشور ما،مدیر جاعل شما یا باید رییس جمهور میشد یا خدا !!! امان از دخالت دشمن!
۳
حسین
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۵:۱۶
آقا محسن درباره سکوت فدراسیون صحبت کردی یاد حکم کسر 6 امتیاز از استقلال افتادم که به فدراسیون رسیده بود اما اجراش نکرد و با جعل سند سر و ته ماجرا رو به هم اورد
۴
کامران
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۱۴
کیسه کشهای عزیز همین چند روز پیش وزیر ورزش اعتراف کرد برای اینکه کیسه از آسیا حدف نشه همه کار کرده. فکر میکنین چطوری از آسیا حذف نشدین. تهدید بازیکنان شاکی برای پس گرفتن شکایت و جعل سند
۱
محسن
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۴۱
حسین جان،مطمئن باش اگر چنین موردی صحت داشت تا حالا چند بار سقف اسمان را پاره کرده بودند.منظورم شما نیستید منظورم تیمهایی است که احتمالا از کسر این شش امتیاز،نفع میبردند.حداقلش این بود که تیمهای دیگری اسیایی میشدند! به حرف من فکر کن.مثلا در مورد طارمی،تیم شما فقط از نقل و انتقالات محروم شده و کسر امتیازی در کار نبوده،وگرنه اعلام میشد و تراکتور و استقلال،ول کن قضیه نبودند.رای،رای رسمی است که اعلام میشود وگرنه شایعه که....
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر