فهرست
هفته نوزدهم سریA / افعی و گودال
هفته نوزدهم سریA / افعی و گودال

هفته نوزدهم سریA / افعی و گودال

آی اسپورت- سری آ با پایان تعطیلات سال نو از سر گرفته شد. هفته‌ی نوزدهم در حالی آغاز شد که چکمه‌ی اروپا در برف و یخ فرو رفته بود. بازی فیورنتینا و پسکارا به دلیل بارش شدید برف به تعویق افتاد. هفت تیم نخست پیروز شدند و یوونتوس رکورد جدیدی در بردهای خانگی به ثبت رساند. آتالانتا آتش‌بازی به راه انداخت و ساسوئولو طرفدارانش را به نیم‌فصل دوم امیدوار کرد. چند طلسم هم شکسته شد؛ دومنیکو براردی برای اولین بار بعد از ماه اوت پا به میدان گذاشت و کارلوس باکا بعد از هفت مسابقه گل زد. این هفته پر بود از گل‌های دقایق پایانی. در این یادداشت چهار دیدار از هفته‌ی نوزدهم را مرور خواهیم کرد.

 

ناپولی 2-1 سمپدوریا؛ چهره‌های ناآشنا

ترکیب ناپولی ناآشناتر از همیشه به نظر می‌رسید؛ محرومیت آلبیول و غیبت کولیبالی و غلام به دلیل برگزاری جام ملت‌های آفریقا باعث شد تا تونِلی برای نخستین بار پس از پیوستنش به ناپولی در تابستان پیراهن پارتنوپی را تن کند. ساری به مهره‌های اصلی خود در خط هافبک استراحت داده بود و آلان و جرجینیو جایگزین زلینسکی و دیاوارا شده بودند. ناپولی بازی را مسلط شروع کرد، اما سمپدوریا به مرور کنترل بازی را در دست گرفت و در دقیقه 30 دروازه ناپولی روی گل به خودی هیسای باز شد. نمایش سمپدوریا بعد از گل بسیار منظم و کم‌نقص بود و موقعیت‌های ناپولی بر خلاف عادت همیشگی‌شان کم‌خطر بود. اخراج سخت‌گیرانه‌ی سیلوستره در دقیقه 61 تعادل بازی را به هم ریخت و سمپدوریا را به عقب راند. حضور زلینسکی، عادتِ خلق موقعیت‌های فراوان را به ناپولی بازگرداند و سرانجام مقاومت سمپدوریا ابتدا در دقیقه 77 و سپس در دقیقه 94 شکست. ناپولی برای دومین هفته متوالی در دقایق پایانی امتیاز گرفت و تیم ساری این بار برخلاف بازی با فیورنتینا چندان شایسته‌ی این موفقیت نبود. با پایان بازی رییس باشگاه سمپدوریا از لزوم بازنگری ویدئویی در داوری می‌گفت و روزنامه‌ها از شب رویایی مدافعی نوشتند که در نخستین حضورش توانست یک گل سه امتیازی بزند. ساری در این میان شاید به فاصله‌ی کیفی بین هافبک‌های اصلی و نیمکت‌نشین تیمش فکر می‌کند.

 

امپولی 1-0 پالرمو؛ صورتی‌ها رو به زوال

یک دیدار شش امتیازی بین تیم‌های 17 و 18 جدول. پالرمو به برد در این بازی نیاز مبرم داشت، چرا که باخت در این دیدار شکاف بین منطقه‌ی سقوط و تیم بالایی (امپولی) را عمیق‌تر می‌کرد. همه یک جدال جذاب و نزدیک را انتظار می‌کشیدند، اما دو تیم، نخستین مسابقه‌ی سری آ در سال 2017 را به دیداری ملال‌آور تبدیل کردند. سرنوشت مسابقه با یک ضربه پنالتی در دقیقه 78 تعیین شد و ماسیمو ماکارونه با تبدیل آن به گل در صدر فهرست برترین گل‌زنان تاریخ باشگاه امپولی قرار گرفت. ورود دیامانتی به زمین به قوای هجومی پالرمو افزود، اما دفاع چند لایه امپولی اجازه نداد حریف به گل برسد تا پالرمو برای نخستین بار در این فصل در گلزنی در یک بازی خارج از خانه ناکام بماند. کسی نمی‌داند چرا دیامانتی در ترکیب اولیه پالرمو نبود. امپولی و اسکروپسکی خالق عجیب‌ترین رکوردِ این فصل از سری آ هستند؛ بیش‌ترین تعداد کلین‌شیت در سری آ متعلق به تیم 17 جدول و دروازه‌بانش است (هشت کلین‌شیت). پالرمو یکی از مهم‌ترین بازی‌های فصلش را از دست داد و اختلافش با منطقه‌ی امن به هفت امتیاز رسید. به احتمال فراوان مالک پالرمو بار دیگر سرمربی این تیم را تغییر دهد.

 

جنوا 0-1 رم؛ آشفتگی و کابوس

جنوا پیش‌تر یوونتوس و میلان را در خانه‌اش با اقتدار برده بود و پیش از هفته‌ی نوزدهم رویای شکست رم را نیز در سر می‌پروراند. ماتیا پرین، دروازه‌بان آینده‌دار جنوا در دقیقه 9 مصدوم شد و اشک‌ریزان روی نیمکت نشست، بعد در دقیقه 36 گل به خودی ایزو از راه رسید و بعدتر هم مشخص شد پرین به دلیل پارگی رباط صلیبی باقی فصل را از دست داده تا هواداران جنوا مطمئن باشند به جای رویا پا به کابوس گذاشته‌اند. گرچه هر دو تیم بعد از گل و تا پایان بازی به حملات خود ادامه دادند، اما جنوا به هم ریخته‌تر از بازی‌های گذشته‌اش بود و دلیل مشخصی هم برای این آشفتگی وجود داشت؛ جنوا در همین پنجره‌ی نقل و انتقالات زمستانی دو مهره‌ی کلیدی‌اش را به یوونتوس (رینکون) و ناپولی (پاوولتی) فروخته و هنوز نتوانسته برای آن‌ها جایگزینی پیدا کند. نبود رینکونِ جنگنده در میانه‌ی زمین به وضوح به چشم می‌آمد. در سوی دیگر رم نمایش قابل‌قبولی داشت و اگر ژکو کمی دقت می‌کرد، اختلاف نتیجه بیش‌تر هم می‌شد. خطاهای به‌هنگامِ هافبک‌ها و مدافعین رم، اغلبِ ضدحملات جنوا را خنثی کرد. سریال درخشش شزنی درون دروازه‌ی رم همچنان ادامه دارد. مهارِ او در دقایق انتهایی بود که سه امتیاز را در جیب جالوروسی نگه داشت.

 

اودینزه 1-2 اینتر؛ جهش افعی از گودال

یانِکتو در دقیقه 16 قفل دروازه‌ی هندانویچ را پس از 323 دقیقه باز کرد. چهار دقیقه بعد که دی‌پائول توپ را به تیرک دروازه‌ی نراتزونری کوبید، تصور می‌شد اینتر درون گودالِ ورزشگاه خانگی اودینزه گیر افتاده باشد، اما افعی‌ها با دو گل پریشیچ در وقت‌های اضافه‌ی هر نیمه از این مخمصه بیرون جهیدند. اینتری‌ها در روزی که با نمایش‌های خوب‌شان فاصله داشتند، توانستند نوار بردهای متوالی‌شان در سری آ را به چهار پیروزی  امتداد دهند. ایکاردی با پاس گلی که داد، مجموع گل‌ها (14) و پاس گل‌هایش (6) را به عدد 20 رساند و به همراه الکسیس سانچز در صدر موثرترین بازیکنان لیگ‌های اروپایی ایستاد. نقطه عطف بازی شاید دقیقه 55 بود که پیولی با بهره‌گیری از نیمکت غنی اینتر ژائو ماریو را جایگزین بانِگا کرد. بانِگا که گم و کم‌تاثیر بود، یک موقعیت عالی را هم هدر داده بود. بازیکنِ تعویضی پیولی فرماندهی حملات اینتر را به دست گرفت و سرانجام روی ارسال او بود که پریشیچ گل دقایق پایانی را وارد دروازه حریف کرد. اگر جدول سری آ را بعد از آمدن پیولی به اینتر مرتب کنیم، اینتر جلوتر از یوونتوس و رم در رده‌ی دوم قرار می‌گیرد. آبی و مشکی‌ها آرام و بی‌صدا به سمت رتبه‌های بالاتر می‌خزند.

۸    
آی اسپورت
2017-01-09 18:24:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر