فهرست
حالا نوبت دشوارسازی پروژه حضور زنان است!
حالا نوبت دشوارسازی پروژه حضور زنان است!

حالا نوبت دشوارسازی پروژه حضور زنان است!

آی‌اسپورت -پایان ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال به معنای آغاز محدودیت و حضور گزینشی و نمایشی زنان در یک بازی ملی نیست، بلکه فوتبال ایران دنبال تجربه تازه‌ای از حضور زنان در ورزشگاه‌ها است، مطالبه‌‌ای که دوستداران فوتبال، روزنامه‌نگاران، مربیان و بازیکنان و حتی باشگاه‌ها در لفافه بیانیه‌ها و مصاحبه‌های مدیران مطرح می‌کنند. همان چیزی که وعده انتخاباتی رؤسای جمهوری با گرایش‌ها و روش‌های مختلف سیاسی در چند دوره از انتخابات بود. تعویق لیگ برتر به بهانه اصلاح زیرساخت‌ها برای حضور زنان هرگز نتوانست مقدمات حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مهیا کند و یک بازی ملی شاید اولین تجربه جدی برای حضور زنان باشد اما درباره حضور زنان در این بازی پرسش و اما و اگر مطرح شده است.

بعد از اعلام برنامه مسابقات دومنظوره مقدماتی جام جهانی قطر ۲۰۲۲ و جام ملت‌های چین ۲۰۲۳، بازی ایران - کامبوج که اولین نمایش خانگی ایران است، اولین فرصت واقعی حضور زنان ایرانی در ورزشگاه لقب گرفت. همه می‌دانیم که دفعات قبل و از همه مهم‌تر در فینال لیگ قهرمانان آسیا حضور زنان ایرانی گزینشی و کم‌شمار بود و با انتقادات بسیاری هم مواجه شد، اگرچه فیفا آن را یک قدم به سوی گشوده شدن درها به روی زنان ایرانی می‌دانست.

حالا که تا بازی ایران - کامبوج (۱۸ مهر ۹۸ / ورزشگاه آزادی) فرصت چندانی باقی نمانده، فدراسیون فوتبال خبرهایی را اعلام می‌کند که نشان می‌دهد باز هم حضور زنان در آزادی تحت تأثیر تصمیماتی عجیب رخ خواهد داد. مصاحبه رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال و اشاره به اینکه دو سکوی ۸۰۰ نفری را به تماشاگران زن اختصاص می‌دهد، در کنار این خبر که خرید بلیت برای همه زنان آزاد است، تناقض آشکار این ماجراست.

فدراسیون فوتبال با تعیین محدودیت در انتخاب سکو برای زنان نشان می‌دهد که به حضور حدود ۱۶۰۰ زن در آزادی قانع است و می‌خواهد روش‌هایی را انتخاب کند که بیش از این پذیرای تماشاگران زن نباشد. در والیبال جام ملت‌های آسیا نیز خبرنگاران از محدودیت در فروش بلیت به زنان خبر داده‌اند و به رغم خالی ماندن سکوها، سایت بلیت‌فروشی ظرفیت را تکمیل اعلام کرده است. مصاحبه رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال شائبه گزینشی بودن حضور زنان را بیشتر کرده و فدراسیون هیچ توضیحی ارائه نمی‌کند که چرا فقط دو سکو در آزادی را به زنان اختصاص داده و اگر تعداد بیشتری از زنان بلیت تهیه کنند، چه خواهد شد؟

قابل درک است که مسئولان برگزاری این بازی پس از چهار دهه ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها به تجربیاتی در زمینه امنیت تماشاگران و توانایی سازماندهی این پروژه تازه نیاز دارند اما در همین تجربه‌های اول کیفیت اجرای این کار اهمیت دارد. با تعیین محدودیت ۱۶۰۰ نفری خوشحالی دوستداران فوتبال در آستانه باز شدن درها به روی زنان به موجی از انتقاد تبدیل شده است. فدراسیون اگر قصد مدیریت این پروژه و قدم به قدم پیش رفتن در این مسیر را دارد، نه با ایجاد محدودیت بلکه با افزایش کیفیت رفاهی و امنیت‌خاطر تماشاگر در ورزشگاه باید در این مسیر کوشش کند.

شاید اگر هر نهادی مجری پروژه اولین حضور نامحدود و غیر گزینشی زنان در ورزشگاه آزادی بود، کوشش می‌کرد که محتاطانه و بی‌خطا بتواند اولین قدم را بردارد تا با ساختن جلوه‌ای از فضایی امن به قدم‌های بعدی برسد اما این احتیاط‌ها نباید به معنای تکرار محدودیت و حضور گزینشی باشد. فدراسیون با طرح موضوع محدودیت دو سکو برای زنان، اختصاص ندادن پارکینگ برای زنان و نکاتی دیگر، به جای عادی‌سازی حضور زنان در ورزشگاه‌ها شاید ناخواسته مشغول دشوارسازی این پروژه است.

یکی از تصمیمات بد در این زمینه تکرار حضور گزینشی و ایجاد محدودیت است. اتفاقی که اگر رخ دهد، شاید نه ناظران فیفا را در روز بازی ایران - کامبوج قانع کند و نه تماشاگران حاضر و غایب در ورزشگاه را به آنچه دوست داشتند رخ دهد، برساند.

تا الان فدراسیون فوتبال یا هر نهاد ورزشی دیگری در ایران را نمی‌توان مسئول ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه دانست. این ممنوعیت در زمانه دیگری در سال‌های دور و تحت تأثیر فضای اجتماعی دیگری ایجاد شده و امروز بعد از این همه سال در حال تغییر است. فدراسیون باید در این تغییر فضا درست‌ترین تصمیمات را بگیرد، در مقابل خواسته دوستداران فوتبال مسئولیت‌پذیر باشد و در اجرای این پروژه نیز دوباره به محدودیت‌ها پناه نبرد.
 

۱    
آی اسپورت
2019-09-16 13:17:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر