فهرست
گزارش ویژه؛ ۶۱میلیارد دارایی پرسپولیس گم شد!
گزارش ویژه؛ ۶۱میلیارد دارایی پرسپولیس گم شد!

گزارش ویژه؛ ۶۱میلیارد دارایی پرسپولیس گم شد!

آی اسپورت - باشگاه پرسپولیس سال‌ها و سال‌هاست که به عنوان یک شرکت زیان‌ده در جامعه اقتصادی ایران شناخته می‌شود. اگر ترازنامه مالی این باشگاه در سال ۸۴ را مطالعه کنید متوجه می‌شوید که سرمایه‌ در گردش (دارایی جاری منهای بدهی جاری در یک سال) این شرکت دولتی در این سال منفی ۳ میلیارد و ۶۰۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است. جالب است بدانید طی سال‌های اخیر این وضعیت حتی بدتر شده به طوری که وقتی تراز مالی باشگاه پرسپولیس را در سال ۹۵ مشاهده می‌کنید می‌بینید سرمایه در گردش پرسپولیس در این سال به منفی ۱۳۱ میلیارد و ۹۵۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

این در حالی است که طبق قانون بازرگانی، شرکت‌هایی سودده هستند و می‌توانند به حیات خود ادامه بدهند که سرمایه در گردش آن‌ها همیشه مثبت باشد. البته در این بین نسبت سرمایه در گردش شرکت‌ها همیشه باید دو برابر بدهی آن‌ها باشد. یعنی اگر باشگاهی سرمایه در گردشش دو برابر بدهی‌هایش بود، می‌توان آن باشگاه را یک باشگاه سودده و مناسب قلمداد کرد، این در حالی است که طی سال‌های اخیر نسبت سرمایه در گردش باشگاه پرسپولیس نه تنها دو برابر نبوده بلکه همیشه منفی بوده است.

البته بررسی گزارش مالی باشگاه پرسپولیس نشان می‌دهد این باشگاه طی سال‌های ۹۵-۹۴، ۷۴ میلیارد و ۱۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان نیز بدهی مالیاتی دارد. بررسی حساب‌های باشگاه پرسپولیس زیان‌ده بودن این باشگاه را به طور کامل اثبات می‌کند اما ما در این گزارش قصد نداریم بیش از پیش به این مسئله بپردازیم اما در اسناد مالی باشگاه پرسپولیس نکته بسیار مهمی وجود دارد که سوال‌های زیادی را در ذهن ایجاد می‌کند.

طبق این اسناد دارایی‌های ثابت مشهود (املاک و دارایی‌های قابل مشاهده‌ای است که به صورت بلندمدت در اختیار آن مجموعه قرار می‌گیرد) در سال ۹۴، ۶۱ میلیارد و ۵۸۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است که این مبلغ با کاهش بسیار چشمگیری در سال ۹۴ به ۵۰۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. اینکه در فاصله یک سال مبلغ ۶۱ میلیارد و ۶۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان از دارایی‌های ثابت مشهود باشگاه به یکباره کسر می‌گردد، نکته جالب و حائز اهمیت این سند است.

در این میان سوالی که مطرح می‌شود این است که به راستی چرا باید مبلغی به این اندازه از دارایی‌های ثابت باشگاه کاسته شود؟ آیا مدیران وقت دست به فروش اموال و دارایی‌های باشگاها زده‌اند؟ اگر این اتفاق رخ داده پس چرا بدهی‌های باشگاه را پرداخت نکرده‌اند و این پول دقیقا در کجا هزینه شده است؟ اگر هم اموالی به فروش نرسیده، پس چرا به یکباره حدود ۶۱ میلیارد تومان از دارایی‌های ثابت باشگاه کسر شده است؟

وقتی به قسمت بدهی‌های انباشته که در این جدول با عنوان جمع بدهی‌ها آورده شده، می‌رسیم متوجه می‌شویم کل بدهی‌های باشگاه پرسپولیس در سال ۹۴، ۱۲۹ میلیارد و ۱۴۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده که این مبلغ در سال ۹۵ به ۱۴۲ میلیارد و ۷۲۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

به راستی باشگاهی که به یکباره و در فاصله یک سال ۶۱ میلیارد تومان از دارایی‌های ثابتش کسر می‌شود و چرا به جای اینکه شاهد کم شدن بدهی باشیم، شاهد افزایش مبلغ ۱۳ میلیارد و ۵۸۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشیم. اگر از محل دارایی‌های ثابت باشگاه بدهی‌هایی که باید پرداخت شود، پرداخت نشده این پول در کجا هزینه شده است.

گزارش ترازنامه مالی - گزارش ذیل - که توسط حسابداران تحت مدیریت علی اکبر طاهری تهیه شده با گزارشی که توسط حسابرسان رسمی موسسه حسابرسی شاخص اندیشان برای راستی‌آزمایی امور مالی باشگاه در مدت مشابه انجام شده متفاوت و اختلاف‌های فاحشی در کسورات و تزارهای منفی و هزینه‌ها دارد. تمام اعداد و ارقام موجود در گزارش شرکت حسابرس با گزارش تهیه شده توسط باشگاه مغایرت دارد که این مسئله سوال‌های بیشماری را در ذهن ایجاد می‌کند.

سوال این است، آیا برای نهادهای نظارتی و سازمان بازرسی چنین اختلاف آمارهای مالی اهمیت دارد؟ آیا این نهادها به موضوع مالی باشگاه پرسپولیس ورود کرده‌اند یا خواهند کرد؟ چرا هیچ مقام قضایی دلش برای بیت‌المال و پول‌های هدر رفته و سرمایه‌های تلف شده در باشگاه‌های دولتی مانند استقلال و پرسپولیس نمی‌سوزد و پیگیر ماجرا نیست؟ چرا هیچ فردی تاکنون برای سوء مدیریت مالی در این باشگاه‌ها و کلا مجموعه فدراسیون و فوتبال ایران بازداشت و زندانی نشده است؟ آیا این اعداد و ارقام فقط برای انتشار خبرگزاری‌ها و خنده مخاطبان و ناظران است؟ براستی چه کسی مسوول این سوء مدیریت‌هاست؟ چرا هیچ گوش شنوایی نیست؟!

ترازنامه
ترازنامه

 

ایسنا

۱۶۴ ۲۰  
آی اسپورت
2017-12-10 13:16:00
نظر دهید

۲۰ نظر
آنتی شومن واقعی اصل
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۲۸
تا طاهری فرار نکرده برید سراغش .البته برانکو هم فراموش نشه و دستگیر بشه
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۲۶
همه این جماعت یه مشت دزد بی شرف رذل کافر شیطان پرست هستن . هوادار و مربی و بازیکن و مدیر و بوقچی هم نداره . در رأسشون هم اون پخفسور برانگوه دلالویچه
جواد
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۳۴
اصلا تو ایران چیزی به نام اسناد مالیاتی و ترازنامه وجود نداره همش سند سازی هست.چون ما قانون درست حسابی واسه مالیات نداریم.ما تو جهان جزو رتبه های برتر تو زمینه فساد اداری و مالیاتی هستیم.طرف با سند سازی مالیات نمیده و روز به روز پولدار تر میشه
.
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۰۹
بعد از دستگیری برانکو حتما حتما موهای سرش رو باید با ماشین صفر بزنن و عکسش بزرگ بزنن تو رزونامه.خخخخخخخخخخخخ
شاملو
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۸
ربطش به برانکو چیه اونوقت؟ مدیرای باشگاه مقصرن که هیچکارشون معلوم نیست وگرنه برانکو مسئول فنیه تیمه البته اگه ایرانی بود قابل پذیرش بود اما خارجیا همچین کارایی نمیکنن. به نظر میرسه خیلی از برانکو میترسین که سر هرچیزی حتی اگه بهش ربط نداره مقصر میدونینش. تنها تقصیر برانکو یکطرفه کردن لیگه که واسه ما پرسپولیسیام دیگه لیگ تشریفاتی شده
۵
AVA-86
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۰۰
وقتی اقایون چهل ساله اصرار دارند باشگاه های سرخابی و کلا فوتبال رو با مدیریت الله بختکی دولتی اداره کنن نتیجه اش میشه این. کار میرسه به اینجا که تیم هم درآمدش گم میشه هم بودجه اش. هیچ کسی هم عین خیالش نیست. اونوقت وقتی علی کریمی از فساد حرف میزنه آقایون فوری میفتن به دنبال اینکه چجوری مممنوع تصویرش کنن
احمد
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۰۳
کریمی گوشه چشمی به هدایتی و فساد تو باشگاه محبوبش هم داشته باشه بد نیست!
***
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۲۲
اگه این موضوع صحت داشته باشه .برانکو هم باید دستگیر بشه.با دستگیر شدن برانکو این موضوع دخالت در کار کیروش هم جمع میشه و بازیکن های پرسپولیس میان خدمت کیروش
امید
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۰۵
سوزش تا کجااااااااااااا ;))
ساسان 4 & 6
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۹
جای 4 تا هنوز خوب نشده/؟
حمید
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۲
یه جمعیت 100 هزار نفری رو تصور کن که تو میدون انقلاب جمع شدن. همه اومدن صحنه اعدام یه نفر رو ببینن. تو هم یکی از اونایی. اعدامی کسیه که تو و بقیه اون صدهزار نفر از اعماق وجود ازش متنفرین بنابراین روز اعدام اون آدم روز عروسی شماست. اون آدم جنایتکار ترین آدم تاریخ ایرانه و حقشه اعدام بشه. اصلا اعدام کمه باید با سنگ پا ریش ریش بشه.روزی یک سانت از بدنش. اینجوری تو و اون اون 100 هزار نفر خوشحال ترین و دلتون بیشتر خنک میشه و بالاخره بعد سال ها می تونن شب رو راحت بخوابن. اون آدم هم کسی نیست جز برانکو.
.
.

بخشی از تصورات یک استقلالی برای آروم کردن خودش
اقای تاج هستم تو فدراسیون
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۱
میدونم ارزوته برانکو بره تا بعد این همه سال از تو غار در بیاین ولی خواب دیدی خیر باشه اگه ما زیان ده هسیم باشگاه استقلال چیه فدراسیون چی ؟
امین
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۷
اوه اوه برانکو بدجور سوزوندتت
حمید
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۴
من چون اقتصاد خوندم و اندکی از حسابداری سر در میارم خواستم کمی رو آمار و ارقام دقیق شم. تصویر رو روش زوم کردم منتهی هیچ چیزش معلوم نبود. رفتم به خود ایسنا هم سر زدم اونجا هم همینجوری بود. اصلا من نمی دونم چرا وقتی ادعایی علیه مدیریت طاهری مطرح میشه یا سندی براش موجود نیست و یا هم مثل الان که سندی ارائه شده اصلا هیچیش مشخص نیست.
امید
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۱۴
کلا همه مشکلات مال پرسپولیسه.کیسه تراز مالیش در حد منچستر و رئاله.اگه پرسپولیس اینطوریه که مطمئنا دروغه کیسه هم وضعش بهتر نیست.
حسین آبی
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۲۳
از این باشگاه لنگ
هی خبر یه خلاف جدید میاد
هی خبر خلاف جدید میاد
هی خبر خلاف جدید میاد
تمومی‌ام نداره!

چه قدیم چه الان کلا خلافکارن
مهرداد
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۱:۳۱
قشر روزنامه نگار ما متاسفانه حتی به خودشون زحمت نمی دن یکم رو خبری که کار میکنن تحقیق کنن متاسفانه در مورد هر مسئله ای هم فقط به بخش خبرسازیش نگاه می کنن به ابعاد دیگه اش کاری ندارن اصولا متن خبر رو که بخونی اولین جمله ای که با خودت میگی اینه که باشگاهی که تا گردن مقروضه و خرج روزانه تیم فوتبالش به زور تامین میشه چطوری می تونه 61 میلیارد دارایی داشته باشه که حالا گم شده باشه دارایی که اساسا از اول وجود نداشته و اشتباها تو این سال ها اداره مالیات بر اساس همین دارایی فرضی هر سال مالیات باشگاه رو محاسبه و به اون جریمه دیرکرد اضافه می کرده دیگه همه می دونن حتی ساختمان باشگاه متعلق به فدراسیونه که جزو دارایی های باشگاه حساب می شده ورزشگاه درفشی فر ورزشگاه شهید کاظمی و... همه متعلقاتی هستن که به صورت چند ساله فعلا به باشگاه واگذار شه و پرسپولیس مالکشون نیست این دارایی ها بخاطر همین از لیست دارایی های مشهود پرسپولیس حذف شدن تا اداره مالیات با بخشودگی و کم کردن مالیات باشگاه موافقت کنه
حمید
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۰۲
دقیقا. من هر چقدر سعی کردم جزییات این به اصطلاح سند رو بخونم نتونستم. بالاتر هم اشاره کردم که اخه به چیه این عکس میشه استناد کرد.
عالیجناب سرخپوش
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۸:۴۶
بنده شغلم مدیریت امورمالی و مالیاتیه , تهیه صورتهای مالی و تجزیه و تحلیل آنها هم بهرحال از وظایفم بوده و هست . حاضرم در هر جایی که خواستید ثابت کنم کل این گزارش یه مطلب پوچ و مزخرفه و متاسفانه بدون هیچ تخصصی و فقط از روی یک کاربرگ مالی و بر اساس تراز3 ماهه سال 95 حضرات دست به نتیجه گیری مضحانه ای زده اند : گم شدن 61 میلیارد دارایی ثابت و بعد هم همه نتیجه میگیرند که حتما" یه نفر ( مثلا" طاهری ) 61 میلیارد پول از باشگاه زده به جیب و رفته . یک نفر که الفبای حسابداری مالیاتی و تهیه صورتهای مالی رو بدونه کاملا" میتونه برای هر خبرنگار منصفی توضیح بده که اصل ماجرا چیست . ولی خب انصاف و حقیقت و اصل ماجرا به چه دردی میخوره ؟ مهم زدن طاهریه . از این به بعد هم کی به توضیحات کارشناسان و اهل فن گوش میده . خدا روشکر کلی هوادار و کارشناس و صاحب پیج و .... داریم که از همین امروز تا سالها هر وقت اسم طاهری اومد بگن همون که 61 میلیارد رو دزدید و رفت ؟ به همین راحتی حضرات به مقصود خودشون میرسن
پی نوشت : من برای ارسال همین یادداشت باید کلی عکس رو کلیک کنم تا " راستی آزمایی " بشم و ثابت کنم راست میگم و آدمم نه ربات ولی دوستان خبرنگار برای نشر چنین تهمت سنگینی نه راستی آزمایی نیاز دارند نه نیازی به اثبات
۳ ۱
حمید
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۰۴
خدا خیرت بده. فکر می کنی برای چی از این عکس هیچیش خونده نمیشه.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر