فهرست
یادداشت ویژه: زندگی بعد از سوارس؛ اروگوئه چطور بدون ستاره جنجالی اش بازی خواهد کرد؟
یادداشت ویژه: زندگی بعد از سوارس؛ اروگوئه چطور بدون ستاره جنجالی اش بازی خواهد کرد؟

یادداشت ویژه: زندگی بعد از سوارس؛ اروگوئه چطور بدون ستاره جنجالی اش بازی خواهد کرد؟

مایکل کاکس- گاردین

آی اسپورت- اهمیت لوئیس سوارس برای تیم ملی اروگوئه را می توان با مثال های مختلفی نشان داد؛ اینکه او بهترین گلزن تاریخ فوتبال این کشور است، در قهرمانی اروگوئه در کوپا آمریکای 2011، به عنوان بهترین بازیکن رقابت ها انتخاب شد یا با دفاعیات هم تیمی هایش از او بعد از هریک از جنجال هایی که در این سال ها به وجود آورد.

با این وجود، بزرگترین مدرک برای اثبات اهمیت او برای اروگوئه، تفاوت بین نمایش های اروگوئه در دو دیدار ابتدایی این تیم در جام جهانی 2014 است.

اروگوئه در دیدار اول بدون سوارس مقابل کاستاریکا قرار گرفت. در آن دیدار آنها از همان ابتدای بازی توپ های بلند بی هدفی را به سمت دروازه حریف می فرستادند تا کاوانی از آنها استفاده کند؛ جایی که این مهاجم تنومند باید به تنهایی با سه مدافع حریف بجنگد. با توجه به نتایج بعدی کاستاریکا مقابل ایتالیا و انگلیس، شکست 3-1 اروگوئه مقابل این تیم را نمی توان یک فاجعه دانست اما احتمالا عملکرد اروگوئه در این دیدار را می توان بدترین نمایش یکی از تیم های حاضر در مرحله یک هشتم نهایی در دور گروهی دانست.

سوارس اگرچه مقابل انگلیس 100 درصد آماده نبود، با این وجود، دو گل زد و تیم اروگوئه را به طور کامل دگرگون کرد. او در بازی سازی تیمش نقشی نداشت اما شانه به شانه آخرین مدافع حریف جایگیری می کرد (البته نه به آن شکلی که در دیدار مقابل ایتالیا، به سر شانه جورجیو کیه لینی آورد) و در اولین فرصت، از او جدا شده و به سمت دروازه حرکت می کرد. او کاپیتان تیم نیست اما با توجه به آزادی طبیعی بازی او، بی تردید رهبر تیم است. کدام بازیکن دو بار در یک بازی، از نقطه کرنر به سمت دروازه شوت می زند؟

بازگشت سوارس، باعث شده بود تا همه بازیکنان تیم نمایش بهتری داشته باشند؛ کاوانی کمی عقب تر رفته بود و به خوبی بین خط میانی و حمله ارتباط برقرار می کرد؛ هافبک های تیم هم به شکل الماسی بازی می کردند و کنترل میانه زمین را در اختیار گرفته بودند. سوارس مقابل ایتالیا هم بسیار تاثیرگذار بود و پیش از آنکه آن حرکت جنجالی را انجام بدهد، چند یک و دوی خوب در سمت چپ زمین انجام داده بود.

تابارس حالا دو مشکل دارد. اولین اینکه چگونه از سوارس دفاعی کند؟ و دوم اینکه، چگونه تیمش را به بهترین شکل به میدان بفرستد؟
\"Uruguay


تابارس یک مربی غیرقابل پیش بینی است. در جام جهانی قبلی که توانست تیمش را به مرحله نیمه نهایی برساند، آرایش تیمش را در هر بازی تغییر می داد. نتایج ضعیف آنها در مرحله مقدماتی از جایی آغاز شد که او خسته از این همه تغییرات، تصمیم گرفت تیمش را در همه بازی ها با آرایش 1-1-4-4 به میدان بفرستد؛ تاکتیکی که مقابل کاستاریکا جواب نداد. اما وقتی در دیدار مقابل انگلیس، از سیستم الماسی در خط میانی استفاده کرد و مقابل ایتالیا هم مانند حریف، تیمش را با آرایش 2-5-3 به میدان فرستاد، توانست به پیروزی برسد.

پیش بینی حرکت بعدی او دشوار است. تردیدی نیست که کاوانی بار دیگر به عنوان مهاجم نوک به کار گرفته خواهد شد و از بین دیه گو فورلان، گاستون رامیرس و کریستین استوانی، یکی به عنوان مکمل، در کنار او قرار خواهد گرفت.

با این وجود، ممکن است سوارس چیز دیگری هم در آستینش داشته باشد. کلمبیا حریف بسیار خطرناکی است و یکی از بهترین های رقابت ها تاکنون، شماره 10 آنها، جیمز رودریگس است. تابارس می داند که باید کمربند میانه زمین تیمش را محکم تر کند و به همین دلیل ممکن است از دیه گو پرس یا والتر گارگانو در کنار ادیخیو آروالو ریوس به عنوان هافبک دفاعی بهره بگیرد.

در این صورت، نیکلاس لودیرو که در دیدار مقابل انگلیس، در راس فرم الماسی خط میانی، نمایش خوبی داشت، می تواند به عنوان حامی کاوانی، کمی جلوتر بازی کند. به عبارت دیگر، اروگوئه بار دیگر از سیستم 1-1-4-4 استفاده خواهد کرد اما جای بهترین گلزن تیم، با یک هافبک تدافعی پرخواهد شد.

فارغ از سیستمی که تابارس در این دیدار استفاده خواهد کرد، کاوانی باید تلاش زیادی به خرج بدهد. وظیفه او در مهار استون جرارد و آندر ه آ پیرلو، نقش مهمی در پیروزی اروگوئه در دو دیدار قبلی داشت. او مقابل کاستاریکا هم یک گل از روی نقطه پنالتی زد اما هنوز بسیاری منتظر درخشش بیشتری از او هستند.

این اولین باری است که تابارس تیمش را حول کاوانی شکل می دهد؛ مهاجمی پرقدرت در نبردهای هوایی، با سرعت بالا و ضربات خطرناک با هر دو پا. این بهترین فرصت برای اوست تا در جام جهانی بدرخشد.  همان طور که غیبت رادامل فالکائو، فرصتی برای درخشش سایر بازیکنان فراهم کرد، تابارس می تواند از غیبت سوارس برای رقم زدن یک پیروزی به یاد ماندنی در ماراکانا استفاده کند.

     
آی اسپورت
2014-06-28 16:57:43
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر