فهرست
کامبک به مقصد صدر؛ پست جادویی شجاعی
کامبک به مقصد صدر؛ پست جادویی شجاعی

کامبک به مقصد صدر؛ پست جادویی شجاعی

آی اسپورت - کامبک تراکتور بدون مربی به جمع مدعیان یکی از اتفاقات عجیب چند هفته آخر بود. تیمی که با مربی پرآوازه‌ای به نام دنیزلی نتوانسته بود نتایج مطلوبی کسب کند حالا با نیمکتی که مشخص نیست به نام ساکت الهامی است یا احد شیخ لاری ۴ برد پشت سر هم را کسب کرده است که رکوردی جالب توجه محسوب می‌شود. چهره ویژه تراکتور اما در این چند هفته اخیر شاید مسعود شجاعی باشد. کاپیتان باتجربه تبریزی‌ها که البته با حضور دژاگه در دو بازی بازوبند را به او داده است. شجاعی بعد از اخراج در بازی مقابل عراق و حاشیه‌های آن و بعضی از اشتباهاتش در تراکتور پیش‌بینی می‌شد شاید نتواند با پیراهن این تیم به نیم‌فصل برسد. او اما مانند تیمش یک کامبک فوق‌العاده داشت و از بازیکنی که مورد انتقادات شدید بود به ستاره این روزها تبدیل شده است. بازیکنی که هم در بردهای تیمش نقش دارد و هم از اشتباهاتش در میانه میدان که باعث از دست رفتن توپ و موقعیت‌دادن به حریف می‌شد خبری نیست. راز این تحول شجاعی اما در کجا بود؟

تراکتور در ۴ بازی اخیر خود با دو هافبک دفاعی به میدان رفته است. سیستمی که دنیزلی با فوتبال هجومی مورد علاقه‌اش هیچ‌گاه توسط او به کار گرفته نشد. دنیزلی درحالی که اکبر ایمانی و رضا اسدی به عنوان دو هافبک دفاعی برتر لیگ را در اختیار داشت کمتر از هر دوی آنها همزمان در ترکیب استفاده می‌کرد. همچنین کمبود مدافع او را مجبور می‌کرد که گاهی از این دو بازیکن در پست غیرتخصصی‌شان  و در خط دفاع استفاده کند. ساکت الهامی اما بعد از حضور روی نیمکت بدون هیچ کار اضافه دو هافبک دفاعی‌اش را در ترکیب قرار داد و منطقی‌ترین ترکیب را در فاز دفاعی چید. این اتفاق باعث شد تا مسعود شجاعی که پیش از این مجبور بود عقب بیاید و به دفاع کمک کند کاملا آزاد شود و بدون کوچکترین دغدغه دفاعی فقط در حملات شرکت کند.

فاصله  گرفتن شجاعی از عقب زمین دو سود همزمان داشت. هم توپ‌لو دادن‌ها و پاس‌های اشتباه او کمتر و کم‌خطر می‌شد و هم توان هجومی تیم را بالا می‌برد. همین مساله باعث شد تا شجاعی بهترین روزهای فصل را در این 4 بازی تجربه کند.  شجاعی از زمان بازگشت به لیگ برتر ایران و در بازی‌های تیم ملی بیشتر در پست هافبک دفاعی یا هافبک میانی به کار گرفته شد. پستی که بارها نشان داده نقاط ضعف فراوانی برای بازیکن دریبل‌زن و تکنیکی مثل او دارد و تکنیک او علیه تیم خودی استفاده می‌شود. اتفاقی که در بازی مقابل عراق هم افتاد و یک بازی بد و در نهایت اخراج او را حسابی مورد سیبل هواداران قرار داد.

نود

۹    
آی اسپورت
2019-12-30 21:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر