فهرست
شانسی به نام کی روش
شانسی به نام کی روش

شانسی به نام کی روش

آی اسپورت – قوّت، قدرت، صلابت، شجاعت، شهامت و همت یا هر صفت دیگری که به خاطر موفقیت خیره کنندۀ تیم ملی فوتبال ایران در نخستین نمایش در جام جهانی روسیه، برای بازیکنان ما به کار رود البته که این بچه‌ها را می‌برازد و اغراق نیست، اما هرگز نباید از یاد بُرد که آن دلیل اصلی که ما را دست کم 5 روز در صدر یکی از جدول‌ها می نشاند و در اولویت قرار دارد نه قطاری از این کلمات و صفات که یک کلمه است: «کی روش».

ممکن است برخی که از انتقادات قبلی عذاب وجدان گرفته‌اند برای تسکین خود موضوع را به بخت و اقبال نسبت دهند و از یاد ببرند فوتبال، بازی اتفاقات است و گل‌ها به خاطر همین اتفاقات به ثمر می‌رسند و تازه «شانس» هم همایی نیست که بر شانۀ هر کس بنشیند:

توفیق، رفیقی است به هر کس ندهندش

زرّین پرِ طاووس به کرکس ندهندش...

می توان حدس زد مهم‌ترین منتقدان کی‌روش  و مربیان پر سر و صدا از موفقیت او چه حسی پیدا می‌کنند یا در توجیه شادمانی پیروزی تیم ملی بگویند به این مرد پرتغالی چه کار داریم. او رفتنی است و ما و فوتبال ما و ایران ما می مانند یا به شانس و اقبال نسبت دهند اما اگر قرار باشد مهم ترین عامل موفقیت تیم ملی و درخشش در نخستین گام جهانی را نام ببریم آن عامل کلمه‌ای آشناست: کی روش.

 اما چرا کارلوس؟ کافی است به ملموس ترین نکته بپردازیم: در حالی که همه تصور می کردند میلاد محمدی مدافع چپ با تجربه بازی در روسیه بازیکن ثابت است بازگشت احسان حاج صفی به نقش اصلی و تغییر استراتژی تیم از دید عالی کی‌روش ناشی می شد و همین تغییر زمینۀ گل را ولو با اشتباه بازیکن حریف فراهم ساخت و کجای این تصادفی و شانسی بود؟

این موفقیت به خاطر روحیۀ جنگندگی است که کی‌روش به تیم تزریق کرد و بهانه اصلی برای این نویسنده - که فوتبال نویس نیست - همین است. چون داستان بیش از نکات فنی به دید و نگاه کارلوس کی روش و اعتبار و شخصیت او مربوط است و این عامل بر عوامل دیگر می‌چربد و هر چند گاه یک بار در نوشته ای به این موضوع اشاره کرده‌ام.

یادمان باشد که خط زدن و کنار گذاشتن برخی از نام های بزرگ از هر مربی ای برنمی آید مگر آن که خود بزرگ باشد و البته بزرگ تراز بازیکنان مدعی. این گونه است که کنار گذاشتن این بازیکنان جز از کی روش بر نمی آمد و در این فقره هم به نام او می رسیم.

شاید بگویند این تیم آفریقایی بود و اروپایی ها مانده اند اما یادمان باشد اکثر قریب به اتفاق بازیکنان مراکش هم زاده یا بالیده اروپا هستند و ما بر چنین تیمی فایق آمدیم و کیست که وضعیت تدارکات ما را نداند تا جایی که بی هیچ اغراقی می توان آن را بدترین تدارک دانست و همین کافی بودکه تمام انگیزه‌های یک مربی حرفه ای را ضایع و زایل کند یا بر روح و روان اوتأثیر گذارد اما اگر نام او کی روش نمی بود.

این همه اصرار بر نقش ممتاز کارلوس کی روش از سر حق ناشناسی دربارۀ جوانانی نیست که از جان مایه گذاشتند. بلکه از این روست که این روح را او در این کالبد دمید و گرنه برخی از این بچه ها گرفتار افکار مربیانی می شدند که در دنیای دیگری سیر می کنند.

روزی از یک پژوهشگر سرشناس فرهنگی پرسیدم سه چهره اول عرصۀ فرهنگ وادب ایران در این 80 یا 90 سال چه کسانی بوده اند؟ بی درنگ پاسخ داد: نفر اول: دکتر احسان یار شاطر و نفر دوم اما با صد پله فاصله آن آقای دکتر و نفر سوم اما با صد و دو پله فاصله آن استاد گرانمایه. به او گفتم سه نفر اول را پرسیدم. یکصد پله دیگر چه صیغه ای است؟! پاسخ داد: من هم سه نفر را نام بردم. منتها فاصله یارشاطر با دومی نه یک پله که صد پله است و از اول  تا دوم صد پله فاصله است!   داستان کارلوس کی روش و تیم ملی فوتبال ما نیز همین است. فاصله او با دیگر عوامل موفقیت از دوم تا سوم، در رتبه یکی ولی در واقع صد پله است.

شاید برخی خرده بگیرند آیا این ستایش زودهنگام نیست؟ در حالی که دو بازی دیگر مانده و اگر اسپانیا و پرتغال هر یک حریفان دیگر خود را ببرند و ما را نیز گل باران کنند، بختی برای ما باقی نمی ماند و جدای نتایج دیگر، آیا نباید نگران باخت پر گل به این دو و فراموش شدن شب مراکش بود؟

پاسخ این است. ما دربارۀ نقش کی‌روش صحبت می کنیم و فارغ از هر نتیجه که در دو بازی بعد به دست آید او کار خود را انجام داده و خاطره ای خوب در اذهان ایرانیان به ثبت رسانده است. به عبارت دیگر مأموریت او تمام شده. باور ندارید؟ نکند انتظار دارید پرتغال را با کریستین رونالدو در هم بکوبیم و ایضا اسپانیا را؟

همین که صدای مربیان پر ادعای کم دان داخلی کوتاه می شود، همین که مدیریت و برنامه ریزی ارزش خود را در جامعه ای بیگانه با این مفاهیم به رخ می کشد و همین که در روزهای تلخ ناشی از نگرانی بازگشت تحریم ها و برجا نماندن برجام ناگهان این پیروزی حاصل آمد جای خوش حالی دارد ولو نپاید و به همین یک فقره محدود بماند.

بحث چشم زاغ و غاز بودن مرغ همسایه هم نیست. این واقعیت است که سهم کارلوس کی روش در درخشش تیم ملی فوتبال ایران غیر قابل انکار است و اگر کسانی در گفتار یا نوشتار به آن نپردازند مردمان از یاد نمی برند. چندان که در آن تصویر وقتی مسعود شجاعی را ندیدند بیشتر از او یاد کردند.

نمی خواهم مثل فردوسی پور در ردیف «جانم » ها یا «جونم» ها نام کی روش را بیاورم چون آن جوان سرخوش که به روسیه رفته به قدر کافی کلمه به کلمه عادل را طوطی وار تکرار می کند و در هر گزارش به وقت وبی وقت می گوید «عجیب و غریب یا چقدر خوبیم ما» و آدم را یاد سانچو پانزا می اندازد بی آن که عادل شباهتی به دُن کیشوت داشته باشد!

اما اگر بخواهیم عامل دیگری را پر رنگ کنیم ولو به حماسه های ایران باستان پیوند بزنیم حق مطلب را ادا نکرده ایم.

ما که خودمان می دانیم چه مدیریتی داریم و چه تدارکاتی دیدیم و با نظم سازمانی و برنامه ریزی چقدر آشناییم و مربیان داخلی چه در چنته دارند خاصه منتقدترین و پرسروصداترین هاشان.

خودمان که خودمان را می شناسیم. پس رو در بایستی یا خود فریبی نکنیم و در ذکر نام کارلوس کی روش به عنوان عامل اول تردید به خود راه ندهیم. البته منحصر و محدود به او نیست و نمی گوییم دیگر عوامل را نشمارید. بشمارید اما مانند آن پژوهشگر فرهنگی از 100 به بعد. وقتی اول را شمردیم فاصله بیندازیم تا برسیم به صدم و بعد: صد و یکم، صد و دوم....

 عصر ایران

 

۱۳۸ ۱۶  
آی اسپورت
2018-06-17 09:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۶ نظر
bardia
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۳۸
دم شما گرم، این مقاله منصفانه بود. هرکسی هرچقدر هم که ایراد از کیروش بگیره (که به نظر من وارد نیست)، از نقش موثرش توی نظم و نیروزی جنگندگی تیم ملی نمیتونه غافل بشه.
....
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۴
....
shl
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۷
وقتی بازی زیبای ایسلند رو با ما مقایسه میكنی دیگه چیزی نباید گفت ایسلند خوب دفاع میكرد با جسارت و تعداد معقول حمله میكرد اونم جلو ارژانتین یه بار دیگه بازیش رو ببین حتما . ما تو تنها موقعیتمون چند نفر تو زمین مراكش بودن ؟؟ دقیقا عین تك موقعیتمون مقابل ارژانتین دیگه مقایسه كردن با ایتالیا كه خیلی خیلی خنده داره بازیكنای ما با دوندگی بالا و تعداد بالا جلو دروازه خودی این بازی و در اوردن بازی استرالیا جلو فرانسه رو ببینید بازی كره و ژاپن رو حتما ببینید اونها همیشه اگر بهتر از ما نتیجه نگیرن از ما كمتر نگرفتن ولی فوتبالی كه اونا بازی میكنن كجا و ما كجا من اصلا منظورم بازی با 2 فروارد و این حرفا نیست صحبت سر بازی محقر كه مهم تریم وجه اون فقط خرد كردن اعصاب تیم حریف و تماشاگره اینطوری ما هیچ پیشرفتی نمیكنیم . از نظر قدرت یوگوسلاوی 98 رو با مراكش مقایسه كنید بازی زیبا و غرور انگیز ما رو با بازی مراكش مقایسه كنید اونجا باختیم با غرور و تحسین همه دنیا رو برانگیختیم حتی میتونستیم بازی رو ببریم و حقمون هم بود كه ببریم اینجا همه دنیا گفتن حق مراكش باخت نبود و پسوند شانس كنار اسممون قرار گرفت الان اكثر دوستان تحت تاثیر احساسات با هر نقدی برانگیخته میشن ولی واقعیت از بین نخواهد رفت چه فحش بدید چه ندید تیمی كه 7 سال تحت نظر مربی بوده تو قاره خودش به 4 تای اخر هم نرسیده وبا قرعه خوب به جام جهانب راه پیدا كرده و رنكینگ هم دوم اسیا است البته اونم به لطف بازیهای دوستانه كره و ژاپن با تیمهای اول دنیا یادمون نره اگه تو اون یكی گروه با ژاپن و استرالیا و عراق و عربستان بودیم ه این راحتی صعود نمیكردیم انكار واقعیت جز ضرر چیزی نداره
!!!
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۴۰
کامنت خوبی بود ولی الان هرکس هر نقدی بنویسه همه بهش حمله میکنن، نویسندگان سایت هم تو تعریف و تمجید از تیم ملی دائم در رقابت هستن چون میترسن بهشون بگن خائن. والا تو این چند روز بازی تیم هایی که تو گروه هاشون چندان مدعی نبودن مثل عربستان، ایران، ایسلند رو که دیدم با اختلاف ایران بدترین سبک و شیوه بازی رو داشت حتی عربستان که 5 تا خورد هم اینقدر بد بازی نکرد. واقعیت وقتی تلخ تر میشه که سرمربی ایران جزء 10 مربی گرون قیمت جام جهانی هم محسوب میشه.سالها به تیم های حاشیه خلیج فارس بابت بازی های اعصاب خوردکن انتقاد میکردیم حالا خودمون ... . فقط کافیه یه بار اظهارنظر سرمربی بوسنی تو جام جهانی قبل رو درباره ایران بخوانید.
Sina
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۴۲
چقد تو حقیری... تا دیروز رنک یک آسیا بودیم نمیگفتین حالا دوروز شدیم رنک دو آسیا براتون افت داره خاک تو سر تو و امثال تو... دو بار صعود به جام جهانی افتخار نیس حقارته اخه تو چقد سن ات رسیده این حرفارو میزنی.. بعد بیست سال برد تو جام جهانی مهمتره یا اون خضعبلاتی که بلغور کردی.. کارلوس کی روش با فاصله بهترین مربی تاریخ ایران هستش و با حرف آدمایی مثل تو دریا نجس نمیشه...
به sina
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۲۵
تو که کامنت میذاری نمیتونی ادب داشتی غلط میکنی زر میزنی احمق بی خانواده. مدتها پیش رتبه اول رو از دست داده بودیم اگه با تیم محلی سیرالئون و تیم سوم ازبکستان بازی نمیکردیم
Sina
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۳۷
گفتم که با حرف آدمایی مثل تو دریا نجس نمیشه و اونی بی خانواده اس که با روانپریشی محض به بقیه حمله میکنه و اراجیف میگه خانواده بالاسرت بود الان این نبودی ، بهرحال غلط زیادی کردی ..
سامان
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۰۵
تویی كه به رنكینگ اول اسیا افتخار میكنی با بازی با تیمهای درجه 4 دنیا و كیروش رو بهترین مربی تاریخ ایران میدونی اگه سنت قد بده ما 13 سال پیش تو رنكینگ دنیا 17 بودیم توجه كن رنكینگ دنیا نه اسیا
۳
سامان
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۱۲
این 2 بار صعود به جام جهانی رو دست گرفتید خودتونو گول میزنید كه چی ؟؟ كیروش تنها مربی كه دو بار پشت هم به جام جهانی صعود كرده اره درسته ولی جواب بدید ببینم كدوم مربی 7 سال متوالی تونست تو تیم ملی بمونه به كدوم مربی چنین فرصتی داده شد برای كدوم مربی امكانات یه مجموعه حرفه ای مثل پك با چندین میلیارد هزینه درست شد ؟؟ كیروش تنها مربی بود كه این شرایط رو داشت یه جام جهانی رو كه ناپلئونی با خوش شانسی محض تو دقیقه نود صعود كرد تو جام ملتها كه حتی تو چهار تا هم نرسید فقط اقتخارش نتیجه گیری خوب تو صعود به جام جهانی این دوره هست كه اونم با قرعه خوب به دست اومد و نهایتا با شرایط خوبی كه طی 7 سال داشت چیز شاخی به حساب نمیاد فقط اینكه فوتبال هجومی و استعداد های تكنیكی ما نابود شده و فوتبال اتوبوسی جاش اومده
۲
عمویی
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۵۳
دلواپسای کیروش تا میتونید این دو سه روز اربابتون رو لیس بزنید خخ
**
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۴۹
ما هم دهن پرفسور یه درصدی رو بجاش سرویس میکنیم.تا بفهمی در مورد مربی تیم ملی فضولی نکنی.زیاد حرف بزنی عمو خربین میاد سراغتون
...
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۳۵
....
Sina
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۴۱
کاربر shl :

چقد تو حقیری... تا دیروز رنک یک آسیا بودیم نمیگفتین حالا دوروز شدیم رنک دو آسیا براتون افت داره خاک تو سر تو و امثال تو... دو بار صعود به جام جهانی افتخار نیس حقارته اخه تو چقد سن ات رسیده این حرفارو میزنی.. بعد بیست سال برد تو جام جهانی مهمتره یا اون خضعبلاتی که بلغور کردی.. کارلوس کی روش با فاصله بهترین مربی تاریخ ایران هستش و با حرف آدمایی مثل تو دریا نجس نمیشه...
شهرام
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۸
بزرگ مردی به نام کارلوس کیروش...
تا کارلوس هست امید هم هست
تا کارلوس هست جنگندگی هم هست
تا کارلوس هست پیروزی هم هست.
Sina
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۳۷
گفتم که با حرف آدمایی مثل تو دریا نجس نمیشه و اونی بی خانواده اس که با روانپریشی محض به بقیه حمله میکنه و اراجیف میگه خانواده بالاسرت بود الان این نبودی ، بهرحال غلط زیادی کردی ..
کارلوس کی روش
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۳۵
مارو با کره جنوبی و ژاپنی مقایسه نکنین که بهترین امکانات ساختتری و ورزشی رو ددرن اونا پیشرفت میکن چون زیرساخت هاشون مناسب ورزشه نه ما که هنوز از امکانات اولیه عاجز هستیم. جام جهانی ۹۸ فرانسه خوب بودیم تیم های دیگه از ما بهتر بودن همون تیم هو بعد بیست سال کلی پیسرفت کردن چون ابزار و امکانات پیشرفت داشتن ما چه چیزی به فوتبال کشور اضافه کردیم وقتی نه زمین تمرینی داریم نه چمن مناسب داریم و نه مکان مناسب چرا انتظار داری بتونیم روان بازی کنیم اکثر بازیکنای ایران تو بحث های اولیه فوتبال مثل حمل توپ و کنترل توپ مشکل دارن تو لیگمون اکثرا پدیده کیک اند راش رو داریم با زمین های چاله چوله دار کجا میتونیم اون زمین و امکاناتی که کشورهای دیگه ددرن باهاش پیشرفت کردن ماهم اینطور باشیم. یادمه همیشه پاشنه ما همیشه دفاع بود کا بدترین گل هارو میخوردیم تیم بهم میریخت و هرچه قدر حمله گل میزد براحتی گل میخوردیم و از نظر روانی کم میاوردیم الان تیم اای حریف بخاطر دفاع خوب ما از نظر روانی کم میارن، زمان برانکو تیم دوتیکه شده بود دو پاره با امثال کریمی الان امکان نداره بازیکن سالاری رو ببینیم بجاش نظم، دیسیپلین، حرفه ای گری و صمیمیت رو میبینیم.احدی نمیتونه تو تیم ملی دخالت کنه و دست سوداگرا و دلالای ضربه زن به تیم رو بسته ، وقتی که دوهزار و یازده هفتم آسیا بودیم فاجعه بودیم و داشتیم سقوط میکردیم این مرد اومد فوتبال مارو نجات داد من حاضرم تو جام جهانی به هر صورتی برنده باشیم ملت اینطوری شادی کنن و بریزن بیرون ولی نه اینکه زیبا بازی کنیم و ببازیم در اخر نتیجه به چشم میاد نه بازی زیبا برنده رو همه میبینن بهتره ببینی کشور ما با فوتبال جهان سومی و این امکانات باید چه انتظاراتی ازش داشته باشیم از بیست سال پیش تاحالا فوتبال ما هیچ امکاناتی نداشته.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر