فهرست
نگاه روز: بدترین از لحاظ آمار، بهترین از لحاظ ساختار
نگاه روز: بدترین از لحاظ آمار، بهترین از لحاظ ساختار

نگاه روز: بدترین از لحاظ آمار، بهترین از لحاظ ساختار

آی‌اسپورت-تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل با کسب تنها یک امتیاز برابر تیم ملی نیجریه به کار خود پایان داد تا با کسب یک امتیاز و ثبت یک گل در این رقابت‌ها حداقل از لحاظ نتیجه‌ی روی کاغذ ضعیف‌ترین عملکرد را در قیاس به سه دوره‌ی گذشته‌ی جام جهانی داشته باشد. بد نیست مروری کوتاه بر آمار داشته باشیم:
1)     تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی 1978 در حالی با یک امتیاز از این بازی‌ها حذف شد که دو گل زده در کارنامه‌مان به ثبت رسیده بود.
2)     در جام جهانی 1998 بهترین عملکرد فوتبال کشورمان به وجود آمد و با برد مقابل آمریکا اولین و تنها برد تیم ملی در جام جهانی به دست آمد.
3)     جام جهانی 2006 هم با این‌که یک امتیاز به دست آوردیم اما باز هم 2 گل به حریفان‌مان زدیم تا حداقل دست خالی به کشور باز نگردیم.
آمار این است و شاید سال‌ها بعد اگر تنها استناد به این اعداد و ارقام مبنای قضاوت باشد، تیم کی‌روش ضعیف‌ترین تیم ملی تاریخ در چهار دوره حضور در جام جهانی باشد. اما حقیقت چیز دیگری است که فراتر از آمار و ارقام است. شاگردان کی‌روش شاید صعود را پیروزی را تجربه نکردند، شاید تنها یک گل و یک امتیاز کسب کردند، اما بهترین نمایش خود در جام جهانی را برابر آرژانتین آن‌گونه ارائه کردند که نوع نگاه به فوتبال ایران تغییر کرد و سطح فوتبال ایران بدون صعود به مرحله‌ی حذفی جام جهانی 2014 فراتر از آسیا و آن‌چه بود رفت تا دنیا به احترام نمایش قدرت فوتبال ایران کلاه خود را بردارند.
با دست‌های خالی وقتی برابر آرژانتین و نیجریه بزرگی کردیم، حرفی فراتر از آمار و ارقام زدیم؛ پس بیائید صادقانه نقد کنیم؛ نتیجه ما در جام جهانی و عدم صعود به مرحله‌ی حذفی شاید همان چیزی بود که در کوزه‌ی لیگ برتر و آن رفتارهای آماتورگونه زیر چتر حرفه‌ای بودن، بود، اما مانور قدرت شاگردان کی‌روش برابر نیجریه و آرژانتین چیزی فراتر از داشته‌های‌مان بود که نشان می‌دهد تیم کی‌روش حرف‌های بسیاری داشت که در فوتبال ما نو بود و باید سرمشق شود نه این‌که به بهانه‌ی آمار سرکوب شود.
در این شرایط اگر نگاهی صادقانه داشته باشید و سرشار از غیرت ایرانی باشید، این نگاه منفی مبتنی بر آمار را می‌پسندید ؟ این نگاه به شکست تیم ملی برابر بوسنی را چطور؟
\"همچنین باخت به بوسنی در حالی رقم خورد که پیش از این هرگز مقابل این تیم بازنده نبودیم که در برزیل هم این مهم به دست آمد! هرچند که یک‌بار پیش از این به این تیم باخته بودیم که آن بازی در فیفا به ثبت نرسیده چرا که تیم بوسنی تیمی منتخب از بازیکنان این تیم بود آن هم در حالی که هنوز این تیم در فیفا ثبت نشده بود.
البته اولین بازی تیم کشورمان مقابل بوسنی که در فیفا هم ثبت نشده با نتیجه 3 بر یک بود و جالب اینجاست که در آخرین بازی هم با همین نتیجه مغلوب این تیم شدیم.
البته شاگردان کی‌روش این طلسم شکنی را در بازی با لبنان هم انجام داده بودند. آنجا که با این تیم در بیروت برای حضور در جام جهانی بازی کردیم و در حالی که تا به حال از این تیم حتی گل هم نخورده بودیم اما یک بر صفر باختیم تا هم از لبنان گل بخوریم و هم به این تیم ببازیم.\"
آیا امروز باید به تیم کی‌روش افتخار کنیم یا به یهانه‌ی شکست برابر بوسنی (شاید برای نخستین بار) او را متهم به ضعیف بودن کنیم ؟
شاید بهتر است بگوئیم ... اصلا ما هیچ ... ما نگاه ...
     
آی اسپورت
2014-06-26 01:45:34
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر