فهرست
کی روش پیامبر!
کی روش پیامبر!

کی روش پیامبر!

ای اسپورت / سالوادور – راستش برای ما سخت است که برگردیم حتی  به دو سه هفته پیش . وقتی مدیر خاورمیانه ال اشپورت افشا کرد کارلوس کی روش پولش را از این کمپانی گرفته و در جام جهانی گرمگن آل اشپورت می پوشد . آن شب ، ما در پی کشف یک نمونه از کاسبکاری های سرمربی تیم ملی ایران ، خبر را منتشر کردیم ؛ اگرچه بی قضاوت که البته کلمات به خودی خود مبنا را در ذهن خواننده متبادر می کرد .

حالا استاد نشسته روبه روی ما . پشت میز کنفرانس بزرگ ورزشگاه سالوادور . با گرمکن آل اشپورت البته .طبق قرارداد صدهزاردلاری . اما این جزییات دیگر برای ما اهمیت ندارند . ما مسخ و محو او هستیم که دوباره در یک کنفرانس مطبوعاتی تسلط غریب اش به کلمات را به رخ می کشد . او به اسپانیایی ، پرتغالی و انگلیسی به سئوالات پاسخ می دهد و ما گوش به بانویی که همزمان ترجمه می کند ، کلمات را تند و تند تایپ می کنیم و به ذهن می سپاریم . این مصاحبه ایست که با تجربیات باور نکردنی ما در این ده روز در هم می آمیزد و نتیجه اش  می شود برقی در چشم ها و تپشی در قلب . یک امید بزرگ برای بازی فردا . انگار احمد شاملو سرمربی تیم ملی شده و دارد شعرش را در قالب های جدید تنظیم می کند .

ما ، حتی بعد از صعود به جام جهانی این حس را نداشتیم . آن روز ها بیشتر درگیر انرژی مثبت انتخابات بودیم و نمایش دفاعی ما مقابل کره قانع مان نکرده بود . یک جوری ، با شک ؛ چون معجزه ای ندیده بودیم . پس دستاورد او در آن روزها به چشم مان بزرگ نمی آمد اگرچه چیزی در راه بود . یک اعجاز  به بزرگی یک نود دقیقه مقابل یکی از بهترین های جهان از تیمی که قرار بود فقط دفاع کند . امروز ، کی روش می گفت و دست ما بی اختیار کلمات را با سرعتی باورنکردنی ثبت می کرد .انگار ما هم مثل بازیکنان بخشی از لشگر او بودیم .

باید در این چند ساعت مانده به بزرگترین و مهم ترین بازی تاریخ فوتبال ایران ،  از او بنویسم . کی روش ، با مردمک آبی ، با حرفهای خردمندانه و جدیت و جذبه ای که کمتر تجربه اش کرده بودیم . او امروز از مسیر سه ساله ای گفت که برای ساخت این تیم برداشته . از آزمون و خطاهایش در دوران عسرت و سختی ، بدون بازی تدارکاتی . در همان روز ها که ذهن ما درگیر این بود که قراردادش شش میلیون یوروست یا بیشتر ؛ یا اینکه چرا مدام در سفر است و کمتر بازهای لیگ را می بیندهمان طور که فکر کردیم واکنش اش به سرمربی کره بعد از برد بی اخلاقی است .

اما پیامبرها ، آخرش برنده اند . آنها متعلق به دنیای اند با حجمی غریب از دانستگی . آنها همیشه به اتکای دانسته ها ، الهام و مرارت و تجربه دست آخر بر گمراهی ها و نافرمانی ها و تردید ها پیروز شده اند . آنها در نهایت قلوب را فتح کرده اند و ما پشت سرشان قامت بسته ایم . حافظ می گوید: به می سجاده رنگین کن گرت پیر مغان گوید . و حالا ما چنین ایم در مقابل این پیر پرتغالی . اگرچه ، بزنیم به تخته خوش برورو و جذاب و جوان است ؛ مثل همه شمایل هایی که از آدمهای تاریخ ساز به یادگار مانده . یک جور بی لک و بی عیب ؛ تا هروقت نگاه می کنی قوت قلبی شگفت انگیز جای همه ترس ها را بگیرد .

چه خوب که اینجایی آقای کی روش . فکر کن نبودی و در روزی مثل دیروز فقط باید به قانونی  فکر می کردیم که تازه کلیاتش تصویب شده . فکر کن ، یک جور بدی به آرژانتین باخته بودیم و فردا می رفتیم برای یک بازی تشریفاتی و دنیا پر از کلماتی مثل وازکتومی بود . فکر کن آقای سرمربی . فکر کن ، اگر نبودی... 

  ۵  
آی اسپورت
2014-06-25 15:32:36
نظر دهید

۵ نظر
..........
پنجشنبه ۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۱۴
حالت خوب نیست هاااااا
امید
پنجشنبه ۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۵
کتاب مقدس پیامبر شما مملو از ایه های یاس برای فوتبال ما بود وانچه که فوتبال ما ازاو اموخت ترس از دیگران بود .شجاعت حمله گمشده فوتبال کیروش است.
-
جمعه ۶ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۴۵
پاک کسخل شدیاااا.یادداشت نیست بیشتر لفاظیه. بازی با کلمات پیامبر وازکتومی اعجاز شاملو...خیلی بی ربط بود
-
شنبه ۷ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۴۶
هههاا
نیما جعفری
شنبه ۷ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۴۴
محشر بود پژمان خیلی حال کردم پسر
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر