فهرست
میراث افتخاری؛ بدهی قرن برای استقلال
میراث افتخاری؛ بدهی قرن برای استقلال

میراث افتخاری؛ بدهی قرن برای استقلال

آی اسپورت – رضا افتخاری که در 2 سال مدیریتش بر باشگاه استقلال دایم مدیران سابق این باشگاه را به دلیل برجا گذاشتن بدهی به نقد می‌کشید و خود را ناجی اقتصادی باشگاه استقلال می‌دانست، اکنون به بزرگترین بدهکار تاریخ این باشگاه بدل شده است. او در عرض 2 سال مدیریتش بر باشگاه استقلال با اغلب بازیکنان کنونی و سابق این باشگاه تسویه حساب مالی نکرده و در این شرایط که پرونده‌های مالی بازیکنان قابل توجهی باز مانده از سمت خود استعفا داده و استعفایش هم مورد قبول تصمیم‌گیران قرار گرفته است. حال سرپرست آینده باشگاه استقلال باید با انبوهی از بدهی‌های بر جا مانده در دوران مدیریت رضا افتخاری چه کند؟

آیا فتحی هم به مانند افتخاری سیاست خصمانه‌ای علیه مدیران سابق در پیش می‌گیرد و تا روزی که بر مسند کار قرار دارد به دیونی که مدیران سابق برجا گذاشته‌اند اشاره می‌کند یا او برخلاف افتخاری بدون هوچی‌گری و در سکوت با طلبکاران تسویه می‌کند؟ آیا فتحی تاب و توان بیرون آمدن از این حجم از بدهی‌ها را دارد؟ آیا او می‌تواند باشگاه استقلال را که با مشکلات مالی گوناگون مواجه است، به لحاظ اقتصادی در شرایط مناسبی قرار دهد و از این بدهی‌ها بکاهد؟ فتحی با چالش بزرگی به نام بدهی‌های دوران مدیریت رضا افتخاری مواجه است. مبالغ هنگفت به جا مانده و پرداخت نشده در قرارداد بیشتر بازیکنان هست که نیازمند بودجه‌ای عظیم است. به این اسامی نگاه کنید؛

1- بزرگترین طلبکار باشگاه استقلال بدون شک مگویان است. مدافعی که در کمال شگفتی بدون یک دقیقه بازی در ترکیب استقلال از این باشگاه دستمزد هم می‌گرفت. او همچنان از استقلال طلب دارد و اگر به اظهارات ادموند اختر استناد کنیم که در زمان دلار 4 هزار تومان گفته بود این بازیکن مبلغ 3 میلیارد تومان از استقلال طلب دارد به این نتیجه می‌رسیم که با دلار 8 هزار تومان بازارسیاه اکنون طلب هرایر از استقلال به دو برابر رسیده است؛ یعنی 6 میلیارد تومان!

2- پروپژیچ هم در این قاب حضور چشمگیری دارد. بازیکنی که گفته می‌شود با استقلال 200 هزار دلار قرارداد داشت. او دستمزد فصل اول حضورش در این باشگاه را به طور کامل دریافت نکرده و قرارداد فصل بعد را هم از باشگاه استقلال نگرفته است. در واقع باشگاه استقلال یک فصل کامل به علاوه باقیمانده دستمزدی که این بازیکن از فصل اول فعالیتش در باشگاه استقلال طلب داشت را به این بازیکن بدهکار است.

3- بویان نایدنف دیگر خارجی جذب شده در زمان مدیریت افتخاری است که فصل هجدهم هم با استقلال قرارداد دارد. زمان حضور بویان در ترکیب استقلال به 211 دقیقه می‌رسد. این بازیکن هرگز عملکرد مناسبی در استقلال نداشت و در عین حال که دستمزد فصل هفدهم خود را کامل دریافت نکرده، علاوه بر آن باید مبلغی را هم به‌عنوان فسخ قرارداد فصل آتی از استقلال بگیرد. البته اگر از طریق فیفا خواهان دریافت همه مطالباتش نباشد.

4- مالیات 600 میلیونی مامه تیام را هم باید در ردیف بدهی‌های دوران افتخاری به خارجی‌ها قرار داد. مالیات این مهاجم سنگالی هنوز پرداخت نشده و یکی از شروط او برای بازگشت به استقلال همین است. افتخاری بدون پرداخت مالیات تیام باشگاه استقلال را ترک کرد و رفت.

5- از جباروف هم نباید غافل بود. شرط این بازیکن برای بازگشت به استقلال پرداخت 180 هزار دلار است که فتحی نیز با آن موافقت نکرده تا بدهی به این بازیکن نیز در زمان مدیریت افتخاری ثبت شود.

6-  مصاحبه‌ای که هفته پیش جابر انصاری با ایران ورزشی داشت نشان داد که او نیز در زمره طلبکاران باشگاه استقلال است. جابر700 میلیون تومان از باشگاه استقلال می‌خواهد. حتی باشگاه استقلال را تهدید به طرح شکایتش در فیفا کرده است.

7- کاوه رضایی مبلغ 180 میلیون تومان از استقلال طلب دارد. این طلب زمانی گریبان استقلال را گرفت که افتخاری مدیرعامل استقلال بود. رضایی با وجود قراردادی که با استقلال داشت به تیم شارلروا رفت و استقلال هم قرانی از قبل این بازیکن درآمد به چنگ نیاورد.

8- امید ابراهیمی در استقلال سابقه‌ای طولانی دارد. این بازیکن هم در شرایطی استقلال را ترک کرد که مبلغ یک میلیارد تومان طلبکار است. این عدد بارها در مصاحبه‌های ابراهیمی گفته شده.

9- طلب 300 میلیونی یعقوب کریمی گرچه چندان چشمگیر نیست اما در کنار این اعداد بزرگ می‌تواند بر مشکلات مدیران آتی بیفزاید. چرا افتخاری با یعقوب کریمی تسویه حساب نکرد؟

10- طلب 600 میلیونی روزبه چشمی که متعلق به  2 سال پیش است در زمان مدیریت افتخاری رقم خورد.

11- محسن کریمی 100میلیون تومان از استقلال طلب دارد. این طلب در حالی ثبت شده که قرارداد او با استقلال چندان هم درشت نیست.

12- سیدحسین حسینی 500 میلیون تومان از استقلال طلب دارد. این طلب را هم مدیرعامل مستعفی روی دست مدیران استقلال گذاشت.

13- افتخاری در مصاحبه‌اش پیرامون تمدید قرارداد وریا غفوری صراحتا گفته دستمزدش را 2 برابر افزایش داده است. این اقدام در حالی انجام شده که وریا بارها گفته بود 80 درصد از فصل قبل طلب دارد. حال آن 80 درصد به علاوه دستمزد فصل بعد را با هم درآمیزید آن وقت به اعداد شگفت‌انگیزی می‌رسید.

14- پژمان منتظری هم گرچه با استقلال قرارداد منعقد کرده اما پیش از توافق بارها گفته بود 60 درصد از فصل قبل نگرفته.

15- پرونده مالی جباری با استقلال هنوز باز است. این بازیکن هم مبالغ قابل توجهی از این باشگاه طلب دارد. شاید فتحی برای راضی کردن جباری ناچار به همکاری دوباره با او شود تا شاید شماره 8 سابق آبی‌ها بخشی از طلبش را ببخشد.

16- جدایی مجید حسینی از استقلال دلیل نمی‌شود که بدهی برجا مانده از دوران مدیریت افتخاری به این بازیکن از خاطر برود. شاید این بدهی فتحی را از حق رضایتنامه‌ای که حسینی باید بدهد، محروم کند و حسینی بدون پرداخت حق رضایتنامه از استقلال برود. البته اگر بدهی استقلال با حق رضایتنامه‌ای که برای او تعریف شده مبالغ نزدیک به هم باشد.

17- بهنام برزای نیز از استقلال طلب دارد. البته رقم طلب او هنوز فاش نشده

 تکمله: مجموع اعدادی که از این ارقام به دست می‌آید قابل توجه است. بخشی به ریال است و بخشی به دلار. این میزان بدهی در عرض دو سال مدیریت از سوی افتخاری بی‌شک بزرگترین بدهی تاریخ باشگاه استقلال محسوب می‌شود. افتخاری بی‌آنکه در آخرین مصاحبه‌اش بعد از استعفا درباره پرداخت نشدن حقوق بازیکنان توضیحی بدهد، رفت؛ چرا؟!

 

ایران ورزشی

۸ ۷  
آی اسپورت
2018-07-23 12:47:00
نظر دهید

۷ نظر
فرهاد
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۰
چه خبر از سوپر جام ؟
مجتبی
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۱۳
فلک زده ها یه چیزی میدونستن نیومدن سوپر جام آخه شنیدم امروز با تیم نوجوانان که توی مرغداری کمپ شب ها رو سپری میکنن تمرین کردن :)))))))))))))
***
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۴
بزرگترین معضل استقلال هوادارای ساده لوحش هستن که مدیران رو مجبور به باج دادن میکنن اینا هم شبونه واسه بمب ترکوندن تن به هر خفتی میدن تا بازیکن راحت بتونه با وجود قرارداد جدا بشه
خربین
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۰۰
بزرگترین معضل لنگ هم سوراخ بودنشون هست
۴
تا خر هست سواری گرفتن راحته
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۳۷
13- افتخاری در مصاحبه‌اش پیرامون تمدید قرارداد وریا غفوری صراحتا گفته دستمزدش را 2 برابر افزایش داده است. این اقدام در حالی انجام شده که وریا بارها گفته بود 80 درصد از فصل قبل طلب دارد
۱
اصغر
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۱۵
ایران ورزشی روزنامه حکومتی این همه تیتر علیه استقلال!! مگویان قراردادش به ریال بوده نه دلار!!
۳
امیرحسین
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۳۴
طلب 16 میلیاردی تیام رو هم که میره برای سال بعد به این بدهی اضافه کنید تا ببینید چه آینده شومی در انتظار این تیم دسته سومی پایتخت هست و انشالله به اصل خویش برمیگردند!
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر