فهرست
آزمون و درخشش دوباره: ۲۰ برای ۲۰
آزمون و درخشش دوباره: ۲۰ برای ۲۰

آزمون و درخشش دوباره: ۲۰ برای ۲۰

آی اسپورت - نمره ۲۰ برای بازیکن شماره ۲۰ تیم ملی ایران. سردار آزمون مقابل ویتنام هم نمره قبولی گرفت و نشان داد که اصرار کارلوس کی‌روش به بازگشت دوباره او چندان هم بیهوده نبوده. سردار بعد از گلی که در بازی نخست وارد دروازه یمن کرد، ۲ بار هم دروازه ویتنام را فرو ریخت تا نام خود را به عنوان مدعی جدی کسب عنوان آقای گلی جام ملت‌های آسیا مطرح کند.

آزمون نخستین تجربه خود در جام ملت‌های آسیا را 4 سال قبل و در استرالیا به‌دست آورد. او عضو تیم ملی ایران در آن دوره بود که با شکست مقابل عراق از حضور در نیمه‌نهایی باز ماند. آزمون در آن تورنمنت، ۲ بار دروازه قطر و عراق را باز کرد تا در ۲۰ سالگی برای تمام مهاجمان نامدار فوتبال آسیا خط و نشان بکشد.

گل سردار به قطر در استرالیا به قدری زیبا بود که کارلوس کی‌روش بعد از پایان بازی به تعریف و تمجید از مهاجم جوان تیم ملی پرداخت و درباره او گفت: «یک مهاجم فوق‌العاده با توانایی‌های متفاوت. آزمون مرا یاد رود فان نیستلروی می‌اندازد. مهاجم هلندی و سابق منچستریونایتد که در دوران اوج خود یکی از بهترین بازیکنان لیگ انگلیس بود.»

این تعریف و تمجیدها، در کنار تلاش آزمون از او مهاجمی ساخت که دروازه اندرلخت، آژاکس، بایرن‌مونیخ و اتلتیکومادرید را در لیگ قهرمانان اروپا باز کرد. آزمون با تکیه بر همین تجربه و سال‌ها بازی در لیگ روسیه، یکی از موثرترین بازیکنان تیم ملی در جام ملت‌های آسیا در امارات محسوب می‌شود. مهاجمی که با احتساب  گلی که وارد دروازه ویتنام کرد، تعداد گل‌های ملی خود را به عدد ۲۷ رساند. ۲۷ گل در ۴۱ بازی که آمار ویژه‌ای است.

آزمون البته جز تیم ملی بزرگسالان، در رده‌های پایه هم از این آمارهای خارق‌العاده به نام خود ثبت کرده. در رده نوجوانان ۶ بازی ملی و ۷ گل زده، در رده جوانان ۱۹ بازی و ۱۹ گل زده و در رده امید ۴ بازی و ۴ گل زده. یعنی آمار گل‌های آزمون در رده‌های پایه، بیشتر از تعداد بازی‌های او است.

سردار آزمون حالا با ۳ گل زده، بهترین گلزن جام ملت‌ها است. بالاتر از مهدی طارمی(ایران)، اوساکو (ژاپن)، چتری (هند)، لی وو (چین) و دابائو یو (چین). قریب به اتفاق این بازیکنان، ۲ بازی انجام داده‌اند و یکی هم مثل اوساکو در یک بازی ۲ گل برای ژاپن به ثمر رسانده است.

سردار در میان بازیکنان ایرانی که در ادوار مختلف جام ملت‌های آسیا شرکت کرده‌‌اند، به رکورد علی جباری و علی کریمی رسید. این دو، یکی در دهه ۴۰ و ۵۰ و دیگری ۸۰ و ۹۰ هر کدام ۵ گل در این تورنمنت مهم به ثمر رسانده‌اند که حالا سردار به آمار آن‌ها رسیده و شاید در بازی‌های بعد از این رکورد نیز عبور کند. 

آزمون در دوره گذشته ۴بار در ترکیب تیم ملی قرار گرفت، ۲۱۲ دقیقه در زمین حضور داشت و ۲ گل وارد دروازه عراق و قطر کرد. او در این تورنمنت هم دو بازی انجام داده، ۱۶۹ دقیقه در زمین حضور داشته و ۳گل به ثمر رسانده. آمار کلی او در ۲ جام ملت‌ها، انجام ۶ بازی، ۳۸۱ دقیقه و ۵ گل زده است. یعنی به ازای هر ۷۶ دقیقه یک گل که آمار فوق‌العاده‌ای است.

از این‌ها که بگذریم باید به نکته جالبی هم اشاره کنیم. سردار در ۳ بازی آخر تیم ملی مقابل قطر، یمن و ویتنام ۴ گل زده. یعنی در اوج آمادگی قرار گرفته و این می‌تواند اتفاق مهمی برای تیم ملی باشد. تیمی که برای قهرمانی به امارات رفته و هدفی جز این- هر چند ظاهری هم نیست- در سر ندارد.

۹۸۷    
آی اسپورت
2019-01-13 00:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر